کارگردان فیلم «کاباره» که اخیرا خبر توقیف آن منتشر شده بود، همه اتهامات نسبت داده شده به خود و عوامل فیلمش را تکذیب و تاکید کرد که وزارت ارشاد به طور کامل در جریان تولید فیلم بوده است.

چارسو پرس: «پروژه سینمایی‌ «کاباره» که در نیمه راه تولید متوقف شد، با سفارش و حمایت مالی یکی از چهره‌های شناخته‌شده خارج از کشور و به‌صورت زیرزمینی در حال تولید بوده است»؛ این خبری است که در روزهای گذشته توسط خبرگزاری مهر و صداوسیما منتشر شد. مژگان خالقی، کاگردان فیلم «کاباره» در گفت‌وگو با «شبکه شرق» با تکذیب اخبار منتشر شده درباره فیلمش به شرح جزئیات موضوع پرداخت.

این کارگردان سینما با بیان اینکه «وزارت ارشاد کاملا در جریان فیلم قرار داشت»، گفت: «ما به طور کاملا آشکار و با هماهنگی وزارت ارشاد مشغول فیلم‌برداری بودیم. حتی آقای حبشی، مسئول واحد ویدیویی ارشاد به من گفت مجوز صادر شده است اما به یکباره نزدیک 30 تا 40 نفر به شکلی غیرمتعارف به محل فیلمبرداری آمدند. همزمان این افراد به محل‌های دیگر شامل دفتر کار تدوینگر، خانه خانم معتمدآریا و خانه من هم رفتند و همه وسایل را با خود بردند. در تاریخ سینمای ایران سابقه نداشته که دوربین فیلمبرداری را ببرند و معمولا هارد را می‌برند ولی اینبار دوربین را هم با خود بردند. وسایل فیلمبرداری نزدیک به 15 میلیارد تومان ارزش داشت ولی اکنون وسایل دست آنهاست و من هر روز باید هم به کسانی که از آنها وسایل را اجاره کرده‌ام، جواب پس بدهم و هم اجاره آن را پرداخت کنم. مهمتر اینکه سلامت این وسایل گران قیمت هم در خطر است.»

او درباره روند اخذ مجوز خود و پیگیری‌های صورت گرفته از وزارت ارشاد هم بیان کرد: «من آبان ماه سال گذشته به شورای فیلم اولی‌ها درخواست دادم تا بتوانم بر اساس مجوز و پروانه ساخت بگیرم.  فیلم من را بررسی کردند و گفتند یکی از کارگردان‌هایی که من با او کار کرده‌ام، تاییدیه بدهد و در واقع من را تایید کند. یکی از مهم‌ترین کارگردان‌های سینما برای من یک توصیه‌نامه نوشت  ولی با این حال  به من گفتند در اولویت ما نیست. بعد از آن که فهمیدم نمی‌توانم پروانه ساخت بگیرم و در اولویت نیستم، تصمیم گرفتم با پروانه غیرسینمایی که شامل ویدیویی و فیلم‌های نیمه بلند است، مجوز بگیرم. فیلمنامه را به ارشاد دادم و بعد از آن مراحل قانونی طی شد. آقای حبشی که مسئول مستقیم این حوزه است، به من گفته فیلمنامه شما تایید شده و هیچ مشکلی نیست. حتی من به ایشان گفتم من با مجوز فیلم کوتاه شروع می‌کنم تا مجوز شما برسد و قبول کردند. حتی آقای حبشی در تاریخ 28 تیر ماه که چهارشنبه بود، به من گفتند که شنبه صبح مجوز من بر روی سایت آپلود می‌شود. اما بعد از آن من روز شنبه، هر چه تماس گرفتم، ایشان جواب نداد در نهایت چند روز بعد به من گفتند تا دو هفته آینده مساله شما حل خواهد شد و مشکلی نیست و من باز به ایشان تاکید کردم که من در حال کار با مجوز فیلم کوتاه هستم.»

خالقی در بخش دیگری از اظهاراتش با رد اتهام «تولید فیلم زیرزمینی» و «سرمایه‌گذاری از خارج از کشور»، گفت: «به یکباره خبر زدند که یک فیلم زیرزمینی به اسم کاباره توقیف شده است. نوشتند که فیلم من توسط یک تهیه‌کننده خارجی در حال تهیه و هدایت بوده است. بعد از آن من هر چه با آقای ایل‌بیگی،معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی تماس گرفتم که بگویم شما در جریان همه چیز بودید پس چرا اینطور گفته‌اید، جواب ندادند. به توصیه وکیلم، در نامه‌ای 4 صفحه‌ای هر آنچه اتفاق افتاده بود را با ذکر جزییات توضیح دادم با این حال ایشان جواب من را ندادند.»

