کارگردان نمایش «سیزیف» نسبت به نحوه انتخاب آثار بخش رقابتی جشنواره تئاتر فجر انتقاد کرد.

پایگاه خبری تئاتر: محمد برهمنی که سال ۹۷ و همچنین خرداد ‌و تیر امسال «سیزیف» را به تهیه کنندگی نوید محمدزاده روی صحنه بوده بود، با اشاره به انتخاب نشدن اثرش در بخش رقابتی جشنواره فجر بیان کرد: با تک تک اعضای هیئت انتخاب بخش مسابقه جشنواره صحبت کردم و آنها می‌گویند نظرشان نسبت به نمایش «سیزیف» مثبت بوده، اما حالا که اسمی از نمایش من در فهرست آثار نیست، نمی دانم چه کسی آن را رد کرده است.


او با بیان اینکه «سال گذشته نمایش «زندگی در تئاتر» را داشتم که گفتند چون سال ۹۱ به عنوان مهمان شرکت داشته، نمی تواند در رقابت باشد و آن را حذف کردند»، به اظهاراتی از دبیر جشنواره مبنی بر اینکه «چرا «سیزیف» را نفرستاده که یک نمایش کامل است؟»، اشاره کرد و گفت: من هم چون امسال این نمایش را اجرا کرده بودم و به لحاظ تطابق زمانی با قوانین جشنواره مشکلی نداشت، متقاضی شرکت شدم اما باز هم آن را نپذیرفتند.

وی ادامه داد: مسئله جالب این جاست که تماس گرفتند و گفتند اگر امسال نمایشت را برای داوری نمی فرستادی، آن را به عنوان اثر مهمان انتخاب می‌کردیم اما چرا باید اینطور پیش می‌رفتم؟ اخیراً هم دبیر جشنواره تماس گرفتند تا بگویند می‌خواهند نمایش را در بخش منتقدان جشنواره اضافه کنند که من این را پس از اتفاقات پیش آمده، نوعی توهین به خودم می‌دانستم و با آن مخالفت کردم چون با همه آنچه قبلاً گفته شده بود دوست داشتم دست کم کارم جزء پنج اثر انتخابی دبیر در بخش رقابتی باشد.


برهمنی اضافه کرد: تمام این ها وقتی بیشتر عجیب میشود که برخی آثار بخش مسابقه را دیده باشیم و کیفیت آن‌ها را درنظر بگیریم چون این سوال ایجاد می‌شود که چطور بعضی نمایش‌ها به این بخش راه یافته اند؟

گله‌های محمد برهمنی در حالی مطرح شده که پیشتر و در فضاهای غیر خبری اعلام اسامی چند نمایش از تهران در فهرست بخش رقابتی جشنواره،تعجب برانگیز شده بود و بعضی اهالی تئاتر نسبت به انتخاب چند نمایش و اینکه مشخص نیست بر اساس چه معیاری پذیرفته شده‌اند، انتقاد داشتند.
منبع: خبرگزاری ایسنا