مجموع فروش سالانه سینمای چین در حالی به رکورد جدیدی رسید که سهم محصولات هالیوودی در گیشه باز هم کاهش یافت.

پایگاه خبری تئاتر: اطلاعات منتشر شده از سوی مسئولان چینی و سامانه‌های فروش آنلاین بلیت حاکی از آن دارد که سینمای چین به رکورد فروش سالانه‌ جدیدی دست یافته و هالیوود نیز با عملکردی ناموفق در چین با شکستی تاریخی رو به رو شده است.

در میان ۱۰ فیلم پرفروش سینمای چین در سال ۲۰۱۹ تنها دو فیلم از محصولات هالیوودی هستند؛ «انتقام جویان: آخر بازی» که در رتبه سوم قرار گرفته و «هابز و شاو» که رتبه نهم را کسب کرده است.

در فهرست ۱۰ فیلم پرفروش تاریخ سینمای چین نیز تنها «انتقام جویان: آخر بازی» هالیوودی است و سایر فیلم‌ها محصولات داخلی سینمای چین هستند.

سینمای چین که حالا بدون هالیوود هم به رشد خود ادامه می دهد در مجموع فروش سالانه خود را در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۵.۴ درصد رشد به ۹.۲ میلیارد دلار رسانده است.

انیمیشن چینی «نژا» و فیلم علمی تخیلی «زمین سرگردان» در کنار «انتقام جویان» سه فیلم پرفروش سینمای چین در سال گذشته میلادی بودند و پس از آن نیز فیلم‌های «مردم من، کشور من» و «کاپیتان» قرار دارند.

چین تا پایان سال ۲۰۱۹ دارای ۶۹۷۸۷ سالن سینما بود که در مقایسه با سال گذشته آن بیش از ۹۷۰۰ افرایش یافته است و طی سال گذشته بیش از ۱.۷ میلیارد قطعه بلیت در سینماهای این کشور فروخته شده است.

در سه سال گذشته سهم فیلم‌های خارجی از سینمای چین رو به کاهش بوده است و فیلم داخلی هر سال عملکرد بهتری را در گیشه ثبت می‌کنند. در سال ۲۰۱۹ فیلم‌های چینی در مجموع ۶۴ درصد از فروش کل را به خود اختصاص دادند و این رقم در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ به ترتیب ۶۲ درصد و ۵۳.۸ درصد بوده است.

در سال 2019 به غیر از چند استثناء چون «انتقام جویان: آخر بازی» و «منجمد ۲»، سایر دنباله‌های سری فیلم‌های هالیوودی عملکرد موفقی نسبت به قسمت‌های قبلی خود در سینمای چین نداشتند که نشان از تمایل مخاطبان به تماشای محصولات جدید سینمایی دارد. از جمله این دنباله‌های سینمایی می‌توان به «چگونه اژدهای خود را تربیت کنید: دنیای پنهان»، «جومانجِ: مرحله بعدی»، «مردان ایکس: دارک فینیکس» و فیلم جدید «جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر» اشاره کرد.

در میان ۲۰ فیلم موفق سینمای چین در ۲۰۱۹ در مجموع فیلم‌های چینی در مقایسه با محصولات خارجی نمره‌های بالاتری از حیث داستان و همچنین استفاده از جلوه‌های ویژه بصری از سوی کاربران کسب کرده‌اند.

سینمای چین در سال گذشته در مجموع ۱۰۳۷ فیلم سینمایی تولید کرد که شامل ۸۵۰ فیلم داستانی، ۵۱ انیمیشن، ۷۴ فیلم علمی و آموزشی، ۴۷ اثر مستند و ۱۵ فیلم تخصصی می‌شود.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ سینمای چین ۱۰۸۲ فیلم بلند تولید کرده بود و این کاهش را می‌توان به قوانین و طرح‌های مالیاتی جدید مربوط دانست.

  • نویسنده :
  • منبع :