کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران، دَهمین دوره‌ی‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران را با هدف شناسایی، معرفی و تقدیر از نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان برتر ادبیات نمایشی در دی‌ماه 1401 برگزار خواهد کرد.

چارسو پرس: به نقل از روابط عمومی کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان  تئاتر ایران، در این دوره بِه‌ترین اثر ادبیات نمایشی ایران و نمایش‌نامه‌های ترجمه‌شده به زبان فارسی که در قالب کتاب از فروردین‌ماه سال 1400 تا پایان اسفندماه سال 1401منتشر شده باشد، در بخش‌های زیر انتخاب و معرفی خواهد شد:

1- نمایش‌نامه‌های تألیفی چاپ‌شده.

 الف) نمایش‌نامه‌های غیر اقتباسی.

 ب) نمایش‌نامه‌های اقتباسی.*

2- نمایش‌نامه‌های ترجمه‌شده‌ی چاپ‌شده.

3- ناشر برگزیده‌ی ادبیات نمایشی.

بر اساس این گزارش، در فراخوان اعلام‌شده درباره‌ی شرایط و مقررات این دوره آمده است:

- نمایش‌نامه‌ها باید به زبان فارسی نوشته و منتشرشده باشد.

- از نظر موضوعی محدودیتی در دَهمین دوره‌ی انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران وجود ندارد اما هم‌چون دوره‌های گذشته، آثار حوزه‌ی ادبیات نمایشی کودک و نوجوان مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد.

- در این دوره نمایش‌نامه‌هایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که می‌بایستی چاپ اول آن‌ها مربوط به سال‌های 1400 و 1401 باشد.

- به برگزیدگان هر یک از بخش‌های هشتمین دوره‌ی انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران در آیین پایانی این دوره، تندیس، لوح تقدیر و جوایز نقدی اهدا خواهد شد.

- نمایش‌نامه‌نویسان، مترجمان نمایش‌نامه و ناشران می‌بایستی چهار نسخه از هر عنوان نمایش‌نامه‌ی منتشرشده‌ی خود را به دبیرخانه‌ی دَهمین دوره‌ی انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران ارسال کنند.

در بخش دیگری از شرایط و مقررات دهمین دوره‌ی انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران نوشته شده است: ملاک چاپ آثار، سال انتشار و  نوبت نخست چاپ، مندرج در شناس‌نامه‌ی کتاب است. هم‌چنین منظور از نمایش‌نامه‌های اقتباسی، نمایش‌نامه‌هایی است که بر اساس متون داستانی، سینمایی، نمایشی، تاریخی، روایت، خاطره، زندگی‌نامه‌، نامه، اشعار و هر متن دیگری نوشته می‌شود.

لازم به توضیح است همه‌ی نمایش‌نامه‌های منتشرشده به صورت کتاب، بر اساس اطلاعات آمار مؤسسه‌ی خانه‌ی کتاب  و ادبیات ایران، وارد این ارزیابی فرهنگی هنری خواهند شد.

این گزارش در پایان، گاه‌شمار دَهمین دوره‌ی انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران را به شرح ذیل اعلام کرده:

۱- انتشار فراخوان: 12 اردی‌بهشت‌ماه 1402

۲- پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه: 31 مردادماه 1402

۳- آغاز داوری آثار: 4شهریورماه 1402

۴- اعلام اسامی نامزدها: 1دی‌ماه 1402

۵- آیین پایانی: 5 دی‌ماه 1402

علاقه‌مندان برای شرکت در این رویداد ملی - ‌فرهنگی می‌توانند آثار خود را به نشانی دبیرخانه‌ی این دوره واقع در تهران، خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر (جنوبی)، نبش خیابان استاد خسرو شکیبایی، ساختمان آفتاب، طبقه‌ی اول، خانه‌ی تئاتر ارسال کنند یا برای اطلاعات بیش‌تر با شماره  تلفن‌های 02166487871 و 02166487872 تماس بگیرند.

روابط عمومی کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان خانه‌ی تئاتر ایران

1402/2/12

 

  • نویسنده :
  • منبع :