درمورد اینکه بازیگران و کارگردانان در سینما، نمایش خانگی و تئاتر با وسواس بیشتری از تلویزیون کار می کنند یا خیر، با تهیه کنندگان گفت و گو کردیم که در ادامه نظر آنها را می خوانید.

پایگاه خبری تئاتر: عباس اکبری درخصوص میزان کیفیت بازی بازیگران در سینما و تلویزیون گفت: نه تنها بازیگران در سینما وسواس و حساسیت بیشتری روی کارشان دارند بلکه کارگردانان هم همینطور هستند. این موضوع به چند دلیل هنری، اقتصادی و... بستگی دارد.

وی ادامه داد: یک دلیل آن به مسائل هنری برمی گردد. زمانی که کارگردان قرار است یک داستان 100 دقیقه ای بلند را روایت کند باید آنقدر روی بازیگران، طراحی لباس، نحوه فیلمبرداری و... ظرافت و دقت به خرج دهد که مخاطب برای دیدن آن به سینما برود و پول بدهد. دلیل بعدی این است که تماشاگران تلویزیون با سینما تفاوت دارند. در تلویزیون مخاطب به صورت رایگان و بدون هیچ هزینه ای سریال می بیند اما تماشاگر سینما باید وقت بگذارد، پول بدهد و در سینما به تماشای فیلم بنشیند. درنتیجه اگر فیلم با ریتم و وسواس کمتری ساخته شود مطمئنا مورد استقبال قرار نمی گیرد و تهیه کننده ضرر می کند.

تهیه کننده سریال «در چشم باد» تصریح کرد: من معتقدم یک بازیگر، کارگردان و حتی بقیه عوامل باید در هر مدیایی از جمله تلویزیون، سینما، نمایش خانگی و... به بهترین حالت ممکن کار کنند. اما تفاوتی که سینما با مدیاهای دیگر دارد این است که در سینما تماشاگر باید یک انرژی بگذارد، به سینما برود، اگر این مقدمه اتفاق بیافتد حتی اگر فیلم هم خوب نباشد تماشاگر می نشیند و فیلم را می بیند اما در تلویزیون با فشار دادن یک دکمه سریال ها مقابل چشم مخاطب قرار می گیرد بنابراین اگر خوشش نیاید کانال را عوض می کند.

اکبری اظهار داشت: به طور کلی مسائل اقتصادی و مالی مهم ترین عامل در به وجود آمدن این مسئله است. در رقابت بین سینما و تلویزیون سینما باید جدی تر و باحساسیت بیشتری کار کند تا بتواند مخاطب جذب کند و ضرر نکند.

حساسیتی که باید در سینما وجود داشته باشد با تلویزیون قابل مقایسه نیست!

امیرپورکیان با بیان اینکه سینما مهم تر از تلویزیون است، گفت: به طور کلی فلسفه سینما با تلویزیون، تئاتر، نمایش خانگی و... متفاوت است. هنرهای نمایشی تصویری با سینما شروع شده است و جایگاه مشخصی برای خود دارد. در پرده نقره ای سینما کوچکترین و بزرگترین مسائل به چشم می آید و دیده می شود به همین دلیل حساسیت آن در بازی، دیالوگ، دکوپاژ و... قابل مقایسه با تلویزیون نیست.

او ادامه داد: سازندگانی که همه چیز را سینمایی می بینند و به همه چیز نگاه سینمایی دارند، حتی زمانی که در تلویزیون کار می کنند مدیوم سینما را درنظر می گیرند قطعا در کارشان موفق می شوند. مثل ناصر تقوایی که هر قسمت «دایی جان ناپلئون» یک فیلم سینمایی برای خودش بود.

تهیه کننده سریال «ممنوعه» تصریح کرد: دلیل اینکه در تلویزیون، سینما، نمایش خانگی و... درست کار نمی کنیم این است که عشق به کار را از دست دادیم و به صورت سرسری کاری را جلو می بریم. با اینکه می گوییم سینما بسیار مهم است اما کمتر می بینیم کارگردانی تمام حساسیت ها را رعایت کند و بادقت فیلمی بسازد که ایرادی نداشته باشد. متاسفانه مسائل اقتصادی و مشکلات مالی باعث شده اصل و رسالت سینما را فراموش کنیم و فقط به پول فکر کنیم. به همین دلیل است که فیلم های ما در هر جا که باشد رنگ و بویی ندارد و سخن هم زمانی که از دل برآید بر دل بنشیند.