مستندهای سینمای ایران در طرحی که مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اجرا خواهد کرد به صورت فیزیکی و آنلاین نمایش داده می‌شوند.

پایگاه خبری تئاتر: مستندهای سینمای ایران در طرحی به نام «اکران حقیقت» که مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اجرا خواهد کرد به صورت فیزیکی و آنلاین نمایش داده می‌شوند.

«اکران حقیقت» که به همت واحد بازرگانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی طراحی و اجرا می‌شود ۲ مرحله دارد؛ در مرحله نخست، مستندهای تولید شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به صورت آنلاین و توسط پلتفرم هاشور نمایش داده می‌شوند. هم‌زمان و با عادی‌تر شدن شرایط اجتماعی و کاهش روند ابتلا به ویروس کرونا، فیلم‌ها در بیش از ۵۰ مرکز فرهنگی و هنری و تعدادی از سینماها در سراسر کشور نمایش خواهند داشت.

در مرحله دوم مستندهایی که متعلق به مرکز گسترش نیستند اما شرایط اکران آنلاین و فیزیکی دارند و متقاضی اکران در «اکران حقیقت» هستند، نمایش داده می‌شوند.
طرح «اکران حقیقت» به زودی و با اکران عمومی «بانو قدس ایران» اثر مصطفی رزاق کریمی، «در جستجوی خانه خورشید» اثر مهدی باقری، «زیر این چتر باران می‌بارد» اثر کتایون جهانگیری، «ف- الف» اثر فرشاد اکتسابی و «بر سر خاک» اثر محسن خانجهانی آغاز می‌شود. در کنار نمایش فیلم‌ها، جلسه نقد و بررسی با حضور کارگردانان آثار برگزار خواهد شد.

پس از پایان دوره اکران این پنج مستند «اکران حقیقت» با نمایش مستندهای دیگر ادامه خواهد یافت. هدف از اجرای این طرح، ایجاد «شبکه تخصصی اکران فیلم مستند» در ایران، افزایش گستره مخاطبان سینمای مستند در سراسر کشور، ایجاد فضایی عادلانه و مناسب برای همه دوستداران سینمای مستند، پژوهشگران و فعالان این عرصه برای تماشای آثار مستند با کم‌ترین هزینه و بهترین کیفیت است.

  • نویسنده :
  • منبع :