وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی نامه‌‌هایی جداگانه به معاون اول رئیس جمهور، رئیس‌دفتر رئیس جمهور و وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار استمرار معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه شد.

پایگاه خبری تئاتر: در روزهای اخیر مسأله حذف بند ل از ماده 139 قانون مالیاتی کشور داغ شده است. در پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون مالیات از مجلس خواسته شده تا این بند حذف شود تا دیگر اصحاب فرهنگ از مافیت مالیاتی بهره‌مند نشوند.

در همین راستا، عصر امروز وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی نسبت به این تصمیم دولت واکنش نشان داد. طبق خبر منتشر شده مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آقای سید عباس صالحی آمده نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور، رئیس‌دفتر رئیس جمهور و وزیر امور اقتصادی و دارایی نگاشته است:

در بخشی از این نامه آمده است «در شرایطی که خبر موافقت دولت محترم در تصویب تاسیس انجمن‌های صنفی سراسری فرهنگ، هنر و رسانه می‌رفت تا موجی از شادی و دلخوشی در بین این بخش از جامعه ایجاد کند متاسفانه انتشار اخباری در خصوص حذف معافیت مالیاتی مربوطه موجب نگرانی شد.»

در بخش دیگری از این نامه بیان شده است:

«براساس بند (ل) ماده (139) قانون مالیات‌های مستقیم کلیه فعالیت‌های انتشاراتی، مطبوعاتی، قرآنی، فرهنگی و هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معاف از مالیات (مشمول مالیات با نرخ صفر درصد) هستند. به نیکی واقفید فعالیت‌های فرهنگی و هنری اصولا درآمدزایی چندانی نداشته و انتفاعی محسوب نمی‌شود و برهمین اساس در ادوار مختلف به مجوزهای صادر شده به چشم اقتصادی نگاه نشده و همواره سعی در حمایت از آنها بوده است.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان یادآور شد:

«باتوجه به اینکه خطر تهاجم فرهنگی و توطئه‌های نفوذ و استحاله فرهنگی دشمنان انقلاب به طور مداوم گوشزد می‌شود، لزوم حمایت همه‌جانبه از فعالیت‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای ضروری بوده و باتوجه به تاثیرات منفی اقتصادی و اجتماعی ناشی از این اقدام بر نخبگان کشور، دستور فرمایید معافیت‌های مالیاتی موضوع بند (ل) یاد شده همچون گذشته برقرار بوده و از هرگونه اقدام در جهت حذف آن جلوگیری به عمل آید.»