اگر سینماگران درخواست رسانه‌ای نشدن چنین دیداری را داشته اند باید پرسید آقای رئیسی چرا اصلا با آنها جلسه گذاشته است؟ و چرا رسانه‌ای شد؟

پایگاه خبری تئاتر: روز گذشته اخبار و ویدیویی از نشست رئیس قوه قضائیه حجت الاسلام ابراهیم رئیسی با جمعی از سینماگران با موضوع بررسی «نقش سینما در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» منتشر شد که با حواشی همراه گشت.

بعد از رسانه ای شدن این خبر و انتشار ویدیو آن فرشته طائرپور (تهیه کننده سینما) و همسر منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) به عنوان یکی از حاضرین در جلسه (البته به همراه همسرشان) انتشار این فیلم و رسانه ای شدن آن را زیر سوال برد.

بنابر گزارش اقتصاد 24 فرشته طائر پور گفته است: « دیدار با رئیس قوه قضاییه در پی درخواست چندماه پيش "خانه سينما" و به منظور طرح مشكلات سينما در ارتباط با این قوه برگزار شده بود.

با مشاهده دوربین های مستقر در جلسه و بمنظور پیشگیری از انتشار اخبار اشتباه و برداشت های تبلیغاتی و مرتبط با مسائل ریاست جمهوری، در همان ابتداي جلسه، از آقاي خزاعي (‌تهیه کننده ) و مسئول روابط عمومی قوه قضاییه، خواسته شد تا نسبت به رسانه‌ای نشدن اين ديدار مراقبت لازم را معمول دارند.

متاسفانه امروز با انتشار گزيده شده سخنان تعدادي از حاضرين در اين ديدار در برخي رسانه‌ها مواجه شديم كه طبيعتا جای گله‌مندی دارد.

بی ترديد اين شيوه از خبر رساني، ضمن انتقال ناقص خبر، نه به نفع رياست قوه قضاييه و همكارانشان است و نه مورد تاييد سينماگرانی است كه با نقل بخشی از گفته هايشان، به بازی‌های سياسی كشانده می شوند.»

اصل قضیه این است که این دیدار در عصر روز جمعه 10 اردیبهشت برگزار شده است و از ابتدای جلسه تا انتها، دوربین‌های صدا و سیما و خبرنگار صدا و سیما مشغول تهیه گزارش از این نشست بوده و با تعداد زیادی از اعضای جلسه از جمله محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل اسبق خانه سینما گفتگو و مصاحبه کرده است.

حال اینکه خانم طائرپور مدعی شده اند که درخواست رسانه ای نشدن چنین جلسه ای را داشته اند با توجه به سابقه و سیاق چنین جلساتی واقعا پرسش های زیادی مطرح است:

آیا واقعا سینماگران درخواست داشته اند تا خبر این جلسه رسانه ای نشود؟ شاید به دلیل اینکه شائبه طرفداری از یک نامزد ریاست جمهوری پیش کشیده نشود! باید گفت کدام نامزد ریاست جمهوری؟ آقای رئیسی تا این لحظه به صورت رسمی هیچ اعلانی برای نامزد شدن در ریاست جمهوری دوره بعد نداشته است!

اگر سینماگران درخواست رسانه ای نشدن چنین جلسه ای را داشته اند باید پرسید آقای رئیسی چرا اصلا با آنها جلسه گذاشته است؟ ایشان رئیس قوه قضائیه است و چرا باید با بعضی سینماگران جلسه داشته باشد که آنها نمی‌خواهند رسانه‌ای شود؟ مگر چه اسرار مگویی قرار است در آن جلسه گفته شود؟ و اگر جلسه برگزار شده آیا علی رغم درخواست سینماگران رسانه ای شده است؟

و جالبتر آن که طائرپور در اعتراضش تصریح کرده است که : « اقدامی كه در انتشار و انتقالِ گزيده و ناقص مباحث صورت گرفته، مصداقي بارز از تخلف قانوني و اخلاقي ناقلان خبر است كه اميدواريم بعنوان يك مصداق، مورد توجه و پيگيري قوه قضاييه قرار گيرد.»

قوه قضائیه خود منتشر کننده این خبر است قطعا اگر آن را تخلفی قانونی یا اخلاقی می دانستند اصلا آنرا پخش نمی‌کردند.

یا این احتمال مطرح است که برخی از سینماگران توقع داشته‌اند یک جلسه بی سرو صدا و پنهانی با آقای رئیسی داشته باشند و کسی هم از آن خبردار نشود تا اگر در آینده هم خواستند در کمپین انتخاباتی نامزدی حضور داشته باشند گزینه های روی میز همچنان به قوت خود باقی بماند!

از طرف دیگر منوچهر شاهسواری (همسر خانم طائرپور و مدیر عامل خانه سینما) امروز 13 اردیبهشت در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر گفته‌اند : «آیت الله رییسی با روی گشاده و صبوری به سخنان اهالی سینما گوش دادند.» در بخشی دیگر هم اضافه کرده است: «صمیمانه و صادقانه بگویم من بدون هیچ پیش‌داوری در این جلسه حاضر شدم و از همه دوستان و همکارانم خواستم بدون هیچ پیش‌داوری وارد جلسه شوند. بنابراین پیش داوری را سعی کردیم از خودمان و دوستانمان دور کنیم. در پایان جلسه احساس من این است که آنچه که گفته شد و آنچه که شنیده شد در مسیر درستی از منظر گفتگوست» !

واقعا جالب است است که یک زوج سینمایی تا این اندازه نسبت به یک جلسه نظرات متفاوتی داشته باشند!

البته چند سینماگر دیگر حاضر در این جلسه طی مصاحبه هایی برگزاری جلسه با رئیس قوه قضائیه را مفید ارزیابی کردند ، مانند مسعود ده نمکی (با تسنیم) و مهدی سجاده چی (با دانشجو).

باید به برخی از سینماگران یادآوری کرد یا در جلسه ای شرکت نکنید و اگر هم شرکت کردید تبعات آنرا به جان بخرید. خواستن همزمان خدا و خرما خیلی نخ‌نما شده و تکراری است. شما سینماگرید یک ذره خلاقیت به خرج دهید.


در حاشیه جلسه:

نکته جالب توجه ترکیب این دیدار، شامل تعدادی از اعضای خانه سینما از جمله مدیرعامل فعلی و مدیرعامل سابق آن و تعدادی از سینماگران و تهیه کنندگانی بود که شاید در حالت عادی دور یک میز نمی شد آنها را مشاهده کرد.

منوچهر محمدی، سیدجمال ساداتیان، سیداحمد میرعلایی، فرشته طائرپور، محمدعلی باشه آهنگر، مسعود ده‌نمکی، مهدی سجاده‌چی، محمدمهدی عسگرپور، ابوالقاسم طالبی، علیرضا رئیسیان، منوچهر شاهسواری، محمدحسین حقیقی، محمدرضا شفاه، روانبخش صادقی، جواد افشار، محمدرضا شفیعی، محمد خزایی، محمدعلی نجفی، حبیب احمدزاده و مجتبی امینی هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

با اینکه نشست تا اذان مغرب ادامه داشت، اما سفره افطار پس از برنامه تدارک دیده نشده بود و به دلیل شرایط کرونا، افطاری سینماگران بصورت بسته بندی شده در اختیار آنها قرار گرفت.

برای مشاهده دیگر اخبار سینما اینجا کلیک کنید

برای مشاهده دیگر اخبار تئاتر اینجا کلیک کنید

  • نویسنده : نهال موسوی
  • منبع : عصر ایران