نمایش «جوجه تیغی» به عنوان اولین تجربه کارگردانی بهرام افشاری بازیگر عرصه تئاتر از اول آذر در تماشاخانه استاد مشایخی روی صحنه می‌رود.

پایگاه خبری تئاتر: بهرام افشاری بازیگر جوان تئاتر درباره اجرای نمایش «جوجه تیغی» به عنوان اولین تجربه کارگردانی اش گفت: قرار بود نمایش «جوجه تیغی» را به عنوان اولین تجربه کارگردانی‌ام نیمه آبان در تالار استاد مشایخی روی صحنه ببرم اما به دلیل برخی برنامه ریزی های نامناسب این اجرا به تعویق افتاد و قرار است از اول آذر کار روی صحنه برود.

وی ادامه داد: همزمان با اجرای «جوجه تیغی» در سالن استاد مشایخی دو نمایش دیگر هم در همین سالن به صحنه می‌روند که متاسفانه همین همزمانی هم برای من که اول از همه اجرا می روم و باید خودم را سریعا به اجرای نمایش «مرگ فروشنده» برسانم و هم افراد دیگری که بعد از من به صحنه می‌روند باعث استرس و نگرانی می شود.

بازیگر «شایعات» درباره تعداد اجراهای این نمایش توضیح داد: فعلا قرار است نمایش 15 اجرا داشته باشد اما طبق صحبتهایی که با مدیریت تماشاخانه کرده ام، قرار شده در صورت استقبال از کار، نمایش تا 30 اجرا تمدید شود تا حداقل بتوانیم مخارج اولیه کار را تامین کنیم.

وی درباره تجربه کارگردانی اش گفت: من دیدگاه مجنون واری نسبت به کارگردانی تئاتر و اینکه حتما باید کارم را اجرا ببرم، ندارم حتی ادعایی نیز در مورد کارگردانی نمی‌کنم و در بروشور هم می خواهم به جای کارگردان بنویسم «دیده و اجرا» نه به این دلیل که از نقد شدن و شکست هراس دارم بلکه به این دلیل که تنها می خواستم در این زمینه تجربه ای داشته باشم. در این نمایش ممکن است اتفاقات و رویدادها تکراری به نظر برسند اما معتقدم حتما مساله مهمی در این مضامین وجود دارند که باعث تکرار آنها می شود.

افشاری درباره مضمون این اثر نمایشی بیان کرد: مضمون این نمایش تک پرسوناژی درباره جوانی است که به عشق بازیگر شدن از شهرستان به تهران می آید و در این مسیر برایش اتفاقاتی رخ می دهد. در نگارش این متن از تجربیات و داستان‌های واقعی که برای خود من و دیگران رخ داده، استفاده کرده ام. برای اجرای این نمایش ذهن من پر از خلاقیت های متفاوت بود اما چون سالن نمایش امکانات زیادی ندارد، نتوانستم بسیاری از آنها را عملی کنم.

بازیگر نمایش «رابینسون کروزوئه» یادآور شد: در 10 دقیقه پایانی نمایش ویدیویی پخش می شود که ساخته فتاح مینوبخش است و در آن تعدادی از هنرمندان درباره سرنوشت قهرمان داستان اظهار نظر می کنند. همه این هنرمندان از دوستان من هستند و به من لطف داشتند که در این ویدئو حضور پیدا کردند تا درام به صورت مستند جلو برود. اما ترجیح می دهم نامشان را در خبرها نیاورم چون معتقدم یک نمایش خودش باید قابلیت جذب مخاطب داشته باشد تا اینکه تماشاگران به واسطه برخی نام ها به دیدن آن بیایند.

این بازیگر در پایان درباره دیگر فعالیتهایش متذکر شد: در حال حاضر مشغول تمرین نمایش «مرگ فروشنده» به کارگردانی نادر برهانی مرند هستم که قرار است از اول آذرماه در سالن اصلی تئاتر شهر به صحنه برود. در این نمایش نقش کوتاهی بر عهده دارم و در پرده دوم در نقش هاوارد ایفای نقش می کنم که مدیر یک شرکت است و با ویلی لومان دچار چالش می شود. همچنین در حال حاضر مشغول بازی در فیلم سینمایی «ایران برگر» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی هستم که امروز آخرین روز فیلمبرداری ام در این فیلم است.

نمایش «جوجه تیغی» نوشته، کارگردانی و بازی بهرام افشاری به عنوان اثری تک پرسوناژ از اول آذرماه در سالن استاد مشایخی موسسه هنری «مان» به صحنه می‌رود. بهرام افشاری بازیگر جوان تئاتر تجربه بازی در نمایش‌های «دن کامیلو»، «هیپوفیز»، «شایعات»، «رابینسون کوروزوئه» و ... را دارد.

  • نویسنده :
  • منبع :