فراخوان چهل‌ویکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران توسط انجمن سینمای جوانان ایران منتشر شد و بر اساس آن، این رویداد از ۲۷ مهرماه تا ۲ آبان‌ماه ۱۴۰۳ در تهران برگزار خواهد شد و دو بخش هوش مصنوعی و واقعیت مجازی هم در این فراخوان اضافه شده است.
چارسو پرس: به نقل از روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران چهل‌ویکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به‌منظور شناسایی و معرفی آثار کوتاه برگزیده در سطح ملی و بین‌المللی، جریان‌سازی و رقابت سازنده بین فیلم‌سازان و ارج نهادن به خلاقیت سینماگران جوان، برگزار می‌شود و فیلم‌سازان ایرانی بایستی تا یکم مردادماه 1403، نام‌نویسی کرده و اثر خود را در سامانه بارگذاری فرمایند.


دوره چهل‌ویکم این رویداد همچنان با تاکید بر توسعه فیلم‌سازی با رویکرد «بومی‌گرایی در ژانر»، این بار با شعار «جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، پذیرای جهان خیال‌انگیز تو»، به فیلم‌هایی که به عنصر تخیل و روایت خلاقانه توجه کرده‌اند، نگاه ویژه دارد و در عین حال فیلم‌سازان استان‌های مختلف کشور می‌توانند بر اساس تجربه زیسته، جلوه‌ای از فرهنگ‌ها، آیین و رسوم، زندگی شهری و زیست اقوام سرتاسر ایران را با تکیه بر هویت ملی و دینی مردم و تمرکز بر ژانر و داستان‌گویی خلاقه در فیلم‌سازی بازتاب دهند.
متن فراخوان چهل‌ویکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به شرح زیر است:
 
