سالی یکی دو جشنواره رسمی و اجراهای یکی در میان و پراکنده از سوی برخی از اهالی تئاتر که این روزها بیشتر دیده می‌شوند؛ واقعیت این است که وقایع تئاتری اصفهان امروز به همین ها ختم می‌شود.

پایگاه خبری تئاتر:  سالی یکی دو جشنواره رسمی و اجراهای یکی در میان و پراکنده از سوی برخی از اهالی تئاتر که این روزها بیشتر دیده می‌شوند؛ واقعیت این است که وقایع تئاتری اصفهان امروز به همین ها ختم می‌شود.

اداره ارشاد، سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری و حوزه هنری اصفهان سه نهاد رسمی متولی تئاتر در شهر اصفهانند.

برپایی جشنواره تئاتر استان هر یک سال یکبار در کنار برگزاری یک مراسم چند ساعته برای روز جهانی تئاتر در سالن فرشچیان تقریبا عملی‌ترین و مشخص‌ترین اقدامات ارشاد در جریان تئاتر این شهر است. انجمن هنرهای نمایشی هم به عنوان بازوی این اداره در رشته تئاتر پس از طی دوره‌ای خاص و ضعیف ، با اینکه در پایان سال گذشته نیروهای دیگری گرفته هنوز حرکت عملی مشخص و قابل توجهی از خود نشان نداده است !

سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان و به طور مشخص‌تر تالارهنر که زیر مجموعه این سازمان برای اجرای برنامه‌های تئاتری است به نسبت نهادهای دیگر فعالیت‌ بیشتری حداقل به لحاظ کمی در این سال‌ها داشته است. جریان اجرای تئاتر در تالار هنر به نسبت دیگر ارگان‌ها فعال‌تر و مداوم‌تر بوده است، هر چند در جدول کاری این مرکز نیز زمان‌های خالی اجرایی و اجرای کارهای ضعیف جای خود را دارند. همان‌طور که ظاهرا درگیری این مرکز برای برگزاری جشنواره نمایش‌های کمدی همین امسال نیز سالن‌های تئاترش را تا پایان ماه رمضان خالی نگه داشته است.

اما وضعیت اجرای تئاتر در حوزه هنری اصفهان ظاهرا به نسبت دیگر نهادهای متولی وخیم‌تر به نظر می‌رسد. این مرکز ماه هاست هیچ تئاتری بر صحنه نبرده و جلسات نمایشنامه خوانی‌اش هم که آغاز جریانی تازه در فضای تئاتری خصوصا بین نمایشنامه نویسان این شهر محسوب می‌شد، مدتها پیش تعطیل شده است .   

تنها فعالیت جدی و پررنگ تئاتری حوزه هنری برگزاری جشنواره استانی تئاتر جوان در تابستان گذشته است. مسولین و کارمندان این نهاد کم کاری حوزه هنری در زمینه تئاتر، موسیقی، فیلم و ... را بدلیل نداشتن بودجه و مشکلات مالی این مرکز می‌دانند.

گذشته از نهادهای دولتی متولی تئاتر، جریان تئاتر خصوصی سالهاست که در اصفهان خشکیده و اجرای تئاتر به این شکل جایی در بین هنرمندان و مخاطبان تئاتر ندارد. مهمی که هر چند تحقق آن این روزها فراموش شده اما در صورت امکان وقوعش شاید بتوان امیدهایی برای بازگشت تئاتر انتقادی و مخاطب جدی و ثابت تئاتر که از  حلقه‌های گمشده این روزهای تئاتر است، داشت.

در بین تمام کم‌کاری ها و اتفاقات ناخوشایند تئاتری شاید بتوان قدری به تشکیل انجمن تئاتر کودک و نوجوان اصفهان در سال گذشته و برنامه‌هایی که این روزها برای پاگیری‌اش انجام می‌شود، دل خوش کرد. البته کلنگ زنی سالن تئاتر شهر اصفهان نیز برای برخی‌ها امیدوار کننده است هر چند از نظر برخی دیگر مشکلات اساسی تئاتر اصفهان بسیار فراتر از ساخت یک سالن تئاتر تازه برای شهر است و نیاز به مدیریت‌های با شناخت و  کارشناسانه، ثابت و به دور از سلایق شخصی و جناحی در کنار اعتماد به هنرمندان شهر کلید اصلی حل مشکلات در جریان تئاتر اصفهان است.

در این وضعیت معدود هنرمندان تحصیل کرده و حرفه ای تئاتر شهر به حاشیه رانده شده و کم‌تر در جریان عملی تئاتر حضور داشته اند. این قضیه به جز کوچ برخی از آنها که سرمایه‌های هنری شهر محسوب می‌شوند به تهران است!

نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که حال تئاتر اصفهان در سال‌های اخیر حال خوبی نبوده است. مهمی که انتظار می‌رود دولت جدید با در پیش گرفتن تدبیر و امید قدری به تحقق آن نزدیک شود.

  • نویسنده :
  • منبع :