پیکر زنده‌یاد سیروس گرجستانی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

پایگاه خبری تئاتر: شنبه 14 تیرماه جمعی از مردم و هنرمندان با ماسک به دلیل شیوع کرونا در قطعه هنرمندان حاضر شدند تا پیکر سیروس گرجستانی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون را به خاک بسپارند.

مقبره‌ای که برای سیروس گرجستانی در نظر گرفته شده، کنار مقبره منوچهر حامدی است.

در این مراسم که اجرای آن را کامران ملکی عضو هیئت مدیره خانه سینما بر عهده داشت؛ فاطمه معتمدآریا پیام داد و هنرمندانی چون فاطمه گودرزی، ابوالفضل پورعرب، افسانه بایگان و.... صحبت کردند. پزشک معالج سیروس گرجستانی هم سخنرانی کرد و سید محمد طباطبایی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت هم صحبت داشت.

او گریه کردن با لبخند را به ما آموخت

کامران ملکی عضو هیئت مدیره خانه سینما در ابتدای مراسم خاک‌سپاری در سخنانی با ابراز تأسف از درگذشت سیروس گرجستانی، به انتشار فیلم‌هایی از آثار او که پس از درگذشتش در فضای مجازی دست‌به‌دست شده بود، اشاره کرد و گفت: بعد از درگذشت ایشان با دیدن بازی‌های ایشان در فضای مجازی در هنگامی که داشتیم به آثار بزرگ، ارزشمند و طنز او می‌خندیدم، چشمانمان اشک‌بار بود و گریه می‌کردیم. او گریه کردن با لبخند را به ما آموخت. همان‌طور که در زندگی‌اش سعی کرد لبخند بر لب همه مردم بیاید و با تمام وجود تلاش می‌کرد در شرایط بسیار اسف‌بار و ناهنجار که همه مردم دچار مشکلاتی بودند، لبخند را به سهم و با بضاعت خود بر لبان مردم سرزمینش بنشاند تا قدری از اندوه آنان، کاسته شود.

او اضافه کرد: هنرمند بزرگی را بدرقه می‌کنیم. قرار نبود چنین مراسمی برگزار شود. مراسم اطلاع‌رسانی نشده بود. اگر قرار بود برای هنرمند بزرگی مثل او مراسم تشییع برگزار شود، این مراسم باید در خانه سینما، خانه هنرمندان یا در تالار وحدت اتفاق می‌افتاد ولی به خاطر وضعیت بحرانی کشور در بحران کرونا قرار شد مراسمی برگزار نشود.

ملکی با اشاره به حضور تعدادی از مردم در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) افزود: موسسه هنرمندان پیشکسوت به احترام مردمی که خودشان را به قطعه هنرمندان رساندند، این گردهمایی را با تأخیر برگزار کرد و به احترام عزیزانی که خود را به قطعه هنرمندان رسانده‌اند، قرار شد چند تن از هنرمندان در بدرقه سیروس گرجستانی صحبت کنند.

این مراسم با تأکید بر اینکه حاضران ماسک باید داشته باشند در حال برگزاری است و اگر کسی ماسک نداشته باشد به او ماسک می‌دهند و البته برخی‌ها که تعداد محدودی هستند، رعایت نمی‌کنند.

خوب است که قدرشناس هستیم و به هم احترام می‌گذاریم

فاطمه گودرزی که با گرجستانی همکاری‌ داشته است در حالی که بشدت متأثر بود، از طرف خانواده این هنرمند از حاضرانی که در شرایط کرونایی به این برنامه آمده بودند، قدردانی کرد و افزود: فکر نمی‌کردم روزی بالای سر آقای گرجستانی بایستم و درباره ایشان صحبت کنم. سیاوش عزیز پسر استاد از من خواستند صحبت کنم. دلیلش شاید این باشد که از دوستان خانوادگی ایشان هستیم و دیگر اینکه در آخرین کار ایشان، افتخار همکاری با آقای گرجستانی را داشتم. چه سعادتی که از ایشان کار یاد بگیرم و چه سعادتی داشتم که غیر از یاد گرفتن کار، از نظر اخلاقی هم توانستم از ایشان یاد بگیرم.