«آیین‌‎نامه چهل و یکمین جشنواره بین­المللی فیلم کوتاه تهران»
انجمن سینمای جوانان ایران به‌عنوان یکی از بزرگترین و فراگیرترین مدارس سینمایی جهان و مهم‌ترین متولی حوزه‌ی فیلم کوتاه کشور، به منظور شناسایی و معرفی آثار کوتاه برگزیده در سطح ملی و بین‌المللی، جریان‌سازی و رقابت سازنده بین فیلم‌سازان و ارج نهادن به خلاقیت سینماگران جوان، «چهل و یکمین دوره جشنواره بین­المللی فیلم کوتاه تهران» را در دو بخش ملی و بین‌­الملل از 27 مهر لغایت 2 آبان 1403 برگزار می‌کند.
جشنواره بین‌­المللی فیلم کوتاه تهران به منظور فراهم آوردن زمینه‌ی رشد و اعتلای سینمای نوین ایران، ایجاد سبد متنوعی از آثار و پرهیز از کلیشه‌های رایج، رویکرد «بومی‌گرایی در ژانر» را در انتخاب آثار مورد توجه قرار خواهد داد. علاوه بر این در بخش ملی همت خود را بر این مهم می‌گمارد که با شعار «جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، پذیرای جهان خیال‌انگیز تو»، به فیلم­‌هایی که به عنصر تخیل و روایت خلاقانه توجه کرده­‌اند، نگاه ویژه داشته باشد تا فیلم­‌سازان استان‌های مختلف کشور بتوانند بر اساس تجربه زیسته، جلوه‌ای از فرهنگ‌ها، آیین و رسوم، زندگی شهری و زیست اقوام سرتاسر ایران را با تکیه بر هویت ملی و دینی مردم و تمرکز بر ژانر و داستان­‌گویی خلاقه در فیلم‌­سازی بازتاب دهند.
اهداف جشنواره:
الف- ایجاد عدالت فرهنگی برای سینماگران جوان در سرتاسر ایران اسلامی
ب– شناسایی و معرفی استعدادها و ارج نهادن به تلاش­‌های فعالان انواع مشاغل سینمایی
ج– تقویت جایگاه فیلم کوتاه به عنوان جریانی آینده‌نگر و اندیشمند در سینمای کشور
د– کُنشگری و دغدغه‌مندی جریان فیلم کوتاه کشور در تبیین حوزه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور
ه– تقویت حس خودباوری و افزایش امید و نشاط در میان فیلم­‌سازان جوان کشور
و– دانش‌افزایی فیلم‌سازان حوزه فیلم کوتاه با تاکید برآینده‌نگری در سینما
ز– تقویت چرخه‌ی عرضه‌ی فیلم کوتاه با فراهم کردن زمینه‌های بازاریابی داخلی و خارجی
ح– گسترش و جذب مخاطبان فیلم کوتاه
بخش‌های‌ جشنواره:
جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران در دو بخش سینمای ایران و سینمای بین‌الملل برگزار می‌شود. فراخوان بخش بین­‌الملل پیش از این به صورت جداگانه منتشر شده است.
الف: سینمای ایران
همه‌ی فیلم‌های کوتاه تولید شده(از یکم فروردین ماه سال 1402 تاکنون) در چارچوب اهداف جشنواره با حداکثر زمان 30 دقیقه و در انواع گونه‌های داستانی، مستند، تجربی و پویانمایی می‌توانند در این بخش حضور داشته باشند.
جوایز مسابقه سینمای ایران
– برگ زرین و مبلغ 800.000.000 ریال به بهترین فیلم در بخش سینمای ایران (این جایزه به تهیه‌کننده‌ی حقیقی اثر تعلق می‌گیرد)
– برگ زرین و مبلغ 600.000.000 ریال به بهترین کارگردان در بخش فیلم داستانی
– برگ زرین و مبلغ 500.000.000 ریال به عنوان جایزه ویژه نگاه ملی (این جایزه به کارگردان تعلق می‌گیرد)
– برگ زرین و مبلغ 500.000.000 ریال به عنوان جایزه‌ی ویژه هیأت داوران
– برگ زرین و مبلغ 600.000.000 ریال به بهترین کارگردان در بخش فیلم تجربی
– برگ زرین و مبلغ 600.000.000 ریال به بهترین فیلم مستند (به صورت مشترک به کارگردان و تهیه‌­کننده حقیقی اثر اهدا می­‌شود)
– برگ زرین و مبلغ 600.000.000 ریال به بهترین فیلم پویانمایی (به صورت مشترک به کارگردان و تهیه­‌کننده حقیقی اثر اهدا می‌­شود)
 • تبصره: اگر فیلمی بیش از یک تهیه­‌کننده حقیقی داشته باشد، می‌­بایست یک نفر را به عنوان نماینده معرفی نمایند.
– برگ زرین و مبلغ 450.000.000 ریال به بهترین فیلم‌نامه
– برگ زرین و مبلغ 400.000.000 ریال به بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی
– برگ زرین و مبلغ 400.000.000 ریال به بهترین تدوین
–  برگ زرین و مبلغ 400.000.000 ریال به بهترین فیلم­برداری
– برگ زرین و مبلغ 400.000.000 ریال به بهترین صدای فیلم (به صورت مشترک به صدابردار و صداگذار اثر اهدا می­‌شود)
– برگ زرین و جایزه به مبلغ 400.000.000 ریال به چهره برگزیده بهترین دست‌­آورد هنری (در بخش‌های طراحی صحنه و لباس، چهره­‌پردازی، موسیقی، طراحی جلوه‌های ویژه و بازیگری)
– برگ زرین و مبلغ 300.000.000 ریال به بهترین تحقیق و پژوهش در فیلم مستند
– لوح افتخار و مبلغ 400.000.000 ریال به عنوان جایزه‌ی ویژه‌ی دبیر جشنواره
– برگ زرین و مبلغ 400.000.000 ریال به «بهترین فیلم از نگاه تماشاگران» تعلق خواهد گرفت.
 
