مراسم اختتامیه سومین جشنواره تئاتر شهر با سخنرانی شهرام کرمی، علی نصیریان و سردار طلایی برگزار شد.

پایگاه خبری تئاتر: مراسم اختتامیه سومین جشنواره تئاتر شهر با حضور هنرمندان و مسئولان فرهنگی و هنری شهر تهران برگزار شد.

در این مراسم هنرمندان و پیشکسوتان عرصه تئاتر، علی نصیریان، حمید جبلی ، ایرج راد، اسماعیل خلج، علی اکبر قاضی نظام، محمدرضا الوند، حسین مسافر آستانه ، حسین پارسایی، حمیدرضا نعیمی، حسن دادشکر، امیر اسمی، بهرام شاه محمدلو، شکر خدا گودرزی، مجید امرایی، محمد متوسلانی، رویا افشار، مریم سعادت ، پرستو گلستانی، الیکاعبدالرزاقی و دکتر طلایی نایب رئیس شورای شهر ، مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، امیر عبدالحسینی معاونت هنری، گلشناس معاون برنامه ریزی، مهدی محمدی مدیر روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران حضور داشتند.

 

کار جشنواره با اختتامیه تمام نمی شود

در ابتدای این مراسم شهرام کرمی دبیر سومین جشنواره تئاتر شهر با اعلام اینکه این دوره از جشنواره 80 برگزیده در بخش های مختلف دارد، گفت: به حکم ادب باید به تمام هنرمندان و مسئولانی که در طول برگزاری جشنواره ما را یاری کردند عرض خسته نباشید داشته باشم و برگزاری این مراسم در آستانه عید سعید غدیر را گرامی بدارم.

کرمی افزود: سومین جشسنواره تئاتر شهر حاصل تلاش همه اساتید و هنرمندان حاضر در جشنواره بود.

دبیر سومین جشنواره تئاتر شهر ضمن عرض تشکر ویژه از علیرضا نصیریان بازیگر پیشکسوت و تقدیر از راهنمایی های ایشان در طول روند برگزاری به عنوان رییس جشنواره، گفت : خوشحالم که در خانواده تئاتر روحیه جمعی برای کمک به اعتلای جایگاه این هنر وجود دارد.

کرمی ادامه داد : همچنین جا دارد تا از مسئولان سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به ویژه حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی ریاست سازمان و امیر عبدالحسینی معاونت هنری سازمان برای حمایت های بی شائبه قدردانی کنم.

دبیر سومین جشنواره تئاتر شهر افزود : در انتها باید عذرخواهی داشته باشم از بابت کاستی هایی که این جشنواره داشت و امیدوارم که این نواقص در دوره بعدی جشنواره برطرف شود.

این نویسنده و کارگردان تئاتر ادامه داد : کار جشنواره تئاتر شهر با مراسم اختتامیه تمام نمی شود بلکه ما بعد از این مراسم تلاش می کنیم تا آثار برگزیده به اجرای عمومی برود.

 

حالا وقت ورود شهرداری به حوزه تئاتر است

در ادامه این مراسم استاد علی نصیریان برای لحظاتی برای حاضران در سالن سخنرانی کرد. علی نصیریان با غنیمت شمردن فرصت برگزاری جشنواره، گفت : یکی از خوبی های برگزاری این جشنواره ها دیدن دوستان قدیمی است. وی افزود : هر قدمی که برای تئاتر برداشته شود در شرایط فعلی خیلی لازم و مهم است.

علی نصیریان به خاطراتی از عدم توجه بخش های مختلف به تئاتر در پیش از انقلاب اشاره کرد و ادامه داد : در حال حاضر سازمان های مختلفی از تئاتر حمایت می کنند و جامعه نیز از لحاظ روانی و تفریحی به این حمایت ها در جهت بیشتر رواج دادن هنر تئاتر در جامعه نیاز دارد.

وی افزود: حالا موقع آن فرا رسیده است تا شهرداری پس از توجهی که به ساخت سینما در مناطق مختلف شهر داشته است نگاهش را متوجه حوزه تئاتر کند و نسبت به ساخت سالن های نمایشی نیز اقدام کند.

