انیمیشن‌های «داستان اسباب بازی» از مجبوب‌ترین انیمیشن‌های تاریخ شناخته می‌شود که چهارمین قسمت آن امسال منتشر شده بود.

پایگاه خبری تئاتر: ۲۰ سال پیش در سال ۱۹۹۹ با انتشار دومین قسمت از مجموعه انیمیشن‌های «داستان اسباب بازی» این انیمیشن به یکی از محبوب‌ترین انیمیشن‌های تاریخ تبدیل شد.

بعد از موفقیت اولین انیمیشن «داستان اسباب بازی» در سال ۱۹۹۵، که اولین فیلم بلند ساخته شده توسط جلوه‌های کامپیوتری بود، انتظار‌ها برای ساخت دنباله‌های این انیمیشن افزایش یافت و با وجود مشکلات زیادی که وجود داشت تا قسمت چهارم این انیمیشن ساخته شد که آخرین قسمت آن امسال اکران و اکنون در رتبه پنجم پرفروش‌ترین فیلم سال است.

دومین قسمت این انیمیشن که تام هنکس و تیم آلن، صداپیشگان اصلی آن هستند در حدود ۵۰۰ میلیون فروش داشت تا نشان دهد هنوز اسباب بازی‌ها برای دیزنی سود آور هستند. «داستان اسباب بازی ۳» در جوایز سینمایی نیز موفق بود و جایزه بهترین انیمیشن سال را دریافت کرد. این انیمیشن همچنین نامزد بهترین فیلم نیز شده بود که اتفاقی نادر برای یک انیمیشن است. در ادامه با نکاتی جالب از این انیمیشن آشنا شوید.

 

اقتباس از یک انیمیشن کوتاه
در سال ۱۹۸۸ یک انیمیشن کوتاه به نام «اسباب بازی فلزی» منتشر شده بود که موفق به دریافت جایزه انیمیشن کوتاه اسکار نیز شد. پیکسار تصمیم گرفت که داستان اسباب بازی را بر اساس این انیمیشن کوتاه  که شخصیت اصلی آن یک عروسک طبل زن بود، بسازد. چنانکه در قسمت‌های کوتاهی از داستان اسباب بازی شاهد حضور شخصیت اسباب بازی فلزی نیز بودیم.

 

داستان اسباب بازی رکورد دار گینس است
اولین قسمت این فیلم انیمیشنی، رکورد طولانی‌ترین فیلم با انیمیشن‌های کامپیوتری در تاریخ ساخته شده را شکست.

 

صداپیشه‌ای که جایش را با برادرش عوض می‌کرد
تام هنکس صداپیشه شخصیت وودی یا همان کلانتر معروف است. مدت‌ها پیش، هنکس در مصاحبه‌ای تایید کرده بود در برخی موارد به دلیل مشغله‌، برادرش جیم هنکس گاهی اوقات در بازی‌های ویدئویی، صداپیشگی شخصیت وودی را بر عهده گرفته است.

 

وودی کلانتر یک تبهکار بود
شاید باورش سخت باشد، اما در نسخه‌های اولیه فیلمنامه، شخصیت وودی قرار بود تبهکار باشد و بقیه اسباب‌ها را اذیت کند، اما در نسخه نهایی ماهیت این شخصیت به کلی تغییر کرد.

 

اسباب بازی «باز لایتر» در واقعیت به فضا فرستاده شد
نام شخصیت باز لایتر که اسباب بازی فضانورد داستان است، از روی نام یک فضانورد به نام باز آلدرین برداشته شده بود. باز آلدرین دومین انسانی است که پایش را روی کره ماه گذاشته است. آلدرین در سال ۲۰۰۸ این اسباب بازی را با خود به فضا برد.

 
بازیگری که صداپیشگی در این انیمیشن را رد کرد

در حالی که تام هنکس اولین انتخاب برای صداپیشگی شخصیت وودی بود، اما تیم آلن دومین نفری بود که برای صداپیشگی شخصیت «باز لایتر» انتخاب شده بود. بیل کریستال درخواستی برای صداپیشگی این شخصیت دریافت کرده بود که در نهایت آن را رد کرد. او در مصاحبه‌ای مدعی شد که رد کردن این پیشنهاد، بزرگترین پشیمانی او در فعالیت‌های حرفه‌ای او محسوب می‌شود. او در نهایت صدا پیشگی موجود سبز انیمیشن «کارخانه هیولا» را بر عهده گرفت.

 

نسخه نهایی این انیمیشن یک بار به طور کامل حذف شده بود

یکی از عوامل شرکت پیکسار گفته بود که «داستان اسباب بازی ۲» پیش از نمایش یک بار به طور کامل پاک شده است. او می‌گوید به دلیل یک مشکل در کد‌ها به تدریج این نسخه ناقص و پاک شد، اما کارگردان فنی به طور اتفاقی یک نسخه از انیمیشن را داشت که باعث نجات این شرکت شد.

  • نویسنده :
  • منبع :