ب: سینمای بین‌الملل
جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه تهران (TISFF) جشنواره‌ای مورد تایید آکادمی اسکار است و بر همین اساس، برنده‌ی جایزه‌ی بزرگ جشنواره در بخش بین‌الملل، به آکادمی اسکار برای رقابت جهت دریافت جایزه بهترین فیلم کوتاه آکادمی معرفی خواهد شد.
در دوره‌ی چهل و یکم، این بخش با رویکرد توجه به ارزش‌های اخلاقی و انسانی، پاسداشت خانواده به عنوان یک مفهوم جهانی، تقویت روحیه‌ی حقیقت­‌جویی، مبارزه با ظلم و تبعیض، همزیستی مسالمت آمیز مردم سرتاسر دنیا و احترام متقابل به فرهنگ‌ها و ارزش‌های بومی و ملی کشورها، پذیرای فیلم‌هایی خواهد بود که در انواع گونه‌های داستانی، مستند، پویانمایی و تجربی در خارج از کشور ایران تولید شده باشند. آثار این بخش می‌بایست از یکم ژانویه 2023 میلادی به بعد تولید شده و تاکنون در هیچ جشنواره دیگری در ایران نمایش داده نشده باشند. همچنین امسال  به منظور شناخت، بکارگیری، بازتاب، توسعه و ارتقای فن آوری های نوظهور «هوش مصنوعی» (AI) و «واقعیت مجازی، توسعه یافته و ترکیبی» (VR/XR/MR/AR) در فرآیند تولید خلاقانه و نمایش متفاوت فیلم کوتاه، دو جایزه جدید در بخش بین­‌الملل معرفی شده است که با توجه به انتشار جداگانه‌ی فراخوان بخش بین‌­الملل، جزئیات آن از طریق سایت اختصاصی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران قابل دسترسی است.

جشنواره بین‌­المللی فیلم کوتاه تهران این دو بخش جدید را برای تحقق مأموریت جهانی خود در شناسایی، پرورش، تشویق، توانمندسازی، ترویج و تعالی فیلم‌سازی کوتاه و دعوت از استعدادها و فیلم­‌سازان جوان برای کاوش در حوزه‌های نوظهور، خلاقانه، فراگیر و تولید کم هزینه معرفی نموده و آموزش، تقدیر و حمایت از کسانی که در این چشم‌انداز نوآورانه سهیم هستند را مدنظر دارد.

همچنین برای نخستین بار در چهل‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران برای فیلم‌­سازان ایرانی متقاضی شرکت در دو بخش جدید «هوش مصنوعی» و «واقعیت مجازی» این امکان فراهم شده است تا از طریق دو درگاه بین‌المللی پذیرش فیلم Film Freeway  و Fest home اقدام به ارسال آثار نمایند و در این دو بخش با فیلم­‌سازانی از سراسر جهان به رقابت بپردازند.

یادآور می­‌شود فیلم‌­سازان ایرانی برای شرکت در سایر بخش‌­های ملی (داستانی، مستند، پویانمایی و تجربی) همانند دوره­‌های پیشین جشنواره، آثار خود را صرفاً از طریق درگاه انجمن سینمای جوانان ایران به نشانی (festival.iycs.ir) ارسال نمایند و تاکید می­‌گردد فیلم‌های کوتاه ایرانی برای شرکت در بخش مسابقه بین‌الملل، فقط از طریق معرفی آثار برگزیده بخش ملی توسط داوران این بخش و با تصمیم دبیر جشنواره به بخش بین‌­الملل معرفی شده و در فرآیند داوری توسط داوران بخش بین‌الملل مورد قضاوت قرار خواهند گرفت.
 • تبصره: معیار تشخیص دبیرخانه‌ی جشنواره برای ایرانی بودن یک فیلم، این است که تهیه‌کننده‌ی اصلی اثر، شهروند ایرانی یا مقیم دائم آن باشد.
جوایز
– برگ زرین و مبلغ 2000 دلار جایزه‌ی بزرگ جشنواره به بهترین فیلم بخش بین‌الملل (معرفی به آکادمی اسکار)
–  برگ زرین و مبلغ 1000 دلار به بهترین فیلم داستانی
–  برگ زرین و مبلغ 1000 دلار به بهترین فیلم مستند
–  برگ زرین و مبلغ 1000 دلار به بهترین فیلم پویانمایی
–  برگ زرین و مبلغ 1000 دلار به بهترین فیلم تجربی
– دیپلم افتخار و مبلغ 500 دلار به جایزه ویژه بخش «واقعیت مجازی، توسعه یافته و ترکیبی»  (VR/XR/MR/AR)
– دیپلم افتخار و مبلغ 500 دلار به جایزه ویژه بخش  «هوش مصنوعی» (AI)
– دیپلم افتخار و مبلغ 1000 دلار به بهترین فیلم در بخش جایزه‌ی حقیقت‌­جویان
– دیپلم افتخار و مبلغ 1000 دلار به بهترین فیلم در بخش جایزه‌ی جاده‌ی ابریشم
*** با توجه به انتشار جداگانه فراخوان بخش بین‌­الملل، جزئیات این بخش جشنواره از طریق سایت اختصاصی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران قابل دسترسی است.

