نکته جالب سریال‌‌های ماه مبارک رمضان این بود که بازپخش سریال رضا عطاران از برخی سریال‌‌های ماه رمضان، بینندگان بیشتری داشت.

پایگاه خبری تئاتر: شاید روی کاغذ، نیمه‌‌سخت تلویزیون برای پرکردن اوقات‌‌ فراغت و حتی مشغول کردن مردم سپری شده باشد. هم عید را پشت‌‌سر گذاشته است و هم ماه مبارک رمضان را. تازه این وسط کرونا هم بوده و باید ملت را با هر لطایف‌‌الحیلی در خانه می‌‌نشانده است. اما تجربه و نگاهی به تقویم نشان می‌‌دهد که خیال مدیران سیما نباید خیلی هم راحت باشد؛ یک تابستان دست‌‌نخورده، یک پاییز مهم و کامل که سال‌‌های قبل زمان مناسبی بود برای ارائه کارهای جذاب و بالاخره یک زمستان تمام و کمال که هم دهه‌‌فجر را دارد و هم اسفند شلوغ همیشگی‌‌اش را. تلویزیون که در موسم عید به لطف تک ستاره‌‌اش، پایتخت‌‌6، توانست بار شبکه‌‌های دیگر را هم به‌‌دوش بکشد و بعد با نون.‌‌خ2 این بازی برد-برد را حفظ کرد.

در ماه مبارک رمضان سه سریال را از شبکه‌‌های یک، دو و سه پخش کرد که چندان به‌‌مذاق مخاطبان خوش نیامد. این وسط شبکه سه ضربه بیشتری دید. سریال «سرباز» با قسمت‌‌های طولانی و داستان متکی بر دیالوگ و کلام نتوانست مخاطبان را پس از افطار پای تلویزیون‌‌ها بنشاند و حتی بعضی دیالوگ‌‌ها و نریشن‌‌هایش دستمایه طنز هم قرار گرفت. سرباز در بهترین حالت یک سریال رادیویی بود و هست که قطعا نمره غیرقابل قبولی در کارنامه هادی مقدم‌‌دوست خواهد بود. حیاتی‌‌ترین کار شبکه سه، این است که پس از اتمام سرباز، با پخش یک سریال جذاب بتواند دوباره خودش را در کورس رقابت قرار دهد و این عقب‌‌ماندگی را جبران کند. شبکه یک هم پس از پایتخت6 و نون.‌‌خ2 سراغ یک کمدی دیگر رفت. زیرخاکی که با حاشیه‌‌های فراوان روی آنتن رفت هم تنها با تکیه بر شوخی‌‌های پژمان جمشیدی و ژاله صامتی توانست لحظاتی شیرین را خلق کند و داستان قابل پیش‌‌بینی‌‌اش برای مخاطبان جذابیت خاصی نداشت. البته گفته می‌‌شود که کرونا، پایان این سریال را ناتمام گذاشته است و براساس آن‌‌چه در قسمت آخر این سریال آمد، قرار است سری دوم آن هم ساخته شود. سریال شبکه دو هم که سری سوم بچه‌‌مهندس بود و با ورود مأموران اطلاعاتی وارد فاز تازه‌‌ای شد.

