به بهانه عبور فیلم «مطرب» از مرز ۲۰ میلیارد تومان فروش نگاهی به فیلم‌های کامیاب گیشه تا نیمه آذرماه ۱۳۹۸ داشته‌ایم.

پایگاه خبری تئاتر: فروش فیلم مطرب به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مصطفی کیایی، شب گذشته از ۲۰ میلیارد تومان عبور کرد. این فیلم که از پانزدهم آبان‌ماه اکران خود را آغاز کرده است پس از ۳۲ روز به این میزان از فروش رسید. مطرب در حال حاضر پس از فیلم‌های متری شیش و نیم، تگزاس ۲ و رحمان ۱۴۰۰ در رتبه چهارم فروش سالانه قراردارد و با توجه به روند فروش جاری خود، احتمالاً در این هفته با عبور از فیلم رحمان ۱۴۰۰ (۲۲ میلیارد تومان) به رتبه سوم جدول صعود خواهد کرد. این فیلم که از حضور بازیگرانی هم‌چون پرويز پرستويی، محسن كيايی، الناز شاكردوست، مهران احمدی، عایشه گل‌جوشکن و حسين اميدی بهره می‌برد، در روز اول اکران خود با ۷۰۰ میلیون تومان، رکورد اولین روز فروش را که با ۵۸۰ ملیون تومان پیش از این در اختیار فیلم «ما همه با هم هستیم» بود نیز شکست.

با این حال بسیاری از منتقدان مطرب را فیلمی ضعیف در کارنامه کاری مصطفی کیایی معرفی می‌کنند. از سوی دیگر برخی نیز ضمن اشاره به کیفیت پایین فیلمنامه و بازی‌های متوسط بازیگران این فیلم، مطرب را به نسبت سایر کمدی‌های امسال قابل قبول تر ارزیابی کرده‌اند. فیلم‌هایی همچون تگزاس۲، چهارانگشت و رحمان۱۴۰۰ که گاه به شکلی روشن به دامان ابتذال و لودگی می‌افتادند. به بهانه رسیدن میزان فروش فیلم مطرب به رقم ۲۰ میلیارد تومان نگاهی خواهیم داشت به فیلم‌هایی که در اکران امسال توانسته‌اند از مرز ۵ میلیارد تومان فروش گذشته و کارنامه نسبتاً خوبی رد گیشه داشته باشند.

البته سودآور بودن یا فروش خوب یک فیلم امری نسبی است و بیش از هرچیز به هزینه اولیه آن بستگی دارد. بنابراین نمی‌توان در حکمی کلی یک رقم ثابت رابه عنوان حد نصاب کامیابی یک فیلم در گیشه معرفی کرد؛ چه بسا فروش ۱۰ میلیاردی یک اثر حتی نتواند سرمایه اولیه یک فیلم را جبران کند و در مقابلیک گیشه ۳ میلیاردی برای یک فیلم سودآور باشد. با این حال در یک نگاه کلی و با توجه به شرایط فیلم‌ها در اکران امسال، می‌توان ۵ میلیارد تومان را برای اغلب فیلم‌ها رقمی قابل قبول دانست که می‌تواند حداقل سرمایه اولیه فیلم را برگشت دهد. در ادامه، لیست فیلم‌هایی را که در اکران سال ۱۳۹۸ تا امروز (۱۷ آذرماه) بیش از ۵ میلیارد تومان فروش داشته‌اند از نظر می‌گذرانید.