شرایط عمومی برای شرکت در بخش ملی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران:
 • شرکت همه‌ فیلم‌سازان، نهادها، سازمان‌های دولتی و تهیه‌کنندگان بخش خصوصی آزاد است.
 • توجه: ثبت‌نام و بارگذاری آثار در جشنواره تنها به شیوۀ اینترنتی امکان‌پذیر می‌باشد. بنابراین لازم است درخواست‌کنندگان با مراجعه به سایت festival.iycs.ir فرم تقاضای شرکت در جشنواره را تکمیل کرده و سپس فایل فیلم را بارگذاری نمایند.
 • فیلم‌هایی که قبلا برای جشنواره‌ی بین­‌المللی فیلم کوتاه تهران در سالیان گذشته ارسال شده و مورد بازبینی هیأت انتخاب قرار گرفته‌اند، امکان حضور در این دوره از جشنواره را ندارند.
 • تبصره: فیلم­‌هایی که تندیس بهترین کارگردانی فیلم داستانی، بهترین فیلم مستند، بهترین پویانمایی، بهترین فیلم تجربی و تندیس بهترین فیلم را در جشنواره‌­های منطقه‌­ای سینمای جوان دریافت کرده‌­اند، به صورت مستقیم به بخش مسابقه سینمای ایران راه خواهند یافت.
 • فرمت­‌های مورد پذیرش برای بارگذاری اثر در مرحله ثبت نام:MP4 (H.264) و HEVC (H.265) و حداکثر حجم فایل ارسالی  Mb1000 است.

 • فیلم‌سازانی که فیلم‌ ایشان به بخش مسابقه راه می‌یابد، می‌بایست حداکثر تا 5 روز کاری بعد از اعلام اسامی راه یافتگان، نسخه‌ی اصلی فیلم را طبق شرایط فنی اعلام شده در بند «شرایط فنی آثار راه­ یافته» به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال نمایند. درصورت تأخیر دبیرخانه می‌تواند نسبت به حذف فیلم اقدام کند.
 • فیلم‌هایی که به بخش مسابقه راه می‌یابند، باید دارای نسخه‌ی زیرنویس انگلیسی باشند.
 • ارسال تیزر با فرمت MPG4؛ حداکثر یک دقیقه و با حجم 25 مگابایت به همراه نسخه فیلم الزامی است.
 • فیلم‌هایی که به بخش مسابقه راه می‌یابند، گواهی شرکت در جشنواره دریافت خواهند کرد.
 • فیلم‌هایی که از استانداردهای فنی لازم برخوردار نباشند، به تشخیص دبیرخانه جشنواره از بخش مسابقه حذف می‌شوند.

