پویانمایی «در سایه سرو» ساخته مشترک حسین ملایمی و شیرین سوهانی نامزد بهترین انیمیشن کوتاه بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم «این د پلاس» بلغارستان که مورد تایید اسکار است، شد.
چارسو پرس: به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، انیمیشن «در سایه‌ سرو» به تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اولین انیمیشن از ایران است که در ۵۰ سال گذشته موفق به حضور در بخش رقابتی فیلم های انیمیشن و نیز نامزد دریافت جایزه از جشنواره بین‌المللی فیلم «این د پلاس» بلغارستان شده بود.

آخرین بار از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فرشید مثقالی در سال ۱۹۷۳ با انیمیشن کوتاه «پسر، ساز، پرنده» در بخش رقابتی این جشنواره حضور داشته است.


«این د پلاس» یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین جشنواره‌های فیلم کوتاه جهان به شمار می‌رود که هر ساله در ۲ بخش «فیلم‌های رقابتی» و «فیلم دانشجویی» برای فیلم‌های داستانی، مستند، انیمیشن و تجربی فیلم کوتاه می‌پذیرد و در مراسم پایانی خود جوایز نقدی ویژه‌ای نیز اهدا می‌کند.


بهترین فیلم کوتاه داستانی و بهترین انیمیشن کوتاه جشنواره بین‌المللی فیلم «این د پلاس» نیز به آکادمی اسکار معرفی خواهد شد.


بیشتر بخوانید: اخبار و مطالب مربوط به انیمیشن‌های ایرانی


هر ۲ بخش اصلی و دانشجویی شامل بخش‌های داستانی، مستند، انیمیشن و تجربی است.

پویانمایی «در سایه سرو» پیشتر نیز جایزه بزرگ و جایزه بهترین انیمیشن دوبعدی نوزدهمین جشنواره انیمیشن «انیمایو» اسپانیا را دریافت کرده و به‌صورت مستقیم در فهرست نامزدهای دریافت جایزه فیلم‌های کوتاه انیمیشن برای رقابت اسکار ۲۰۲۵ قرار گرفته بود.


بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه (IN THE PALACE) از ۹ تا ۱۶ تیر ۱۴۰۳ (۲۹ ژوئن تا ۶ جولای ۲۰۲۴) در کاخ فرهنگی شهر صوفیا کشور بلغارستان در حال برگزاری است.