علی نصیریان با اشاره به کمبود فضا و امکانات در حوزه فرهنگی، گفت : کی می خواهید برای فرهنگ این کشور فکری اساسی کنید تا گروه ها بتوانند فارغ از حواشی به ایجاد خلاقیت و هنر بر اساس واقعیات جامعه خودشان بپردازند.

 

تقدیر از شاعر صحنه

در ادامه این مراسم با حضور مرتضی طلایی ، نایب رییس شورای شهر، تقدیری از اسماعیل خلج، شاعر صحنه، هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر به عمل آمد. در انتهای این بخش اسماعیل خلج با تقدیم یک رباعی به حاضران در مراسم از آنها قدردانی کرد.

 

طلایی: مدیریت شهری از هنر و ابزارهای هنر دفاع می کند

یک عضو شورای شهر گفت: مدیریت شهری در دوره ی جدید به استفاده از ابزار هنر تاکید دارد و از هنر و ابزار آن دفاع می کند.

طلایی در مراسم اختتامیه این جشنواره اظهار کرد:من سلام آقای قالیباف را به شما می رسانم.همچنین از آرش های کشور که در دفاع مقدس جان خود را نثار کردند نیز یاد می کنم و می گویم که ما کماکان در عرصه دفاع هستیم.همه ما می دانیم که جنگ نرم یک واقعیت است.

وی ادامه داد:آرزو می کنم که جامعه فرهنگی ما بتواند در عرصه فرهنگ و هنر در این جنگ نا برابر فرهنگی ادای دین کند.شهروندان در این میان حقوقی دارند از جمله آنکه مسئولان کشور به نیازهای فرهنگی و ایجاد زیر ساخت ها برای آنان انجام وظیفه کنند.

این عضو شورای شهر با اشاره به تاسیس بزرگ ترین تالار نمایش خاورمیانه گفت:در جمع شما نوید تاسیس بزرگ ترین تالار نمایش خاورمیانه را که سالنی بالغ بر 1500 نفر جمعیت است و 7 سالن مجهز دیگر دارد را می دهم.

وی مدیریت شهری را حامی فرهنگ و هنر دانست و تصریح کرد:تلاش مدیریت شهری چه در جشنواره تئاتر شهر و چه در جشنواره های دیگر مثل جشنواره فیلم شهر بر دفاع و حمایت از هنرمندان است.در واقع به دنبال این است تا با حمایت از هنرمندان جوان با موضوع سبک زندگی که یک موضوع حیاتی در کشور است به مبارزه با جنگ نرم بپردازد.

طلایی در ادامه توضیح داد:برای از پا درآوردن یک تمدن 3 حوزه را نشانه می گیرند.خانواده،نظام آموزشی خانواده و بی خاصیت کردن الگوهای مرجع.آن چه که به عنوان ابزار علیه این جنگ نابرابر می تواند موثر عمل کند هنر است.هنر و هنرمندی که دغدغه جوانان و مسائل مهم کشور را داشته باشد.ما در مدیریت جدید شهری با این نگاه به هنر نگاه می کنیم و از آن و ابزارهایش هم حمایت و هم دفاع می کنیم.

 

جشن پایان جشنواره با اجرای هنرمندان

مراسم اختتامیه سومین جشنواره تئاتر شهر با کارگردانی پیمان شریعتی و اجرای امین زندگانی اجرا شد. در ادامه این مراسم گروه کر سالمندان به اجرای یک قطعه زیبا پرداختند. در ادامه مراسم نیز آیین شاهنامه خوانی با اجرای آرین شریعتی اجرا شد. رسول نجفیان نیز قطعه ای از مولانا را به صورت تک نوازی برای حاضران اجرا کرد.

 

عکس یادگاری سومین دوره جشنواره تئاتر شهر

در انتهای این مراسم و پس از اهدای تمامی جوایز به برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره، سی تن از بازیگران کودک و نوجوان که در نمایش های جشنواره سوم ایفای نقش کرده بودند لوح تقدیرشان را از دست شهرام کرمی دریافت کردند. در پایان نیز هنرمندان و پیشکسوتان عرصه تئاتر با حضور بر روی صحنه با منتخبان سومین دوره جشنواره تئاتر شهر عکس یادگاری گرفتند.

  • نویسنده :
  • منبع :