نرگس آبیار، سعید روستایی، داریوش مهرجویی، شهرام مکری، فریدون جیرانی، علیرضا داوودنژاد، رضا میرکریمی، بهرام توکلی، نیما جاویدی و پرویز شهبازی از جمله مهمترین کارگردانان غایب در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به حساب می‌آیند.

پایگاه خبری تئاتر: با توجه به نزدیک شدن به بهمن ماه و زمان برگزاری مهمترین رویداد سینمایی کشور و همچنین اتمام زمان ارائه درخواست برای حضور در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، اخبار و گمانه زنی‌ها پیرامون آثار حاضر در این دوره از جشنواره به گوش می‌رسد.

حضور نام‌هایی همچون ابراهیم حاتمی کیا، مجید مجیدی، حمید نعمت الله، محمدحسین مهدویان، بهروز شعیبی، ابراهیم ایرج زاد، برادران محمودی، پیمان قاسمخانی، محمد حسین لطیفی، کمال تبریزی و هاتف علیمردانی جشنواره فجر در دوره سی و هشتم را به یکی از هیجان انگیزترین جشنواره‌ها طی ادوار گذشته تبدیل کرده است

اما در این میان چهره‌های نام آشنایی در سینمای ایران حضور دارند که امسال به دلایل مختلف از حضور در جشنواره فیلم فجر جا مانده اند، کارگردانانی که طی سال‌های گذشته بار‌ها نامزد سیمرغ بلورین شده و همچنین گاهاً آن را نصیب خود کرده اند.

داریوش مهرجویی یکی از مهمترین غایبان این دوره از جشنواره فیلم فجر است، وی که هم اکنون روز‌های پایانی لامینور جدیدترین ساخته خود را پشت سر می‌گذارد با وجود آمده بودن اثر باری حضور در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر از حضور در این دوره کنار کشید. دلخوری داریوش مهرجویی از مسئولین برگزاری جشنواره فیلم فجر و سازمان سینمایی از دلایل مطرح شده برای این انصراف بود.

شهرام مکری

شهرام مکری دیگر کارگردانی بود که از حضور در جشنواره فیلم فجر امسال انصراف داد، وی که جدیدترین اثر خود با نام «جنایت بی دقت» را آماده حضور در فجر ۳۸ داشت بنا به دلایلی از حضور در فجر امسال انصراف داد، مکری دو عامل را دلیل انصراف خود از فجر اعلام کرد.

جلوگیری از تعجیل در مراجل پس از تولید و رساندن سریع فیلم به جشنواره فیلم فجر یکی از دلایلی بود که مکری از آن به عنوان توجیح انصراف خود یاد کرده بود، همچنین مکری اعلام کرد که فیلمش نمی‌تواند در جشنواره فیلم فجر موفقیت خاصی را تجربه کند.

فریدون جیرانی

فریدون جیرانی که به تازگی از بستر بیماری بیرون آمده از دیگر غایبان جشنواره فیلم فجر در دوره سی و هشتم است، وی هنوز فیلم اکران نشده آشفتگی را از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در صف اکران دارد و به همین دلیل فیلمی برای فجر امسال آماده نکرده است.

البته جیرانی طی سال پیش و امسال بیشترین تمرکز خود را روی ساخت و پخش سریال «نهنگ آبی» نخستین تجربه خود در عرصه کارگردانی سریال شبکه نمایش خانگی کرده است.

علیرضا داوودنژاد

علیرضا داوودنژاد دیگر کارگردان غایب جشنواره فیلم فجر امسال است، وی نیز امسال درگیر اکران آخرین ساخته خود «مصائب شیرین ۲» است، وی طی آخرین گفت‌وگوی خود اعلام کرد که چندین فیلمنامه آماده ساخت دارد، اما همه چیز به نوع اکران فیلم مصائب شیرین ۲ بستگی دارد.

داوودنژاد از ساخت فیلم جدید خود در سال آینده خبر داد تا رسماً حضور وی در فهرست کارگردان فجر ۳۸ به طور کامل منتفی شود.

نرگس آبیار

نرگس آبیار دیگر کارگردان غایب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر است، وی که سال گذشته پرافتخارترین فیلم جشنواره یعنی «شبی که ماه کامل شد» را در مهمترین رویداد سینمایی کشور داشت، امسال شاید در میان هیات داوران حضور داشته باشد.

آبیار امسال فیلم جدید خود را اکران کرد و با وجود مضمون و محتوای خاص آن توانست موفقیت بسیار خوبی را در گیشه کسب کند و جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های غیر کمدی سینما در سال ۹۸ باشد.

بهرام توکلی

بهرام توکلی کارگردان آثاری همچون «غلامرضا تختی»، «تنگه ابوقریب» و «اینجا بدون من» دیگر کارگردان غایب جشنواره فیلم فجر در دوره سی و هشتم است، وی پس از تجربه بسیار موفق تنگه ابوقریب، فیلم سینمایی تختی را راهی جشنواره کرد.

غلامرضا تختی آخرین ساخته توکلی نه تنها در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر نتوانست جایزه چندانی را دریافت کند بلکه در اکران نیز با شکست سنگینی روبرو شد، اتفاقی که شاید غیب یکساله وی را رقم زده است.

سعید روستایی

سعید روستایی دیگر کارگردان جوان اما نامدار این روز‌های سینما در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر غایب است، روستایی که سال گذشته دومین فیلم خود را راهی جشنواره فیلم فجر کرد امسال در جشنواره هیچ فیلمی ندارد.

روستایی با فیلم «متری شیش و نیم» در جشنواره فیلم فجر در دوره سی و هفتم جوایز متعددی را از آن خود کرد و در گیشه نیز به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۸ معرفی شد.

رضا میرکریمی کارگردان فیلم «قصرشیرین»، نیما جاویدی کارگردان «فیلم سرخ پوست»، صفی یزدانیان کارگردان فیلم «ناگهان درخت» و پرویز شهبازی کارگردان فیلم سینمایی «طلا» از دیگر کارگردانانی هستند که سال گذشته در جشنواره فیلم فجر حضور داشتند، اما جزو غایبان امسال محسوب می‌شوند.

اما در این میان نکته نگران کننده برای اهالی سینما حواشی و اخبار و ضد و نقیض درباره احتمال نرسیدن فیلم ابراهیم حاتمی کیا و حمید نعمت الله به جشنواره است، براساس آخرین شنیده‌ها فیلمبرداری «فیلم سینمایی خروج» به تعویق افتاده و از سویی فیلم سینمایی «قاتل و وحشی» با مشکلات فراوانی در بخش تهیه و تولید روبرو شده است، اتفاقاتی که شاید این دو فیلم را نیز از رسیدن به جشنواره فیلم فجر محروم نماید.

  • نویسنده :
  • منبع :