مسعود فراستی در نقد فیلم «ما همه با هم هستیم» گفت: من می‌خواهم با یک فیلم گران سرگرمی‌ساز طرف باشم، اما این فیلم ابداً کمدی نیست و یک سقوط است.

پایگاه خبری تئاتر: فیلم ‌سینمایی «ما همه با هم هستیم» بامداد امروز (شنبه ۲۵ خرداد) در برنامه سینمایی «هفت» توسط مسعود فراستی، خسرو نقیبی و محمدتقی فهیم نقد شد.

فراستی در این برنامه گفت: من اصلا نمی‌دانم این فیلم چیست؟ من چه جوری باید با این فیلم برخورد کنم؟ من با یک فیلم نمادین طرفم، سواد تحلیل آن را ندارم. من می‌خواهم با یک فیلم گران سرگرمی‌ساز طرف باشم، اما این فیلم ابداً کمدی نیست.

وی در نقد «ما همه با هم هستیم» ادامه داد: فیلمنامه اساساً معضل است و یک خط است، کاراکتر و تیپ هم ندارد. من فکر می‌کنم که در واقع این آشفتگی در درون فیلم است. یک سری آدم معمولی نیمه شکست‌خورده می‌خواهند خودکشی کنند. این فیلم بر خلاف ادعا، اصلاً سیاسی نیست، فیلم ضد مردمی است و این فیلم یک سقوط است.

فراستی درباره ورود سرمایه‌های مشکوک به سینمای ایران هم اظهار کرد: من تازه فهمیدم در ایران به تازگی یکی پول فیلم را می‌دهد، یکی تهیه‌کننده است و کارت تهیه‌کنندگی اش را آورده است! هیچ کجای دنیا چنین نیست که سرمایه‌گذار یک لمپن است که تازه به پول رسیده باشد. وقتی لمپن‌ها به فرهنگ ورود می‌کنند، چه می‌‌‌خواهند بکنند؟

این منتقد گفت: ماکیاولی جمله‌ای دارد که می‌گوید هدف وسیله را توجیه می‌کند. اما جمله‌اش از آن طرف فهمیده شده است ولی باید دانست هدف مقدس را با وسیله غیرمقدس نمی‌توان جلو برد. استفاده از پول‌های بی‌زحمت و دلالی، با خودش دلالی می‌آورد و هیچ کمکی به فرهنگ نمی‌کند.

وی اظهار داشت: یک پدیده وقتی از سیر طبیعی خود خارج شود و به سمت زرق و برق برود، مسلما ماندگار نیست. اگر من از «سرخ‌پوست» و «متری شیش و نیم» دفاع می‌کنم، معنی‌اش دفاع از سرمایه‌گذار آن‌ها نیست.

* «ما همه با هم هستیم» اصلا فیلم طنز نشده است

نقیبی هم در میز نقد این هفته با بیان اینکه نقدش به «ما همه با هم هستیم» درباره هزینه هنگفت ساخت آن نیست، افزود: اگر میزان پول‌هایی که وارد سینما می‌شود، شفاف باشد و عدد تولید و درآمد اعلام شود، مشکلی ندارد. ضمن اینکه تمام فیلم‌های سینمای ایران قبل از اکران خود، پولشان را در می‌آورند!

وی افزود: مسأله من درباره «ما همه با هم هستیم» این است که ادعای زیادی دارد، در صورتی که اصلا فیلم خوبی نیست. این فیلم با ریخت و پاش خود با مردم شوخی می‌کند. یکی از مشکلات فیلم‌ این است که اصلا طنز نشده است.

نقیبی گفت: معضل این فیلم، خود کارگردان است؛ کمال تبریزی مثل یک دهه گذشته نیست. وقتی سراغ فیلمنامه‌نویس متوسط می‌رود، فیلمش شکل نمی‌گیرد. او از توانایی بازیگران خود استفاده نمی‌کند و نقشی که از محمدرضا گلزار بازی گرفته است، مفهوم را نمی‌رساند.

این منتقد اظهار داشت: در چند سال اخیر، فروش سینمای اجتماعی در برخی موارد از فیلم‌های کمدی بهتر است.

* مشکل اصلی «ما همه با هم هستیم» فیلمنامه‌اش است

فهیم اما درباره هزینه هنگفت تولید «ما همه با هم هستیم» که ۲۰ میلیاردی عنوان می‌شود، گفت: بخشی از ضعف فیلم، ناشی از پول‌های باد آورده است. این سرمایه ها در خدمت مردم نیست، در خدمت منافع صاحبان سرمایه است. در طول تاریخ هر اثری ماندگار شده برای این بوده که در کنار مردم بوده است اما «ما همه با هم هستیم» مخاطبان خود را دسته‌بندی می‌کند.

این روزنامه‌نگار و منتقد سینما با بیان اینکه از طرفداران کمال تبریزی بوده است، گفت: به همین دلیل آخرین ساخته تبریزی برای من بیش از همه افسوس برانگیز است. متاسفانه کمال تبریزی تیر خلاص را به خود زده است.

او، مشکل اصلی «ما همه با هم هستیم» را فیلمنامه عنوان کرد و افزود: فیلم نه زمان دارد، نه مکان دارد و مرزها مخدوش است. بازیگرها فقط برای ویترین هستند. موضوع اساساً گسترش پیدا نمی‌کند.

  • نویسنده :
  • منبع :