نسخه مرمت شده فیلم «فردوسی» که ساخته ۸۵ سال پیش است در موزه سینما نمایش داده می شود.

پایگاه خبری تئاتر: موزه سینمای ایران بخش‌هایی از فیلم «فردوسی» را که توسط فیلمخانه ملی ایران ترمیم و بازسازی شده است، نمایش می دهد.

«فردوسی» به کارگردانی عبدالحسین سپنتا و تهیه کنندگی اردشیر ایرانی محصول سال ۱۳۱۳ است که در حدود ۲۰ دقیقه از این فیلم برای علاقه مندان سینما نمایش داده می شود.

«دختر لر» اولین فیلم ناطق سینمای ایران است و بعد از ساخته شدن این فیلم عبدالحسین سپنتا با بودجه وزارت معارف فیلمی را برای هزاره فردوسی در سال ۱۳۱۳ کلید زد و بدین ترتیب فیلم «فردوسی» ششمین فیلم تاریخ سینمای ایران لقب گرفت. این فیلم براساس زندگی فردوسی همراه با نشان دادن بخش‌هایی از شاهنامه ساخته شده است که نشان دهنده شناخت سپنتا از ادبیات فارسی است.

سپنتا بعد از «فردوسی» سه فیلم «شیرین و فرهاد»، «چشمان سیاه» و «لیلی و مجنون» را ساخت که همگی داستان‌هایی اصیل و تاریخی را بیان می‌کردند. نسخه مرمت شده این فیلم روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه ساعت ۱۹ در سالن سینمافردوس موزه سینما نمایش داده می شود و حضور در این برنامه رایگان است. اولویت حضور در این برنامه با سینماگران، منتقدان، اهالی سینما، رسانه و تاریخ نگاران است. علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه می توانند با شماره ۹-۲۲۷۰۵۰۰۵ (داخلی صفر) یا با مراجعه به آدرس @sabtenammuseum۱ نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.