نکته جالب سریال‌‌های ماه مبارک رمضان این بود که بازپخش سریال رضا عطاران از برخی سریال‌‌های ماه رمضان، بینندگان بیشتری داشت. بازپخش سریال‌‌های دیگر مانند ستایش و میوه ممنوعه هم همین حکایت را داشتند. این باید زنگ خطری برای مدیران و برنامه‌‌سازان باشد. پس از گذشت این‌‌همه سال، سریال‌‌های قدیمی طرفداران بیشتری دارند و بعید است که سال‌‌ها بعد کسی دلش برای دیدن سریال‌‌های ماه رمضان امسال تنگ شود.  فارغ از آمارهای احتمالی که ارائه خواهد شد اما خود مدیران تلویزیون هم می‌‌دانند که بازی ماه مبارک رمضان را باخته‌‌اند و باید آن را جبران کنند. شبکه یک به‌‌سرعت سریال «پرگار» را جایگزین زیرخاکی کرد و پس از سه اثر طنز سراغ یک ملودرام خانوادگی رفت. شبکه دو و سه اما باید صبر کنند تا بچه‌‌مهندس و سرباز تمام شوند و صفحه تازه‌‌ای را ورق بزنند. گفتنی است تعدادی از سریال‌‌های تلویزیون به‌‌دلیل کرونا متوقف شدند و سپس با تاخیر تصویربرداری خود را از سر گرفتند که همین فاصله باعث به‌‌وجود آمدن لطمات زیادی شد. تمام این موارد و شرایط سخت تلویزیون قابل درک است، اما آن‌‌چه در اذهان و تاریخ می‌‌ماند سریال‌‌هایی است که از شبکه‌‌های مختلف پخش می‌‌شود. مخاطب برای هیچ رسانه‌‌ای صبر نمی‌‌کند و در این میان شبکه‌‌های خارج از ایران بیشترین سود را از ضعف‌‌های احتمالی رسانه ملی خواهند برد. در این مجال، نگاهی داریم به سریال‌‌هایی که احتمالا در سال 99 شاهد آنها خواهیم بود. اینکه تلویزیون دستش خالی است یا بودجه ندارد یا هر دلیل و توجیه دیگری، باعث نمی‌‌شود که کنداکتورش را خالی از برنامه‌‌های جذاب کند. هنوز هم برای ساختن یک زمستان جذاب برای مخاطبان و حتی نوروز 1400 دیر نشده است.

سریال ایل دا

گفته می‌‌شود این مجموعه یکی از مهم‌‌ترین سریال‌‌های تلویزیون در حوزه دفاع‌‌مقدس است و قرار است داستان فداکاری و ایثار مردم غرب کشور در اوایل جنگ تحمیلی را روایت ‌‌کند. کارگردانی‌‌ این مجموعه را راما قویدل برعهده گرفته و فیلمنامه‌‌اش را نوشین پیرحیاتی نوشته است. این سریال به تهیه‌‌کنندگی علیرضا سبط‌‌احمدی و در 26 قسمت و 80 لوکیشن استان لرستان تصویربرداری شده است. تصویربرداری این سریال همزمان با عید قربان در منطقه روستایی اطراف شهرستان خرم‌‌آباد آغاز شد و با ورود ویروس کرونا متوقف شد و چند وقتی است که از سر گرفته شده است. ظاهرا 70درصد از این اثر آماده است و مابقی آن قرار است در شرایط مناسب تصویربرداری شود. اگر مشکل دیگری به‌‌وجود نیاید احتمالا باید اواخر تابستان شاهد پخش این سریال از یکی از شبکه‌‌های تلویزیونی باشیم. مجید مظفری (صالح‌‌خان)، پوریا پورسرخ (ایرج)، فاطمه گودرزی (دا گل)، خسرو شهراز (نصیرخان)، علی دهکردی (دکتر هوشنگ)، جعفر دهقان (کاکاوند)، کاظم هژیر‌‌آزاد (شیر‌‌علی‌‌خان) و کوروش سلیمانی (شیرزاد) از بازیگران این مجموعه هستند. گفته می‌‌شود با توجه به اینکه قرار است در آینده از یکی از شبکه‌‌های سراسری روی آنتن برود، به‌‌همین‌‌دلیل از لهجه لرستانی استفاده نشده و فقط از لحن بهره برده‌‌اند.

   گفت‌‌وگو با علیرضا سبط‌‌احمدی، تهیه‌‌کننده «ایل دا»

تصویربرداری سریال ایل دا تمام شده است یا همچنان ادامه دارد؟

خیر، بخشی حدود 30‌‌درصد باقی‌‌مانده که به‌‌خاطر شرایط حاد منطقه خرم‌‌آباد فعلا امکان استقرار گروه را نداریم. امیدوارم چند روزه شرایط فراهم شود و گروه بتوانند مستقر شوند و کار را ادامه دهیم. دو ماه از کار مانده است.

