تهیه کننده برنامه‌های محبوب تلویزیونی چون «گارفیلد» و «پناتوس» در ۸۶ سالگی درگذشت.

پایگاه خبری تئاتر: لی مندلسون تهیه‌کننده بیش از ۵۰ برنامه انیمیشنی محبوب تلویزیونی، روز کریسمس در خانه‌اش در کالیفرنیا درگذشت.

او به دنبال مبارزه‌ای طولانی با سرطان در ۸۶ سالگی فوت شد.

وی تهیه کننده «پناتوس» برای تلویزیون بود. او سال ۱۹۶۵ «کریسمس چارلی براون» را ساخت و با آن اولین جایزه امی‌اش را دریافت کرد. او در طول فعالیت‌هایش ۱۲ جایزه امی برد که آخرین آن در سال ۲۰۱۵ برای «این پنجاهمین کریسمس است، چارلی براون» نصیبش شد.

همکاری مندلسون با لی ملندز انیماتور برای او چهار جایزه پی‌بادی و یک نامزدی اسکار و ۲ نامزدی گرمی هم داشت.

وی که همه عمرش شیفته موسیقی جز بود، با استخدام ونیس گارالدی موسیقیدان موسیقی اوریجینال «کریسمس چارلی براون» را خلق کرد که پیر و جوان شیفته‌اش شدند. او در عمرش با موسیقیدان‌های بزرگی برای خلق ترانه‌ها و موسیقی متن فیلم‌هایش همکاری کرد.

این تهیه کننده سال ۱۹۵۴ به دانشگاه استنفورد رفت و در رشته زبان انگلیسی فارغ‌التحصیل شد و کارش را با رادیو و تلویزیون شروع کرد.

مندلسون کمپانی تولید فیلم خودش را با نام «لی مندلسون فیلم پروداکشنز» در سال ۱۹۶۳ افتتاح کرد و ابتدا به تولید مستندهای ورزشی پرداخت.

انیمیشن «پناتوس» یکی از محصولات این کمپانی بود که سال‌ها روی آنتن تلویزیون رفت.

مندلسون در همکاری با جیم دیویس اولین انیمیشن کوتاه «گارفیلد» را سال ۱۹۸۲ خلق کرد و بعد ادامه‌های آن ساخته شد. «گارفیلد و دوستان» نیز سریالی بود که در فاصله ۱۹۹۴-۱۹۹۱ روی آنتن بود.

لی مندلسون در کنار تولید برنامه‌هایی برای کودکان، مستندهای مهمی از چهره‌های شاخص ساخت که پل نیومن، جین کلی، جوآن وودوارد، لوسیل بال، بینگ کرازبی، فیلیپ ویلسون، ووپی گلدبرگ، محمد علی و کارل راینر از جمله آنها هستند.

او با جان اشتین‌بک و هنری فوندا که به عنوان غول‌های قرن بیستم شناخته می‌شدند، همکاری طولانی مدت داشت.