عباس امینی که فیلم «کشتارگاه» او در بخش «نگاه نو» سی‌و هشتمین جشنواره فجر پذیرفته شده، گفت: دوست داشتم این فیلم در بخش سودای سیمرغ پذیرفته می‌شد.

پایگاه خبری تئاتر: از شب گذشته (دوشنبه، نهم دی‌ماه) که فهرست فیلم‌های راه یافته به بخش نگاه نو جشنواره فجر اعلام شد، اعتراض‌هایی مطرح شده مبنی براینکه بعضی فیلم‌های این فهرست از جمله «کشتارگاه» ساخته عباس امینی، اولین فیلم کارگردان خود نیستند.

در این‌باره، امینی که پیش‌تر فیلم‌های «والدراما» و «هندی و هرمز» را هم ساخته و با «والدراما» در جشنواره فیلم برلین نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم اول بود، در گفت‌وگویی درباره اینکه آیا با «کشتارگاه» متقاضی شرکت در بخش نگاه نو جشنواره فجر بوده است؟ توضیح داد:‌ «کشتارگاه» چهارمین فیلم من است ولی بر طبق قوانین وزارت ارشاد اولین فیلمی است که برای آن پروانه سینمایی گرفته‌ام و وقتی متقاضی شرکت در جشنواره بودم براساس همین پروانه ساخت به طور طبیعی در بخش فیلم‌های اول بازبینی شده است. البته توجه به کیفیت فیلم و گروه بازیگران دوست دارم فیلم در بخش سودای سیمرغ داوری شود.

او افزود: یک نکته مهم در این باره این است که ماجرا فقط مختص ارشاد و جشنواره فجر نیست و تمام جشن‌ها و جشنواره‌های داخلی هم از این مورد پیروی می‌کنند و اگر مشکلی هست چرا فقط امسال صدای همه درآمده و سال‌های قبل شاکی نبودند؟ آیا فقط به این دلیل است که فیلم من قبلا در جشنواره‌های معتبر خارجی شرکت داشته است؟ اگر این طور است خوشحالم که خیلی‌ها این موضوع به یادشان آمد. در حالی که من در جشن خانه سینما شرکت کردم ولی چون پروانه ساخت ویدیویی داشتم فیلم‌ام را نپذیرفتند. این برای جامعه سینمایی جای تاسف دارد.

او با تاکید براینکه «این طور مواقع همه به ارشاد حمله می‌کنند در حالی که جشنواره بر اساس قوانین عمل می‌کند و سوال این است که چرا جشن‌های داخلی ما هم همین رفتار را انجام می‌دهند؟» در پاسخ به اینکه چرا برای فیلم‌های قبلی‌اش پروانه ویدیویی گرفته، گفت: من در آن فیلم‌ها بازیگر مطرح و چهره‌ای نداشتم که در اکران موثر باشد و از آنجا که نمی‌خواستم در صف اکران بمانم و سریع هم فیلم بسازم، سراغ گرفتن پروانه ویدیویی رفتم.

«کشتارگاه» به کارگردانی عباس امینی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی در بخش نگاه نو جشنواره امسال پذیرفته شده و مانی حقیقی، امیرحسین فتحی، حسن پورشیرازی و باران کوثری نقش‌های اصلی آن را بازی کرده‌اند.


منبع: خبرگزاری ایسنا