پیش‌‌بینی شما این است که چه زمانی از تلویزیون پخش شود؟

طبیعتا چون سریال در حوزه دفاع‌‌مقدس است در هفته دفاع‌‌مقدس یعنی اواخر شهریور قابل پخش است، ولی با توجه به‌‌شرایط ایجاد شده دو ماه باید کار ما انجام شود البته کارهای فنی‌‌اش را انجام می‌‌دهیم، اما باید دو ماه تصویربرداری نیز به سرانجام برسد.

ممکن است لحظه آخر از شبکه‌‌ای که قرار است پخش ‌‌شود، تغییر کند؟

کار ما برای سیما‌‌ فیلم است. سیما فیلم براساس کنداکتور پخش شبکه‌‌ها تصمیم می‌‌گیرد و معاونت سیما تصمیم‌‌گیرنده نهایی برای پخش از هرکدام از شبکه‌‌هاست.

ترجیح شما کدام شبکه است؟

فرقی نمی‌‌کند. هرکدام از شبکه‌‌ها متعلق به این مملکت و سازمان صداوسیما است. در هر شبکه‌‌ای پخش شود در واقع استقبال می‌‌کنم. صلاحدیدی است که معاونت سیما و سیما فیلم دارند و ما هم تابع آن شرایط هستیم.

در خلاصه قصه و برخی تحلیل‌‌ها عنوان می‌‌شود فضای کار شبیه به در چشم باد است. هم تاریخی و هم موضوع دفاع‌‌مقدس را دارد. شما فکر می‌‌کنید شبیه است یا قصه کاملا متفاوت است؟

اصلا متفاوت است. در چشم باد سریالی شهری است، اتفاقاتی است که براساس شرایط یک نظامی رخ داده است تا زمانی که به زمان حال می‌‌رسد. سریال ایل دا، سریالی عشایری است. قصه حماسه و دلیرمردی مردان و زنان عشایر و کوه‌‌نشین کشور ما و مرزنشینان در مقابل هجوم دشمنان خارجی و وطن‌‌فروشان داخلی است.

یعنی داستان به قبل از انقلاب ورود نمی‌‌کند؟

خیر، از سال 58 کار ما شروع می‌‌شود و تا روزهای آغازین جنگ است.

 در این قصه کرونا، خیلی اتفاقات رخ داد و سریال شما هم متوقف شد. خیلی از هنرپیشه‌‌ها همانند مظفری گفتند ما نمی‌‌آییم، ولی شرایط را نرمال کردید. کرونا ممکن است به سریال ایل دا لطمه وارد کند یا خیر؟

