سیدصادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران از پیشنهاد خود به دبیر جشنواره فیلم فجر مبنی‌بر اینکه از دوره سی‌وهشتم فیلم‌های کوتاه، اولین اکرانشان را در این رویداد تجربه کنند، خبر داد.

پایگاه خبری تئاتر: سیدصادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران درباره اینکه هر سال چند چهره فیلم کوتاه به صورت تکراری در جشنواره‌های مختلف حضور دارند و جایزه می‌گیرند و این چهره‌ها در جشنواره فیلم فجر هم هستند، گفت: بخش فیلم کوتاه چند سالی است که به جشنواره فیلم فجر بازگشته است. مکانیزم پذیرش فیلم‌های کوتاه جشنواره فیلم فجر هم به این شکل بوده که برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن مستقل خانه سینما به این جشنواره راه پیدا می‌کردند که این امر باعث تکرار برخی از فیلم‌ها و چهره‌ها می‌شد. از همین رو ما به تازگی با آقای ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره فیلم فجر جلسه‌ای داشتیم و به آنها پیشنهاد کردیم که این قانون عوض شود و حتی نامه آن را هم زده‌ایم.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که فیلم‌های کوتاه باید اولین اکرانشان را در فجر تجربه کنند و پیش از آن در جشنواره دیگری حضور نداشته باشند. بنابراین هر فیلمی که در جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن مستقل تهران حضور پیدا کند دیگر  نمی‌تواند به فجر راه پیدا کند. این موضوع چند خاصیت دارد و سه فرصت دیده شدن برای فیلم‌های کوتاه ایجاد می‌کند. چراکه آدم‌های بیشتری دیده و چهره‌های جدیدتری معرفی می‌شوند و آن حالت تکراری رفع می‌شود.

موسوی عنوان کرد: ما پیش‌تر می‌دیدیم که بچه‌های خبرنگار در جشنواره فیلم فجر به تماشای فیلم‌های کوتاه نمی‌نشستند چراکه فیلم‌ها را در جشنواره فیلم کوتاه دیده بودند ضمن اینکه مراسم فرش قرمز و... هم برای فیلم‌های کوتاه برگزار نمی‌شد که امیدوارم با این پیشنهاد این موضوعات رفع شود.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران توضیح داد: جشنواره فیلم کوتاه تهران تفاوت‌های ساختاری جدی با جشنواره فیلم فجر دارد. برای مثال جشنواره فیلم کوتاه تهران چهار بخش دارد اما جشنواره فجر فقط بخش داستانی دارد، ما پذیرای آثار تا سی دقیقه هستیم، اما فجر تا ۱۵ دقیقه را قبول می‌کند، پس چرا نباید قانون اولین اکران در فجر وجود داشته باشد؟

وی گفت: با توجه به اینکه هر ساله آخرین زمان ثبت نام آثار کوتاه در جشنواره فیلم کوتاه مردادماه است اما جشنواره فیلم فجر در بهمن ماه برگزار می‌شود، ممکن است بسیاری از آثار در همین بازه زمانی یعنی مرداد تا بهمن ماه ساخته شوند اما امکان حضر در فجر را پیدا نمی‌کنند از همین رو ما چنین پیشنهادی را داده‌ایم. با این وجود جشنواره فیلم  کوتاه تهران یک رخداد حمایتگر فیلم کوتاه است از همین رو ما این تدبیر را اندیشیده‌ایم که هرچند یک اثر ممکن است در جشنواره فیلم  فجر ۹۸ نشان داده شود، ولی همان اثر می‌تواند در آبان ۹۹ در جشنواره فیلم کوتاه تهران هم به نمایش درآید. امیدوارم آقای داروغه‌زاده این پیشنهاد ما را بپذیرد تا ۱۰ چهره جدید به بهانه فیلم فجر معرفی و بخش فیلم کوتاه جشنواره فجر بیشتر جدی گرفته شود.


  • نویسنده :
  • منبع :