جایزه ویژه جشنواره «کرانیسکا گورا» اسلوونی به فیلم مستند «دلبند» به کارگردانی یاسر طالبی و تهیه‌کنندگی الهه نوبخت اهدا شد.
پایگاه خبری تئاتر: در مراسم اختتامیه جشنواره Kranjska Gora  که عصر روز گذشته دوشنبه ۱۴ مرداد، در کشور اسلوونی برگزار شد، جایزه ویژه جشنواره توسط زینب ازباتور آتاکان تهیه‌کننده فیلم‌هایی چون «خواب زمستان» نوری بیلگه جیلان، به نمایندگی از هیات داوران به الهه نوبخت تهیه‌کننده مستند «دلبند» اهدا شد. این تندیس که نشانی شبیه به چهره‌ زن بر روی سنگ دارد، بعنوان یکی از زیباترین آثار هنری شکل گرفته توسط طبیعت یاد می‌شود. این شمایل را می‌توان در نمای شمالی کوه پریسوویک، نزدیکی کرانیسکا گورا در منطقه آلپ جولیان در شمال غربی اسلوونی مشاهده کرد.
«دلبند» که در جشنواره‌های معتبری چون ایدفا، برلین، هات‌داکس به نمایش درآمده، به مراسم اهدای جوایز آسیا پاسیفیک هم راه یافته است. جایزه ویژه جشنواره «کرانیسکا گورا» ششمین جایزه مستند «دلبند» از جشنواره‌های بین‌المللی است.
این فیلم پیشتر جایزه تماشاگران مستندهای نیمه‌بلند جشنواره «هات‌داکس» کانادا، جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره «کازان» روسیه، تقدیر ویژه هیات داوران جشنواره «ترنتو» ایتالیا، دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری و جایزه بهترین فیلم از نگاه دانش‌آموزان جشنواره مستند «سیسیل» ایتالیا را از آن خود کرده و نامزد بهترین فیلم مستند جشنواره فیلم‌های تلویزیونی شانگهای چین و جایزه تماشاگران جشنواره مردم‌شناسی «پارنو» استونی هم شده بود.
این فیلم در بخش رسمی جشنواره استانبول ترکیه و جشنواره «ماموت‌لیکس» آمریکا نیز به نمایش درآمده و در جشنواره «بیگ‌اسکای» آمریکا فینالیست بخش Feature Competition شده بود. این فیلم قصه‌ زندگی دشوار اما شیرین یک مادر تنهای هشتاد و سه ساله به نام «فیروزه» را روایت می‌کند که زندگی منحصر به فردی در دل رشته کوه‌های البرز دارد. «دلبند» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و شرکت تصویر گستر الهه پارسی (الی ایمیج) به مدیریت الهه نوبخت است که پخش بین‌المللی فیلم را نیز برعهده دارد.
  • نویسنده :
  • منبع :