بیماری کرونا یک رخداد ناخواسته برای تمام دنیا بود. منحصر به کشور ما یا چند کشور نبود. همان‌‌طور که طبیعتا تعطیلی‌‌ها و مراقبت‌‌های کرونا باعث آسیب‌‌رساندن به خیلی از مشاغل است یعنی تمام مشاغل روی کره‌‌زمین تحت‌‌تاثیر این بیماری و تعطیلی‌‌های ناشی از این بیماری قرار گرفتند. صنعت گردشگری، صنعت توریسم، صنعت مسافربری، صنعت هوانوردی، زمین و صنایع مختلف اعم از خودروسازی، صنایع‌‌دستی و... حتی مشاغلی همانند بانکداری تحت‌تاثیر این بیماری قرار گرفتند تا سینما و تلویزیون و حرفه‌‌های فیلمسازی! طبیعتا این تعطیلی‌‌های ناخواسته در این مدت تاثیرگذار بود. ما در ماه اسفند، یک‌ماه در خرم‌‌آباد بودیم ولی به اندازه 10 روز کار کردیم. این بیماری ما را وادار به قرنطینه کرد و نمی‌‌توانستیم به‌صورت گروهی برویم و برخی‌ جاها اتفاقاتی رخ داد که کار را مختل کرد. این آسیب به سریال پایتخت، زیرخاکی، نون.‌خ و تمام کارهایی که در جریان تولید بودند، رسید. این تعطیلی یک آسیب انکار‌‌ناپذیر بود. طبیعتا ما هم متاثر بودیم. آقای مظفری به‌دلیل سابقه و زمینه بیماری و سن‌شان در مقطعی هستند که می‌‌توانست آسیب جدی ببینند و به دغدغه‌‌های آقای مظفری احترام می‌‌گذارم و مطمئن هستم دغدغه‌‌های ایشان دغدغه‌‌های کار است، دغدغه‌‌های شخصی نیست. ایشان وقتی شرایط هموار باشد طبیعتا اشتیاق دارند کار ادامه یابد. چند وقت اخیر خودشان پیگیری کردند چطور است و چطوری و چه زمانی می‌‌رویم. این نشان می‌‌دهد آقای مظفری هم علاقه‌‌مند است کار خود را تمام کند، ولی اتفاقاتی برای ما می‌‌افتد که در واقع خارج از توان پروژه، تهیه‌‌کننده و حتی سازمان صداوسیما است. سعی می‌‌کنیم نوعی برنامه‌‌ریزی و مدیریت کنیم که کمترین آسیب به‌کار برسد همانند تمامی مشاغل ولی این آسیب انکارناپذیر است. باید بپذیریم همان‌‌طور که بیماری کرونا روی تمام حرفه‌‌ها، هنرها، صنف‌‌ها، صنوف مختلف دنیا تاثیر نامطلوب گذاشته، روی صنعت فیلمسازی هم تاثیر بدی داشته است. هالیوود نزدیک به دو میلیارد دلار برآورد خسارت از بیماری و تعطیلی کرونا داشته است. این انکار‌‌ناپذیر است. آنها با آن امکانات و پروداکشن‌‌های وسیع و امکاناتی که در اختیار دارند، دو میلیارد دلار آسیب در این اتفاق دیدند. صنعت نحیف فیلمسازی ما جای خود دارد.

26 قسمت تمام می‌‌شود یا کم و زیاد خواهد شد؟

به امید خدا 26 قسمت است. همان‌‌طور‌که شما بیان کردید چشم‌انداز ما این است که بهترین شرایط را فراهم کنیم و در امنیت و آرامش کامل، گروه کار خود را انجام دهد. اگر اتفاق خاصی مجددا برای پروژه پیش نیاید، ایل دا پروژه‌‌ای بود که هر اتفاقی که بگویید در طول یک‌سال برای این پروژه افتاد. یک پروژه چقدر توان دارد که بتواند سرپا بایستد. این همه مشکلات و فراز و نشیب را در 8-7 ماه اخیر گروه ایل دا و همچنین پروژه‌‌های دیگر پشت‌سر گذاشتند. پروژه‌‌هایی که درحال تولید بودند همه دچار مشکلات شدند، ولی با این احوال پیش می‌‌رویم و به امید خدا اگر اتفاق دیگری رخ ندهد و اگر بیماری کرونا اجازه دهد کار خود را به‌خوبی پیش ببریم، همین قسمت‌ها تمام خواهد شد.

آن قسمت‌‌هایی را که تصویربرداری شده است، تدوین می‌‌کنید؟

به‌نوعی پیش رفتیم که کار تدوین را به امید خدا همزمان با مقدار تصویربرداری‌ای که داشتیم، پیش بردیم.

چند قسمت آماده دارید؟

برای پخش که نه، در واقع در جاهایی سکانس‌‌های خالی دارد ولی حدود 16 قسمت را آماده داریم.