 • پس از راه‌یابی فیلم‌ها به جشنواره، امکان خارج کردن آثاراز برنامه جشنواره وجود نخواهد داشت.
 • تصمیم نهایی درباره موارد پیش‌بینی نشده که در مقررات حاضر لحاظ نشده و یا ابهامات ناشی از مفاد آن و تغییر در بعضی از مقررات، با دبیر جشنواره است.
 • تهیه­‌کننده اثر یا نماینده قانونی ایشان با ارسال فیلم به جشنواره­‌ی«بین‌­المللی فیلم کوتاه تهران»، اجازه‌­ی نامه و اختیار لازم را جهت نمایش غیرانتفاعی فیلم‌های منتخب و به منظور بهره‌برداری آموزشی به ویژه در دفاتر و نمایندگی‌های انجمن درسراسر کشور و در قالب پاتوق فیلم کوتاه به انجمن سینمای جوانان ایران داده و حق هرگونه اعتراض در این خصوص را از خود سلب می‌نماید.
 • در صورتی که فیلم­نامه‌ی اثر شما اقتباسی باشد، لطفا گزینه‌ی مربوطه را علامت زده و منبع اقتباس را مشخص نمایید.
 • لطفا در صورت تمایل به نمایش آنلاین اثر خود در هنگام ثبت نام گزینه مربوطه را مشخص فرمایید.
 • تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای پذیرش کلیه‌ی مقررات اعلام شده خواهد بود.
 • تغییر نام اثر پس از اعلام فیلم­‌های راه‌یافته جشنواره به هیچ عنوان امکان‌پذیر نخواهد بود.
 • کلیه آثار راه‌یافته به بخش مسابقه، ملزم به داشتن پروانه نمایش از معاونت نظارت و ارزشیابی سینمایی خواهند بود و اقدام به اخذ پروانه نمایش این آثار توسط دبیرخانه «چهل و یکمین جشنواره بین‌­المللی فیلم کوتاه تهران» انجام می‌شود.
شرایط فنی آثار راه یافته به بخش مسابقه:
– تمامی آثار ارسالی صرفا به صورت فایل دیتا به دبیرخانه جشنواره ارائه گردند.
آثار بایستی در قطع Full HD  و لزوماً با مشخصه فریم‌ریت‌های  24Pو حداقل حجم Mb 750 و حداکثر  Gb 6 به دفتر جشنواره تحویل داده شوند.
فرمت‌های قابل پذیرش:
MOV (Apple Proses 4.2.2 یا 4.2.0) *
MPEG-2 (50mb/s حداقل بیت ریت 25 و حداکثر ) *
MPEG-4 (50mb/s حداقل بیت ریت 25 و حداکثر ) *
تذکر مهم:
 • صاحبان آثار تولید شده به شیوه صدای فراگیر ( 1 ) می‌توانند نسخه مربوطه را به همراه نسخه صدای استریو به دبیرخانه جشنواره ارائه نمایند‌.
 • بدیهی است به علت فراوانی آثار و محدودیت زمانی، فرمت‌های متفرقه یا فایل‌های دارای اشکال، در مرحله انتخاب آثار شرکت داده نخواهند شد.
 • شرایط فنی زیرنویس: زیرنویس انگلیسی آثار باید به صورت یک‌پارچه با خود تصویر (Merge) شده باشد؛ همچنین پیشنهاد می‌شود برای تمامی آثار از فونت Arial black در اندازه 36 با رنگ زرد و حاشیه (Stroke) مشکی استفاده گردد.
 • همه‌ی آثار پذیرفته شده در بخش سینمای ایران جشنواره بین‎‌­المللی فیلم کوتاه تهران، باید دارای تیتراژ به زبان فارسی باشند.
 
گاه‌شمار جشنواره:
تاریخ شروع ثبت نام در سایت‌: 20 فروردین 1403
تاریخ پایان ثبت نام در سایت:  یکم مرداد 1403
تاریخ شروع بارگذاری آثار: 20 فروردین 1403
تاریخ پایان بارگذاری آثار: یکم مرداد 1403
اعلام فیلم‌های راه‌یافته به بخش مسابقه‌: از نیمه دوم شهریور 1403
 • نتایج بازبینی فقط از طریق سایت اختصاصی جشنواره به نشانی tisff.ir و  www.iycs.ir اعلام می‌شود.
 زمان آغاز جشنواره: 27 مهر 1403
تاریخ اختتامیه‌ی جشنواره: 2 آبان 1403
نشانی دبیرخانه:
تهران – میدان ونک – خیابان گاندی جنوبی– خیابان نوزدهم – شماره 20- دبیرخانه‌ی چهل و یکمین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
کدپستی: 1517873811
تلفن: 86084851 – 86087603
سایت ثبت نام:  www.festival.iycs.ir
سایت جشنواره: www.tisff.ir
پست الکترونیک: iycs.fest@gmail.com