مدیران جشنواره فیلم وارش در نامه‌ای سرگشاده به استاندار مازندران، نسبت به عمل نکردنِ مسئولان به وعده‌هایشان درباره این رویداد سینمایی اعتراض کردند.

پایگاه خبری تئاتر: 

مدیران این رویداد فرهنگی و هنری، با ارسال نامه ای به احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران که متن آن در اختیار رسانه ها نیز قرار گرفته است، نسبت به عدم تحقق وعده‌ها اعتراض کرده و خواستار پاسخگویی و پایبندی به وعده‌های مسئولان در خصوص حمایت‌ها از جشنواره وارش شدند.

متن نامه بدین شرح است: « با احترام فراوان و تأسف بسیار، پرونده مالی نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش، پس از حدود نُه ماه هنوز بسته نشده است. به رغم وعده‌های مستمر نهادهای دولتی و قول و دستور حضرتعالی و پیگیری فراوان، هنوز بخش قابل توجهی از تعهدات جشنواره بدون پرداخت مانده است. جای بسی تأسف است که نخستین جشنواره موضوعی فیلم کوتاه ایران و قدیمی‌ترین و مهمترین رویداد فرهنگی استان مازندران هنوز بدهکار هنرمندان، مدیران، مشاوران و زحمت‌کشان خدوم و نجیبش باشد. جشنواره‌ای که در نتیجه کوتاهی مدیران وقت منجر به توقفی پنج ساله شد، در دوره نهم با پی‌افکندن دوباره پایه‌های فروریخته‌اش، در کوتاه‌ترین زمان ممکن(شش ماه) نه تنها به جایگاه اصلی‌اش بازگشت، بلکه کوشید استانداردهای یک جشنواره بین‌المللی را نیز تحقق بخشد و نقطه عطف خبری رسانه‌های داخلی و خارجی گردد. دانسته پیداست که این جشنواره می‌توانست مانند دوره‌های پیشین به صورت محدود برگزار گردد و ابعاد بین‌المللی نیابد و از گستردگی استانی صرف نظر نماید که طبیعتاً دستاوردی چنین نیز نمی‌داشت. اما جشنواره نهم وارش با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگی ـ هنری بومی و به دلیل تأکید حضرتعالی، گستره‌ای استانی را پذیرفت و برگزاری اکران فیلم ها و کارگاه‌های آموزشی در شهرهای ساری، بابل و رامسر باعث رونق فضای فضای فرهنگی استان شد. در حقیقت برگزاری کیفی این دوره توانست برند خدشه‌دار شده وارش را احیا کند و جایگاهش را میان جشنواره‌های بین‌المللی کشور بازیابد و اعتباری دوچندان به آن ببخشد. جشنواره فیلم وارش به لحاظ کمی و کیفی، اکنون با جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان در مقام قیاس قرار گرفته است اما دریغ از کمترین شباهت در نوع نگاه و حمایت استانی و شهری میان این و آن. عدم مساعدت مدیران شهری و نمایندگان مجلس و عدم تحقق مساعدتهای استانی برای برگزاری مهمترین رویداد فرهنگی ـ هنری استان که رقم مشارکت را بعضاً تا چهار درصد تقلیل داده است حکایت غریبی است که نه تنها مایه شرمساری ما نزد دوستان و همکاران شده است بلکه خسارت جبران ناپذیری برای نیروی انسانی جوان و نوجوانی است که مهربانانه به یاریمان آمدند، دست دوستی‌مان را فشردند، در مسیر تحقق رؤیایشان گام نهادند و می‌پندارند متولیان امر، فرهنگ‌خانه آرزوهایشان را به تندباد سیاست‌ورزی خراب نمی‌کنند. این نیروی انسانی کارآمد، که در میانشان نخبگان فرهنگی و هنری کم نیست، از ظرفیت‌های استان هستند و با عشق و خلاقیت و هنرمندی این مسیر دشوار را پیمودند و به هیچ‌وجه بی‌مهری و بی‌توجهی و اِعراض مسئولیت را از مسئولان و متولیان امر توقع ندارند. گزافه نیست اگر جشنواره نهم را تخصصی‌ترین دوره ادوار جشنواره وارش و جشنواره‌های مشابه در کشور بنامیم؛ شورای سیاست‌گذاری متخصص، به کارگیری نیروهای تخصصی حوزه سینما، خبر رسانی ملی و بین‌المللی با استفاده از خبرنگاران تخصصی هنری، ایجاد زیرساخت‌های فناوری اطلاعات با توان نیروهای متخصص بومی، راه‌اندازی پرتال الکترونیکی برای استفاده از مشاوران انتخاب جشنواره، طراحی پنل‌ها و نشست‌های تخصصی برای آموزش علاقمندان، معرفی ظرفیت‌های هنری ویژه مازندران در قالب برنامه‌های آیینی و برگزاری نمایشگاه‌های هنرمندان ممتاز استان، ایجاد ظرفیت‌های جدید گردشگری با دعوت از مهمانان و هنرمندان خارجی و داخلی در روزهای جشنواره و بسیاری دیگر.