 جشن سربرون

ساخته تازه مجتبی راعی، یک سریال تلویزیونی تاریخی است. این سریال به دوران مظفرالدین‌شاه و پیروزی مشروطه‌‌خواهان می‌‌پردازد که البته داستان آن در میان عشایر می‌‌گذرد. این سریال در سه فصل نوشته شده است ‌‌و اکنون تصویربرداری فصل اول این سریال در قالب ۳۰ قسمت انجام می‌‌شود که ماجرای چند خان و رعیت را به‌تصویر می‌‌کشد. گفته می‌‌شود قریب‌به پنج سال روی فیلمنامه‌اش توسط آقایان منصور براهینی، گلبن و راعی کار شده است. از مهرماه تصویربرداری این مجموعه در زرنان آغاز شد و با توجه به تغییرات محتوایی که در فیلمنامه صورت گرفت، تصویربرداری این بخش کمی طولانی‌‌تر شد. بیش از 50‌درصد از تصویربرداری انجام شده و تدوین و صداگذاری همزمان به‌ترتیب توسط آقایان حسین زندباف و آرش قاسمی درحال انجام است و جلوه‌‌های ویژه بصری کار نیز توسط بهنام خاکسار صورت می‌‌گیرد.  «جشن سربرون» یک اصطلاح درباره جشنی است که پس از پایان بافت قالی برگزار می‌‌شود. به این صورت که وقتی بافت قالی تمام می‌‌شود، قالی را از بالای دار می‌‌برند و به‌اصطلاح می‌‌گویند سر قالی را می‌‌بریم. این رسم، وجه‌تسمیه داستان و محور قصه خواهد بود. محمود پاک‌‌نیت، بازیگر نقش فتح‌‌الله خان است که شخصیت جاه‌‌طلبی است و همراه با حاکم فارس مسیر قصه را پیش می‌‌برد. فرخ نعمتی نقش مباشر‌ خان را در این سریال بازی می‌‌کند و صدرالدین حجازی نیز در نقش شوکت خان ظاهر شده است. این سریال الف فاخر که از 28 اسفندماه سال گذشته متوقف شده بود، از اول اردیبهشت‌‌ماه با رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی از سر گرفته شد.

احتمالا باید در فصل پاییز منتظر پخش این سریال عظیم باشیم.  در خلاصه داستان جشن سربرون آمده است: «بهادر، کدخدای ایل پوسان با کدخدای طایفه همسایه سرخو، رقابت و مخالفتی دیرینه دارد. مدتی است آتش کینه‌‌ها خاموش شده است تا اینکه سرخو با اعتمادبه‌‌نفس به خواستگاری دختر زیبا و کم‌سن‌و‌سال بهادر، جهان‌پسند می‌‌آید. غافل از اینکه قرار است مدتی بعد جهان‌پسند به‌عقد پسرعمویش درآید. بهادر قاطعانه با این وصلت مخالفت می‌‌کند. زخم‌‌های کهنه سرباز می‌‌کنند. هر دو طایفه از کدخدای خود حمایت می‌‌کنند. درگیری ابعاد بزرگ‌‌تری می‌‌یابد و بهادر تلاش بزرگی را آغاز می‌‌کند...»

