تهیه‌کننده فیلم سینمایی «هناس» می‌گوید: طرح شناورسازی قیمت بلیت قطعا نمی‌تواند تمام مشکلات سینما را حل کند اما حتما بخشی از مشکل را تسهیل می‌کند و فضای ناهموار بازگشت مخاطب به سینما را هموار خواهد کرد.

چارسو پرس: محمدرضا شفاه با اشاره به رشد ۷۵ درصدی مخاطبان این اثر در هفته دوم اکران همزمان با آغاز طرح شناوری قیمت بلیت‌های این فیلم در زنجیره سینمایی حوزه هنری، بیان کرد: نتایج حاصله از این طرح در این چند روزی که از اجرایی شدن آن می‌گذرد واضح است و حتما بخشی از این اتفاق حاصل تعدیل قیمت بلیت‌ها در برخی از سانس‌ها که مخاطب کمتری داشته، است.

وی ادامه داد: تکلیف همه مسئولان و دست اندرکاران حوزه سینما این است که نسبت به شرایط پیش آمده منفعل نباشند و ابتکار عمل به خرج دهند تا از این دوران گذر کنیم. ایده‌ای که موسسه بهمن سبز حوزه هنری به اجرا درآورده و پرچم‌دار تلاش برای تغییر موقعیت امروز شده، ایده‌ خوبی است که سالهاست در کشورهای صاحب سینما در حال اجراست.

تهیه‌کننده «هِناس» تاکید کرد: کار کارشناسی خوبی پیش از شروع این طرح انجام شده و نتایج اولیه نشان داده که ایده به درستی اجرا شده است.

شفاه با اشاره به اینکه معتقدست راه خروج از بحران امروز سینما این است که تمام متولیان خصوصی و دولتی در کنار هم قرار بگیرند، عنوان کرد: نهادهای مسئول باید با نگاه خلاقانه و تحول‌گرا روش‌های جدیدی را برای آشتی مجدد مخاطبان سینما با گیشه پس از پشت سر گذاشتن بحران کرونا رقم بزنند و تصور می‌کنم این اتفاق نتایج خوبی در پی خواهد داشت.

وی بخشی از بازگشت مخاطبان به سینما را در گرو پیوستن صاحبان فیلم‌ها و سینماداران به طرح شناورسازی قیمت بلیت دانست و یادآور شد: من از تهیه‌کنندگان و دست‌اندرکاران حوزه سینما دعوت می‌کنم که یا شبیه این طرح را خود اجرا کنند و یا به طرحی که حوزه هنری در زنجیره سینماهای خود در پیش گرفته است، بپیوندند.

این تهیه‌کننده سینما ادامه داد: این طرح قطعا نمی‌تواند تمام مشکلات سینما را حل کند اما حتما بخشی از مشکل را تسهیل می‌کند و فضای ناهموار بازگشت مخاطب به سینما را هموار خواهد کرد. برای برطرف کردن دیگر مسایل حوزه سینما نیز باید با همدلی یکدیگر کار را پیش ببریم و به سرانجام برسانیم.

شفاه با بیان اینکه سینما امروز با مشکل از دست دادن بخشی از مخاطبان خود دست و پنجه نرم می‌کند، تصریح کرد: پیش از کرونا سینما مخاطبانی داشت که کسر کوچکی از جمعیت کشور بودند و سینما باید تلاش می‌کرد تا سهم بزرگتری از مردم کشور را به خود جذب کند، اما متأسفانه سینمای امروز همان تعداد محدود مخاطب سنتی و سابق ِ پیش از کرونای خود را نیز از دست داده و بخش عمده این مشکل به دلیل مسایل اقتصادی‌ است.

وی افزود: تصور می‌کنم هر روشی که بتواند مخاطب را به سینما بازگرداند قطعا می‌تواند بحث بازگشت سرمایه آثار و هزینه‌ای که سینماداران متحمل می‌شوند را جبران کند.

شفاه تاکید کرد: به نظر می‌رسد قیمت امروز بلیت سینما بر اساس نیازهای امروز پخش‌کنندگان، سالن‌داران و سرمایه‌گذاران فیلم‌ها تعیین شده یعنی به ظاهر این عدد درست و متناسب است اما به دلیل نبود واقع بینی و جامع نگری در قیمت گذاری، به ضد خودش تبدیل شده و باعث فرار مخاطب و دوری بیشتر او از سینما شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تعدیل ِقیمت بلیت و بازگشت مخاطبان به سینما باید اولین هدف ما باشد چرا که بازگشت مخاطب است که می‌تواند جریان اقتصادی سینما را مجدداً به جریان بیندازد.

  • نویسنده :
  • منبع : خبرگزاری ایسنا