کارگردان «اتاق عروس» با اشاره به اینکه این نمایش برای اولین بار است که خارج از روسیه به صحنه می رود درباره ویژگی های اجرا توضیحاتی ارائه داد.

چارسو پرس: داریوش شهبازی کارگردان نوشته «اتاق عروس» که این روزها در تماشاخانه هیلاج روی صحنه است، با اشاره به بازخوردهای مثبت و منفی که از مخاطبان گرفته است درباره شکل گیری نمایش گفت: نمایشنامه «اتاق عروس» یک متن روسی نوشته والنتین گراسناگاروف است که تا به حال فقط در روسیه به صحنه رفته و برای اجرای نمایش ما از خود نویسنده مجوز گرفته ایم. خصوصیت اصلی نمایش این است که همه بازیگرانش زن هستند و ازدواج را از زوایای مختلف بررسی می‌کند.

وی درباره ویژگی های نمایش بیان کرد: نمایش از طنز ملایمی برخوردار است و بیشترِ بار کمدی روی دیالوگ هاست اما فضای کلی اثر تلخ است چون داستان عروسی را به تصویر می کشد که داماد روز عروسی نیامده و حالا همه خانواده و دوستانش او را احاطه کرده اند و می خواهند به هر طریقی که شده او را از ازدواج منصرف کنند چون معتقدند داماد در شان خانواده آنها نیست. کار به جایی می رسد که حتی مادر داماد هم در اواخر داستان طرف عروس را می گیرد اما در نهایت اتفاق دیگری رقم می‌خورد.

«اتاق عروس» در تئاتر ایران برپا شد/ چالش‌های یک ازدواج

شهبازی تصریح کرد: در نمایش معمولا همه شخصیت ها در زندگی مشترکشان با مشکلاتی روبرو هستند از این رو تلاش می کنند از زاویه دید خودشان به عروس هشدار دهند و مانع ازدواج او شوند اما عروس علی رغم اینکه انتخاب بهتری برای ازدواج دارد، ترجیح می‌دهد به ندای دلش گوش دهد با وجودی که می‌داند شاید انتخاب درستی نکرده باشد.

وی درباره سختی های انتخاب بازیگر نمایش بیان کرد: از آنجا که همه بازیگران نمایش که تعدادشان هم زیاد است زن هستند، انتخاب و پیدا کردن بازیگر مناسب کار بسیار دشواری بود از این رو مجبور شدم در کنار چند بازیگر حرفه ای از هنرجویانی استفاده کنم که تا به حال روی صحنه نرفته اند. برای آماده شدن آنها و هماهنگی شان با بازیگران حرفه ای نمایش نزدیک به ۴ ماه با آنها تمرین کردم تا در اجرا تفاوت بازیگران مشخص نشود.

«اتاق عروس» در تئاتر ایران برپا شد/ چالش‌های یک ازدواج

این کارگردانی درباره طراحی دکور نمایش توضیح داد: اتفاقات نمایش در اتاق استراحت عروس (Rest room) رخ می دهد و عروس منتظر است تا داماد به دنبالش بیاید و او را به مجلس عروسی ببرد که در طراحی صحنه تلاش کردیم این فضا را به درستی بازسازی کنیم.

در توضیح این نمایش آمده است: «بدترین نوع انتخاب اینه که بدونی راه درست چیه ولی توان انتخاب کردنشو نداشته باشی و بدون اینکه بدونی چرا، از عمد راه غلط رو انتخاب میکنی. انگار یه نفر مغزتو هک کرده باشه.»

«اتاق عروس» با بازی سما ‌سلیمانی، بهار ‌تاجور، ملیحه ‌شبانیان، مهتاب اکبری، کمند ‌هاشمیان، نیلوفر هوشمند، رومینا ‌کوهزاد، گلشن ‌بدیعی، سمانه ‌خامی، مهسا ‌محمودی، مه نیا قاسمی، راضیه مومیوند، ستایش ‌صحبتی، نفس ‌پارسایی، فاطمه ‌یوسف ‌زاده، ماندانا ‌مجیدی، مرسده ایزددوست تا ۵ شهریور ساعت ۲۱:۳۰ در تماشاخانه هیلاج روی صحنه است.

  • نویسنده :
  • منبع : خبرگزاری مهر