خانه امن

«خانه امن» براساس فیلمنامه‌ای از حسین تراب‌نژاد در ۳۰ قسمت و به سفارش سیما فیلم تولید می‌شود. این سریال با طرح اولیه‌ای از مرتضی اصفهانی مضمونی معمایی و امنیتی دارد. به احتمال فراوان پخش این سریال نیمه دوم سال ۹۹ خواهد بود. اما هنوز مشخص نشده است از کدام شبکه پخش خواهد شد. زمان دقیق پخش این سریال هم تاکنون مشخص نشده است. «خانه امن» به کارگردانی احمد معظمی و تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری با مضمون جاسوسی- امنیتی در اطراف ساوه از سر گرفته شده است. به گفته ابوالفضل صفری تهیه‌کننده سریال «خانه امن»، بعد از وقفه‌ای که با شیوع کرونا در روند کار تصویربرداری ایجاد شد، ادامه ساخت این سریال در روزهای اخیر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور پزشک سرصحنه در حال تصویربرداری است. تا به امروز تصویربرداری این سریال به مرز ۵۰ درصد رسیده است. این سریال روی موضوعات جاسوسی و امنیتی دست گذاشته و به تهدیدات داعش و چگونگی طراحی کشورهای غربی و کمک‌های مالی منطقه‌ای به این گروه تروریستی می‌پردازد. حمیدرضا پگاه، سیما تیرانداز، سامان صفاری و امین زندگانی ازجمله بازیگرانی هستند که پیش‌تر مقابل دوربین احمد معظمی رفته‌اند. عوامل ساخت این سریال که پیش از این با «سارق روح» به سراغ فرقه‌های انحرافی رفته بودند و در «ترور خاموش» مباحث مافیایی موادمخدر را افشا کرده بودند، حالا در «خانه امن» روی موضوعات جاسوسی و امنیتی دست گذاشته‌اند و به تهدیدات داعش و چگونگی طراحی کشورهای غربی و کمک‌های مالی منطقه‌ای به این گروه تروریستی می‌پردازند.

نیوجرسی (صفر بیست و یک)

تصویر‌برداری مجموعه تلویزیونی «صفر بیست‌ و یک» به کارگردانی مشترک سیامک انصاری و جواد رضویان و تهیه‌کنندگی مهدی فرجی در تهران ادامه دارد و بهرام دهقانیار آهنگساز شناخته شده سینما و تلویزیون ساخت موسیقی این مجموعه را برعهده گرفته است. این مجموعه تلویزیونی که پیش از این «نیوجرسی» نام داشت با فیلمنامه‌ای نوشته شبنم وثوقی و هدی ایزدی در چهار فصل برای پخش از شبکه‌سه سیما ساخته می‌شود. سریال صفر بیست و یک در 90 قسمت تدارک دیده شده و قرار است خلأ سریال‌های 90 شبی را که در ذهن مردم مانده است را پرکند. این سریال روایتگر داستانی از ماجراهای مربوط به دو دوست است که در هر قسمت داستان‌های متفاوتی برایشان رخ می‌دهد. گفتنی است پیش از این رضویان و انصاری در فیلم سینمایی «زهرمار» ساخته رضویان همکاری داشتند و باید منتظر ماند و دید که نتیجه همکاری این دو نفر در تلویزیون چقدر دیده می‌شود؟ گفته می‌شود این سریال قرار است اواخر تابستان از شبکه سوم سیما پخش شود. اطلاعات بیشتری از جزئیات داستان این سریال منتشر نشده است و عوامل در سکوت رسانه‌ای مشغول به کار هستند.

کتونی زرنگی

این سریال داستان متفاوتی دارد. این مجموعه کمدی قرار بود از ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ از شبکه ۳ سیما پخش شود، اما به دلیل حواشی ایجاد شده، پخش آن فعلا متوقف شده است. هنوز معلوم نیست این سریال چه زمانی در سال 99 پخش شود. در خلاصه داستان این کمدی اجتماعی آمده است: «آقام همیشه میگه زِرنگ ته چاهه... ولی نمی‌دونه اگه من ته چاهم باشم، کفترِ چاهی‌ام، بالاخره می‌پرم!»هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، برزو ارجمند و سحر ولدبیگی برخی بازیگران «کتونی زرنگی» هستند. علی ملاقلی‌پور کارگردان «کتونی زرنگی» ازجمله کارگردان‌های جوان سینمای ایران است و اولین فیلمش به نام «قندون جهیزیه» بارها از تلویزیون پخش شده است. اما این بار تلویزیون برای ساخت اولین سریال این کارگردان به مشکل برخورده است. تولید 20 قسمت سریال تمام شده اما مدیران صداوسیما ترجیح داده‌اند که پخش سریال را در یک وضعیت بلاتکلیف نگه‌دارند. با این وجود پیش‌بینی می‌شود با توجه به دست خالی بودن تلویزیون، پخش «کتونی زرنگی» در تابستان محقق شود.