جناب آقای استاندار! این همه نتیجه تأکیدات حضرتعالی و اصرار فراوان شما برای برگزاری بهترین رویداد فرهنگی ـ هنری مازندران بود. همگان دیدند که هنر به وظیفه ذاتی خود عمل کرد و پنج شبانه روز حال خوب و امیدبخش و بسی بیشتر از این زمان، شور و نشاط و همگرایی را برای مردم هنردوست مازندران و مدعوین و مهمانان دیگر نقاط ایران و جهان فراهم آورد. همگان شنیدند که رکورد بیشترین ثبت‌نام فیلم (3300 فیلم) در بین جشنواره‌های مشابه، سهم جشنواره نهم وارش بود که شامل ایران و کشورهای حوزه تمدنی میراث مشترک و حوزه دریای کاسپین می‌شد. همگان دیدند و شنیدند که به مدد قرار گرفتن بخش جنگل‌های هیرکانی در میان بخش‌های این دوره و ارائه فیلم‌های این بخش بود که ثبت جنگل‌های هیرکانی در کمیسیون ملی یونسکو پس از سال‌ها محقق گردید. اما پس از گذشت حدود نُه ماه، هنوز هیچ‌کس ندیده و نشنیده است که نهادهای دولتی استانی و شهری و بخش‌های خصوصی معرفی شده توسط مسئولین ذیربط، توانسته باشند مطابق وعده‌هایشان عمل کنند. رنج این انتظار وقتی تلخ‌تر است که شاهدیم به دلیل این بی‌توجهی، برگزاری دوره دهم جشنواره بین‌المللی فیلم وارش و محل برگزاری آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. غم انگیز است که با وجود این شرایط، اِعراض برخی مدیران شهری و استانی از دستورات شما و مکاتبات دبیر جشنواره، بدل به نوعی مواجهه قدرت و سهم خواهی سیاسی شده است و بعید نیست که تبعات این تنگ‌نظری‌ها مخاطراتی بیش از آنچه پیش‌تر آمد، داشته باشد. جشنواره وارش در حالی با بی‌مهری داخلی (استانی و شهری) روبرو است که با استقبال و تشویق خارجی مواجه است و این مسئله به رغم ظاهر شادی‌آفرینش، برای ما شادی‌بخش نیست.

جناب آقای استاندار !

از شما به عنوان مدیر عالی استان و چهره‌‌ای فرهنگی انتظار می‌رود در کوتاه‌ترین زمان تمهدیدات لازم را برای پرداخت معوقات، در شکلی عملی و اجرایی فراهم کنید.

نگذاریم طراوت وارش، در سایه سیاست‌زدگی و بی‌مهری، مکدر شود. به امید سربلندی فرهنگ و هنر تبرستان. »

نامه ارسالی به احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران، به امضای مهدی قربانپور دبیر نهمین جشنواره بین المللی وارش، الهه نوبخت مدیر بین الملل، عباس ابوالحسنی مدیرآیین ها، سید رضا صائمی مدیر کارگاه ها و نشست های تخصصی، حامد بارئی طبری مدیر هنری، مرتضی رنجبران مدیر روابط عمومی، مرتضی کاظمی نیا مدیر دبیرخانه، رضا الماسی مدیر فنی و نمایش، جواد صاحبیان مدیر تبلیغات، محسن جان بابایی مدیر کاخ جشنواره، حسن طنابی مدیر فناوری اطلاعات و میکاییل حقانی مدیر داوطلبان، رسیده است.