او با اشاره به علاقه گرجستانی به خانواده‌اش افزود: ایشان عاشق خانواده‌اش بود. روزی نبود که پشت صحنه صحبتی کنیم و ایشان صحبتمان را بهانه وصل به خانواده‌اش نکند و از عشقش به همسر و فرزندانش نگوید. صحبت کردن درباره پیشکسوتی که این‌همه کارهای زیبا کرده، خیلی سخت است و می‌دانم شما مردم عزیزمان چقدر قدرشناس هستید.

گودرزی از گرجستانی به‌عنوان هنرمندی مردمی یاد کرد و ادامه داد: چهل روز با ایشان کار کردم. هر جا و در هر شرایطی که بودیم، ایشان آن‌قدر مورد استقبال قرار می‌گرفتند و آن‌قدر دل مردم جای داشتند و مردمی بودند که باید رابطه ایشان را با مردم تماشا می‌کردیم.

این بازیگر اضافه کرد: آرزوی صبر می‌کنم برای همه هنرمندانی که با ایشان کار کردند.

گودرزی با قدردانی از مردمی که به این برنامه آمده بودند، گفت: همه ما این مسیر را طی خواهیم کرد. خوب است که قدرشناس هستیم و به هم احترام می‌گذاریم. از مردم خوبمان ممنونم که دوستدار هنرمندان هستند. می‌دانم چه شرایط سخت اقتصادی و وضعیت خیلی بد کرونایی را می‌گذرانند، شرایطی که بر زندگی همه تأثیر گذاشته ولی امیدوارم شرایط بهتر شود و روزهای بهتری را ببینیم.

او در پایان صحبتش آرزو کرد روح سیروس گرجستانی شاد باشد و از او به‌عنوان هنرمندی یاد کرد که همیشه آراسته بوده و می‌گفته دنیا گذراست و بهتر است از یکدیگر چیزی به دل نگیریم.

تمام عمر تاوان داد برای دیدن لبخند شما

ابوالفضل پورعرب دیگر هنرمند حاضر در این برنامه در سخنانی گفت: خیلی سخت است که در کنار دوست و رفیق سالیان دور و نزدیک در حالی که بر زمین خفته از او تعریف کنیم. آنچه من باید بگویم، آنچه من باید تعریف کنم، شما در این سال‌ها دیده‌اید. در واقع تمام عمر تاوان داد برای دیدن لبخند شما. با شما گریست و با شما خندید.

نام نیک گرجستانی پشتوانه و اعتبار حرفه و هنر بازیگری است

فاطمه معتمدآریا رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران که به دلیل مشغله کاری نتوانسته بود در برنامه حاضر شود، پیامی داد که کامران ملکی مجری برنامه آن را خواند.

این بازیگر در پیام خود نوشته است: "با قلبی آکنده از اندوه و دیدگان اشک‌بار بازیگر و هنرمندی را بدرقه می‌کنیم که نام نیکش پشتوانه و اعتبار حرفه و هنر بازیگری است. بازیگر بی‌بدیلی که سر زندگی و مهر پدرانه‌اش او را نه‌تنها در میان همکاران که در دل تماشاگرانش نیز چهرهای دوست‌داشتنی ساخته بود. روزگار غریبی است که نمی‌توانیم گرد هم آییم و غم از دست دادن عزیزانمان را با یکدیگر تقسیم کنیم امروز بزرگ‌مرد این حرفه سیروس گرجستانی را غریبان به خاک می‌سپاریم، آن‌گونه که هزاران هم‌وطن ما در خلوت با عزیزانشان برای همیشه وداع می‌کنند. اما نام او، نیک‌سرشت نیک‌رفتار، تا ابد در تاریخ این سرزمین و میان مردمانش خواهد ماند. ضمن تسلیت به بازماندگان محترم ایشان و مردم هنردوست ایران آرزوی فرا رسیدن روزهای روشن، در فضای تاریک و غم‌زده جهان امروز را دارم روزهایی که بتوانیم در غم و شادی کنار هم و با عزیزانمان باشیم."

مراسم خاک‌سپاری از ساعت 10 و 30 دقیقه صبح تا 11 و 30 دقیقه به طول انجامید و با خواندن نماز میت توسط حجت‌الاسلام فیضی قرائت شد.

  • نویسنده :
  • منبع : خبرگزاری ایسنا