منیژه محامدی که این روزها نمایش «سقوط در کوه مورگان» را اجرا می‌کند، گفت: خیلی کم اتفاق می‌افتد نمایشی شیرین اجرا کنم و بیشتر نمایش‌هایم تلخ و اجتماعی بوده‌اند. این بار تصمیم گرفتیم نمایشی شیرین اجرا کنیم که لبخندی هم بر لب تماشاگر بنشاند.

پایگاه خبری تئاتر: این کارگردان تئاتر گفت: اما اتفاقاتی که در چند وقت اخیر رخ داد، تاثیری بسیار منفی بر بازیگران و تماشاگران ما گذاشت. این ماجراها حتی بر حضور تماشاگران و ارتباط آنان با نمایش اثرگذار بود. در حالیکه پیش از اجرایمان فکر می‌کردم این نمایش می‌تواند کمی به تماشاگران خسته امروز آرامش ببخشد.

محامدی با بیان اینکه اجرای نمایشش چندین بار به دلیل اتفاقات گوناگون با تعطیلی رو به رو شده است، افزود: به هر حال این وضعیت نامطلوب فقط برای گروه ما پیش نیامده است.

این استاد دانشگاه که نمایش «سقوط در کوه مورگان» را بر اساس متنی از آرتور میلر نویسنده آمریکایی روی صحنه می‌برد، درباره انتخاب این متن نیز گفت: بچه‌های گروه از اجرای نمایشنامه‌های تلخ خسته شده و به حالت غرغر افتاده بودند. این نمایشنامه چهارمین متن از شش نمایشنامه‌ای است که از میلر ترجمه کرده‌ام و فکر کردم آن را انتخاب کنیم چون گرچه این هم یک متن اجتماعی است ولی مدلش با نمایش‌های قبلی‌مان متفاوت است.

محامدی در پاسخ به این پرسش که آیا به دلیل مباحثی که پیش‌تر درباره مساله چندهمسری مطرح شده بود، چنین نمایشنامه‌ای را برای اجرا انتخاب کرده است، توضیح داد: برحسب تصادف این متن به موضوعات مطرح شده در جامعه نزدیک شد و البته اتفاقی خوشایند است چون ما تئاتر کار می‌کنیم که حرفی برای گفتن داشته باشیم. البته نمایشنامه "میلر" همین است و ما فقط آن را کوتاه کرده‌ایم.

این مترجم تئاتر ادامه داد: نمایشنامه «سقوط در کوه مورگان» سال 1996 نوشته شده و تا آن دور، داشتن دو همسر در جوامع آمریکایی و اروپایی بسیار عجیب و غیرقانونی بوده است مگر اینکه در سال‌های اخیر به دلیل افزایش مهاجران، این شرایط تغییر کرده باشد ولی به طور کلی چند همسری در آمریکا و اروپا بسیار غریب است.

محامدی اضافه کرد: ما هم بر غریب بودن و غیرقانونی بودن این موضوع مانور دادیم و نشان دادیم زن‌ها چنین چیزی را نمی‌پذیرند و از آن زندگی می‌روند و حالا تماشاگر هم به این موضوع فکر می‌کند که آیا درست است یک زن چنین توهینی را تحمل کند. به نظر می‌رسد زن‌ها زمانی این شرایط را به دلیل مادیات تحمل می‌کنند.

این کارگردان معتقد است به هر حال دیدن این نمایش برای زنانی که جرات مقابله ندارند، موثر است و شاید به آنان کمک کند که بر این ترس چیره شوند.

او در پاسخ به این سخن که مرد این نمایش با وجود انجام کار غیر قانونی و داشتن همزمان دو همسر، دوست داشتنی است، تصریح کرد: به هر حال این مرد که شمر نیست! ولی در هر حال دروغگوست و با دروغ‌های خود زندگی دو زن و دو بچه را خراب کرده است. در اخلاقیات همه کشورها آدم دروغگو، آدم خوبی نیست و دروغ امری ناپسند است اما دوست داشتنی بودن این کارکتر، به بازی خود بازیگر برمی‌گردد که آن را شیرین کرده است.

منیژه محامدی در پایان صحبتش گفت: تنها 9 شب از اجرای ما باقی مانده و امیدوارم در این شب‌ها اتفاق خاصی نیفتد و اجراهای پایانی خوبی داشته باشیم و تماشاگرمان، 75 دقیقه‌ی خوش داشته باشد و دمی آرامش پیدا کند.

 نمایش «سقوط در کوه مورگان» نوشته آرتور میلر با ترجمه و کارگردانی منیژه محامدی هر شب راس ساعت 19 و سی دقیقه در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. مدت زمان این نمایش 75 دقیقه است.

  • نویسنده :
  • منبع : خبرگزاری ایسنا