در دقایق ابتدای فیلم سالن خاموش بود و همه چیز مثل بقیه اوقات آرام و طبیعی گذشت، اما کم‌کم هرچه فیلم به جلو می‌رفت موج ترس و نگرانی بین دانش‌آموزان ایجاد می‌شد.
پایگاه خبری تئاتر: ۱۵ دانش‌آموز دبیرستانی با دیدن فیلمی در سالن سینمای رومورانتین-لانتنای فرانسه بر اثر اضطراب و ترس بیش از اندازه تعادل روحی خود را از دست دادند و به بیمارستان منتقل شدند.
فیلم «چشم بدون صورت» به کارگردانی ژرژ فرانژو اقتباسی از رمان ژان ردون نویسنده، فیلمنامه‌نگار و دیالوگ‌نویس ۱۹۶۰ فرانسوی است که عمدتاً به خاطر رمان منحصر به فرد خود به نام چشم بدون چهره شناخته می‌شود. ۱۵‌دانش‌آموز به هنگام تماشای این فیلم بسیار وحشت کردند و به ناگاه در میانه فیلم دچار حملات عصبی شدند؛ اتفاقی که همگان را به تعجب و نگرانی واداشت.
ماجرا از این قرار است که روز جمعه ۱۳۵ دانش‌آموز دبیرستانی از طرف مدرسه‌شان به کاخ سینمای رومورانتین لانتنا رفتند که این فعالیت فرهنگی بخشی از آموزش ملی فرانسه در حوزه آموزش و پرورش محسوب می‌شود. نکته قابل بیان انتخاب غلط فیلم است به این صورت که این کار فرهنگی مدرسه بدون توجه به سن و سال دانش‌آموزان و در نظر گرفتن موضوع فیلم بود چراکه آن‌ها بچه‌ها را برای اکران فیلم «چشم بدون صورت» بردند، فیلمی در ژانر ترس و وحشت.
در دقایق ابتدای فیلم سالن خاموش بود و همه چیز مثل بقیه اوقات آرام و طبیعی گذشت، اما کم‌کم هرچه فیلم به جلو می‌رفت موج ترس و نگرانی بین دانش‌آموزان ایجاد می‌شد. اغلب دانش‌آموزان از ترس، تعادل روحی خود را از دست دادند. اول پسری دست به حرکاتی غیرعادی و خارج از هوشیاری معمولی زد، بعد از آن سایر همشاگردی‌های او هم از تعادل خارج شدند. در آن موقع تیم آتش‌نشانی که برای مراقبت از بچه‌ها و تماشاگران سینما آنجا حضور داشت وارد عمل شد. آن‌ها نگران این حادثه عجیب بودند. نجاتگران دانش‌آموزان ابتدا به مسمومیت ناشی از مونوکسید کربن در سالن مشکوک شدند، اما فرانسیس فورنو مدیر سالن سینما به خبرنگار فیگارو گفت: آتش‌نشانان سالن سینما را به خوبی پاکسازی کردند و متوجه شدند که سالن هیچ مشکلی نداشته و استاندارد هم بوده است و بچه‌ها هم قبل از دیدن فیلم چیزی مصرف نکرده بودند و در سلامت بودند؛ البته مدیریت سینما تلاش می‌کرد تا نشان دهد این اتفاقی عجیب بوده است، چون پزشک اعزامی به محل حادثه هم گفته بود بچه‌ها دچار حملات عصبی ناشی از ترس و اضطراب شده بودند.
برخی کارشناسان می‌گویند این موج خشونت و حملات عصبی دانش‌آموزان هنگام دیدن فیلم به خاطر گرمای زیادی سالن بوده چراکه به دلیل سرمای بیرون درها را کاملاً بسته بودند و فضای داخلی خیلی گرم شده بود به طوری که تعدادی از دانش‌آموزان از گرمای زیاد حالشان بد شده بود. آنچه مطرح است این که شاید این فیلم عالی و شاهکاری هنری در ژانر وحشت باشد، اما همین فیلم باعث شد روحیه حساس دانش‌آموزان را تحریک و آزرده کند آن‌هم دانش‌آموزانی که در سنین ۱۶ تا ۱۷ سال هستند به خصوص صحنه‌ای که باعث شد زمینه ناراحتی و اضطراب عمومی دانش‌آموزان در سالن سینما فراهم شود، زمانی بود که جراح قطعاتی از پوستی را برای صورت دختر خود که صورتش را در یک تصادف رانندگی از دست داده بود استفاده می‌کند و این کار، بچه‌ها را به ترس زیادی واداشت.
بعد از رسانه‌ای شدن این اتفاق کاترین فورشور معاون وزارت فرهنگ فرانسه به فیگارو گفت: افراد حساس، شکننده و آسیب‌پذیر هستند و این اتفاق برای دانش‌آموزانی که قبل از دیدن فیلم غذا هم نخورده بودند بیشتر باعث ترس و اضطراب شده بود و همین مسئله منجر به تعمیم نگرانی بین سایرین به خصوص افراد افسرده شده است. مدیر و مسئولان مدرسه باید در انتخاب فیلم‌ها دقت بیشتری داشته باشند تا شاهد چنین حوادثی نباشیم و فعالیت فرهنگی نتیجه معکوس ندهد.