«جک گارفین» کارگردان سینما ، تئاتر و استاد بسیاری از بازیگران هالیوودی از جمله «جیمز دین»، «استیو مک‌کوئین» و «بروس درن» در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

پایگاه خبری تئاتر: «گارفین»به عنوان یکی از پیشگامان اکتورز استودیو به چهره‌هایی چون «جیمز دین»، «بن گازارا» و «بروس درن» بازیگری آموخت و در کارنامه کاری خود سابقه همکاری با کارگردانان بزرگی از جمله «الیا کازان»، «جان فورد» و «جورج استیونز» را داشت.

وی فعالیت خود را به عنوان کارگردان با ساخت فیلم «غریبه» در سال ۱۹۵۷ با بازی «بن گازارا» آغاز کرد و در سال ۱۹۶۱ فیلم «چیزی وحشی» را با بازی «کارول بیکر» نویسندگی و کارگردانی کرد. «کارول بیکر» که برای بازی در فیلم «عروسک بچه» ساخته «الیا کازان» نامزد اسکار بازیگری شده بود در سال ۱۹۵۵ با «جک گارفین» ازدواج کرد و زندگی مشترک آنها تا سال ۱۹۵۹ ادامه داشت.

«جک گارفین» دوم جولای ۱۹۳۰ در چک‌اسلواکی به دنیا آمد و در سال ۱۹۴۶ به نیویورک آمد و در رشته نمایش مدرسه نیویورک مشغول تحصیل شد و سپس در موسسه تئاتر وینگ آمریکا کارگردانی خواند و در سال ۱۹۵۱ به اکتورز استودیو وارد شد و در آنجا با استخدام «جیمز دین» نمایش «پایان مثل یک مرد» را در تئاتر برادوی به روی صحنه برد.

او در چند سال بعد نمایش‌های چون «دختران تابستان»، «گناه پات مالدون» و «سایه تفنگدار» را کارگردانی کرد و دو نمایش از «آرتور میلر» با نام‌های «قیمت» (۱۹۷۹) و «ساعت آمریکایی» (۱۹۸۰) را به عنوان تهیه‌کننده همراهی کرد.

«گارفین» با همکاری «پل نیومن» شعبه موسسه اکتورز استودیو را در لس‌آنجلس تاسیس کرد. او همچنین در سال ۱۹۸۵ کتابی با عنوان «زندگی و بازیگری: تکنیک‌هایی برای بازیگر» نوشت که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد.


  • نویسنده :
  • منبع :