مجتبی فرآورده گفت: با این نوع چینش اکران آدمی تصور می‌کند که چون امثال «۲۳ نفر» فیلم خوبی است باید در اکران نابودش کنند؛ جوری که انگار در این سینما نباید دیگر از این جنس فیلم‌ها ساخت.

پایگاه خبری تئاتر:ا اکران سینمای ایران همچنان تا قبل از رسیدن به زمان جشنواره فیلم فجر، شلوغ است تا جایی که عمده فیلم‌های دوره قبل و نیز آثار به نمایش درنیامده، قرار است در این بازه باقیمانده روی پرده اکران سینماها بروند.

هرچند که دراین‌بین نیز فیلم‌های باکیفیتی وجود دارند که باید دید می‌توانند در اکران عمومی و در بین چندین فیلم‌های کمدی که عمده سالن‌ها را نیز به خودشان اختصاص داده‌اند، جان سالم به درببرند یا خیر!

در همین راستا «۲۳ نفر» به کارگردانی مهدی جعفری که در جشنواره فجر سال گذشته حائز جوایزی شد و مورد استقبال مخاطبان نیز قرار گرفت، قرارداد اکران خود را برای اواخر آذرماه به ثبت رسانده است.

بااین‌حال با توجه به اکران یک‌باره و فعلی سه فیلم حوزه کودک و نوجوان روی پرده و نیز هجوم دیگر فیلم‌ها، باید دید حمایت از این فیلم‌های برگزیده در زمان مانده به جشنواره فجر، چگونه خواهد بود؟

چاره نیست؛ آن را اکران می‌کنم

در این رابطه مجتبی فرآورده، تهیه‌کننده «۲۳ نفر» به خبرنگار آنا گفت: حرف زدن مجدد ما بر سر اکران دیگر تکراری است؛ گلایه‌ای است که همه دارند. چاره‌ای هم نیست مجبورم فیلم را حتی در این زمان روی پرده ببرم و امیدوار بمانم.

وی با اشاره به اینکه پیش‌ازاین قرار بود «۲۳ نفر» از ابتدای آبان روی پرده برود، گفت: اکران و نحوه چینش دست ما نیست وگرنه من می‌خواستم فیلمم زودتر از این‌ها و بعد از ماه محرم و صفر روی پرده برود.

فرآورده افزود: الآن هم در زمان مقرر و اعلام‌شده شورای صنفی نمایش، فیلم را اکران می‌کنم و امیدوارم مخاطبان در سینماها، فیلم را ببینند و از آن استقبال کنند. وگرنه بحث فعلی در مورد اکران درد دل همه است و گویا کاری هم از دست کسی برنمی‌آید.

انگار در سینما نباید دیگر از این جنس فیلم‌ها ساخت

این تهیه‌کننده بیان کرد: با این اتفاقات و زمان‌بندی چه‌بسا آدمی تصور می‌کند که چون امثال «۲۳ نفر» فیلم خوبی است باید در اکران نابودش کنند؛ جوری برخورد می‌کنند که انگار در این سینما، نباید دیگر از این جنس فیلم‌ها ساخت.

گفتنی است؛ فیلم دفاع مقدسی «۲۳ نفر» را مهدی جعفری کارگردانی و مجتبی فرآورده نیز تهیه‌کنندگی کرده است که با تمرکز بر زندگی ۲۳ نوجوان ایرانی اسیرشده در دوران جنگی تحمیلی در عراق، رفتارهای این نوجوانان آزاده در دوران اسارت را روایت می‌کند. بر این اساس داستان آن نیز به تلاش نافرجام صدام حسین برای استفاده تبلیغاتی از این نوجوانان ایرانی است که در دوران دفاع مقدس به اسارت گرفته شدند. رضا نوری، مجید پتکی و عبدالحلیم تقلبی جزء بازیگران اصلی آن محسوب می‌شوند.

خاطرات این گروه از دوران اسارت که در آن زمان بین ۱۳ تا ۱۷ سال سن داشتند، پیش‌ازاین در قالب کتاب «آن بیست‌وسه نفر» نوشته احمد یوسف زاده توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده بود.

همچنین این فیلم سینمایی در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر توانست سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی را از آن خود کند. همچنین یک سیمرغ بلورین نمادین نیز به نماینده ۲۳ آزاده اهدا شد.