او افزود: «روز شنبه همین هفته، به ارشاد رفتم و به آقای ایل‌بیگی گفتم که چیزی که گفتید، نشر اکاذیب است و من رسما می‌توانم شکایت کنم. کاری که شما کردید انگار دارید تروریست می‌گیرید در حالی که همه چیز روشن است و شما از ابتدا در جریان همه چیز بوده‌اید.»

این کارگردان سینما با اشاره به افراد فعال در فیلم خود، اظهار کرد: «من میخواهم اسم عوامل فعال در فیلم روشن شود چون آنها اسامی افراد را نمی‌گویند و فقط اتهام می‌زنند و می‌گویند فیلم زیرزمینی. فیلمی که می‌گویند زیرزمینی است، حسین علیزاده آهنگساز کار است. بازیگران آن کسانی همچون خانم فاطمه معتمدآریا و آقای علی مصفا هستند. طراح صحنه آقای ایرج رامین‌فر است که 4 سیمرغ دارد. آقای علیرضا علویان، 4 یا 6 سیمرغ دارد. طراح گریم این فیلم، آقای مهرداد میرکریمی با 2 کار اسکاری در پرونده‌اش است. این آدم‌ها می‌آیند و کار زیر‌زمینی می‌کنند؟ این آدم‌ها اغفال شدند؟ همه این‌ها اغفال شدند و در یک کار زیرزمینی بازی کردند؟»

خالقی با رد اظهارات مطرح شده درباره فیلم خود، گفت: «آقای ایل‌بیگی مدعی است که تهیه کننده کار من، آقای کاوه فرنام است. آقای فرنام رسما در صفحه خودشان تهیه‌کنندگی کار من را تکذیب کردند اما بلافاصله آقای ایل‌بیگی در برنامه زنده، گفته‌اند که من، به عنوان کارگردان فیلم تایید کرده‌ام که سرمایه‌گذار فیلمم آقای کاوه فرنام است در حالی که هرگز چنین چیزی نگفته‌ام. من رسما از آقای ایل‌بقیگی، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی شکایت می‌کنم و او باید ادعای کذب خود را تکذیب کند. من با آقای صابری که سردبیر فرهنگی و سردبیر آن برنامه سینمایی است هم صحبت کردم، حتی به خبرگزاری مهر هم مراجعه کردم و خواستم تکذیبیه من را منتشر کنید اما قبول نکردند و امروز دوباره گزارشی جدید با همین اکاذیب نوشته‌اند.»

او در خاتمه متذکر شد: «من 2 هفته پیش 200 میلیون تومان پول قرض کردم و چک 203 میلیونی به موعد 2 هفته پرداخت کردم که موعد آن دیروز بود و پاس نشد. مدارکش هم موجود است. این پول هم برای آن بود که شام و ناهار گروه را پرداخت کنم. من با بانک گردشگری که یک پلتفرم هنری ایجاد کرده، صحبت کردم تا پرداخت دستمزدهای باقی‌ مانده را در شورایشان تصویب کنند تا من بتوانم دستمزدها را پرداخت کنم. اگر کار من را عوامل خارجی ساپورت می‌کنند، چرا باید از بانک داخل کشور، حمایت مالی بگیرم. تمام آنچه اسناد مالی تیم من است، روشن است. اینها آدم اشتباهی را سیبل کردند و فکر می‌کردند من می‌ترسم، در حالی که چکیده تاریخ سینما در این فیلم هستند. این فیلم زیرزمینی نیست. من در بزرگترین مرکز خرید خاورمیانه فیلمبرداری کردم. در یکی از بزرگترین بیمارستان‌های شهر و در خیابان‌ها فیلبرداری کردم. 3 کامیون تجهیزات داشتم، آیا کار زیر زمینی با این اقدامات خودش را سیبل می‌کند؟  مگر من تروریستم؟ من استاد دانشگاه تهران هستم، استاد دانشگاه هنر هستم. دکترای مرتبط با این رشته را دارم . ده‌ها کتاب و مقاله نوشته‌ام، آیا من آدمی هستم که کار غیرقانونی انجام دهم؟ من به حقوق خود  به عنوان یک فیلمساز آگاه هستم، اگر آنها حق و حقوق من را نمی‌دهند، دلیل بر این نیست که این حق و حقوق وجود ندارد. من پیگیر ادامه فیلمبرداری هستم اما آنچه در حال حاضر حق قانونی من است، انتشار تکذیبیه از طریق خبرگزاری مهر است و آنان قانونا وظیفه دارند این اقدام را انجام دهند.»


منبع: شبکه شرق