غلامرضا موسوی می‌گوید: هرکدام از چهار تشکیلات تهیه‌کنندگی ضوابط خود را دارد و افراد می‌توانند عضو هر کدام از این چهار تشکیلات بشوند.

پایگاه خبری تئاتر: در ماه‌های اخیر در میان نام‌های کسانی که توانستند از وزارت ارشاد و سازمان سینمایی به عنوان تهیه‌کننده پروانه ساخت دریافت کنند، اسامی دیده می‌شود که نامشان تاکنون در هیچ فیلمی دیده نشده بود و همین مسئله باعث شده تا این شائبه به وجود بیاید که برخی افراد با پرداخت پول می‌توانند کارت تهیه‌کنندگی بگیرند.

غلامرضا موسوی (رئیس انجمن تهیه‌کنندگان مستقل و عضو شورای عالی تهیه‌کنندگان) درباره شرایط دریافت کارت تهیه‌کنندگی گفت: ضوابط حضور به عنوان یک تهیه‌کننده اول در سینما براساس آیین‌نامه‌ای که توسط شورای عالی تهیه‌کنندگان تهیه شده و به تصویب معاون سابق و کنونی سازمان سینمایی رسیده، انجام می‌شود. در این ضوابط نکات اساسی وجود دارد مثلا فرد باید از حرفه‌ای که می‌خواهد در آن وارد شود از آن شناخت داشته باشد و کسی می‌تواند تقاضای تهیه‌کنندگی بدهد که با روند تولید و ساخت فیلم در سینما کاملا آشنا باشد و حداقل باید مدرک لیسانس را داشته باشد.

وی ادامه داد: در هر فصل (هر سه ماه) یکبار جلسات بررسی متقاضیانی که قصد ورود به سینما به عنوان تهیه‌کننده را دارند، برگزار و شرایط آنها بررسی می‌شود و هر فردی که بخواهد کارت تهیه‌کنندگی بگیرد باید از 100 نمره حداقل 60 امتیاز را کسب کند. در این جلسه بازرس شورای عالی و روسای چهار تشکل تهیه‌کنندگی حضور دارند و حتی در این جلسه با فرد مصاحبه نیز می‌شود.

موسوی افزود: اگر کسی بتواند این 60 امتیاز را کسب کند به عنوان فردی که می‌تواند برای تهیه‌کنندگی اول فعالیت کند، به وزارت ارشاد معرفی می‌شود. ضمن آنکه کسانی که به عنوان تهیه‌کننده به وزارت ارشاد معرفی می‌شوند، بعد از آنکه فیلم اول خود را ساختند به عنوان تهیه‌کننده اصلی سینما شناخته می‌شوند و باید اول یک فیلم بسازند تا کارشان مورد ارزیابی قرار بگیرد.

موسوی در پاسخ به این سوال که برخی افرادی که به تازگی کارت تهیه‌کنندگی گرفتند و سازمان سینمایی نام آنها را به عنوان تهیه‌کننده اعلام کرده، تا پیش از این اسم‌شان در سینما نبوده است، گفت: همه کسانی که تقاضای تهیه‌کنندگی دارند باید در رزومه خود حتما در سینما فعالیت کرده باشند و اگر مراحلی که گفته شد را نگذرانده باشند، بعید است بتوانند امتیازات لازم را کسب کنند. البته اگر کارگردان‌هایی باشند که دو فیلم ساخته باشند و 70 درصد سرمایه آن دو فیلم را خودشان تامین کرده باشند می‌توانند فیلم سوم خود را به عنوان تهیه‌کننده بسازند.

وی درباره اینکه گفته می‌شود برخی افراد با پول کارت تهیه‌کنندگی می‌خرند، گفت: روند تهیه‌کننده شدن دو وجه دارد؛ یک وجه آن تهیه‌کننده‌ای است که به وزارت ارشاد معرفی می‌شود که قطعا باید ضوابطی را که در بالا تاکید شد داشته باشد اما هرکدام از چهار تشکیلات تهیه‌کنندگی ضوابط خود را دارد و افراد می‌توانند عضو هرکدام از این چهار تشکیلات بشوند اما اینکه فرد عضو یکی از این تشکیلات بشود به معنی این نیست که بتواند پروانه ساخت بگیرد و کسی که عضو هرکدام از این شوراها باشد باید بیاید و در آن جلسه شورای عالی شرکت کند و حداقل 60 امتیاز را بگیرد و اینکه کسی به هر شکلی بتواند عضو یکی از این چهار تشکل بشود و به او بگویند با عضویت در یکی از این تشکل‌ها می‌توانند تهیه‌کننده بشوند، صحت ندارد و امکان‌پذیر نیست.

موسوی افزود: تا به امروز به جز یک مورد وزارت ارشاد و سازمان سینمایی به هیچ عنوان کارت تهیه‌کنندگی را به صورت مستقیم صادر نکرده است.

  • نویسنده :
  • منبع :