87 متر

پس از ماجرای قتل رومینا دوباره اسم فیلم «خانه پدری» و کیانوش عیاری شنیده می‌شود. کیانوش عیاری کارگردان و تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «۸۷ متر» پس از ۷۰ روز تعطیلی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، چند روزی است که دوباره تصویربرداری خود را از سر گرفته است. به گفته این کارگردان، تصویربرداری از سه هفته قبل شروع شده است.  در خلاصه داستان این سریال ۴۰ قسمتی 45 دقیقه‌ای آمده است: «علیرضا پوردورانی به همراه همسر، دو دختر و پسرش، خانه‌ای را از یک فروشنده به نام فرج ناصری خریداری می‌کنند، اما روز اسباب‌کشی متوجه می‌شوند که خانه به فرد دیگری به نام محسن خلیلی فروخته شده است. محسن به همراه پسر، همسر و دو دخترش صبح زودتر از پوردورانی‌ها به خانه رسیده‌اند و وسایل‌شان را در خانه گذاشته‌اند اما با رسیدن خانواده پوردورانی، ماجرای کلاهبرداری مشخص می‌شود.» علی دهکردی، مهران رجبی، فریبا کامران، زنده‌یاد حسین محب اهری و شهین تسلیمی و از بازیگران این سریال هستند.  هنوز مشخص نیست این سریال از کدام شبکه و چه زمانی پخش می‌شود اما آنهایی که سریال‌های «هزاران چشم» و «روزگار قریب» را دیده‌اند و به‌خاطر دارند، لحظه شماری می‌کنند برای دیدن مجدد طعم یک سریال استاندارد و جذاب.

زمین گرم

روز گذشته خبر دادند که 40 درصد از تصویربرداری سریال «زمین گرم» به کارگردانی سعید نعمت‌الله و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی که مدتی به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود؛ با شروع مجدد، تصویربرداری به پایان رسید. این سریال قرار بود در ماه رمضان از شبکه سه سیما پخش شود اما کرونا باعث شد تا به‌جای زمین گرم، مسرباز» را ببینیم.  سعید نعمت‌الله پیش از‌‌ این در آثاری چون: «رستگاران»، «جراحت»، «شیدایی»، «مادرانه»، «عقیق» و «برادرجان» به‌عنوان نویسنده با محمدرضا شفیعی همکاری داشته و «زمین گرم» اولین ساخته او در مقام کارگردانی است. بازیگران این سریال ۳۰ قسمتی عبارتند از: مرجان شیرمحمدی، علیرضا خمسه، اصغرهمت، نادر فلاح، کامران تفتی، دنیا مدنی، علیرضا آرا، مارال فرجاد و... هستند.  این سریال که برای پخش از شبکه سوم سیما آماده می‌شود؛ با لحنی متفاوت از«جراحت» و «برادرجان»، ادامه‌ای از سه‌گانه سعید نعمت‌الله در همان فضای برادرانه و خانواده است. در خلاصه داستان «زمین گرم» که مضمونی اجتماعی- مذهبی دارد، آمده است: «بعد از سال‌ها بی‌خبری دو برادر از هم، برادر بزرگ‌تر که آخرین ساعات حیات خود را پشت سر می‌گذارد به سراغ برادر کوچک‌تر می‌رود تا وصیت کند؛ وصیتی که زندگی برادر کوچک را دستخوش چالشی بزرگ می‌کند... .»

می‌جان

پخش سریال رمضانی «می‌جان» با نام سابق «کلبه‌ای در مه» به نویسندگی و کارگردانی مرجان اشرفی‌زاده و تهیه‌کنندگی سعید پروینی که تصویربرداری آن مدت‌هاست به جهت شیوع بیماری کرونا متوقف شده و تنها بخشی از سکانس‌های پایانی آن باقی مانده است، به زمان دیگری موکول شده است. گفتنی است قرار بود «می‌جان» به‌عنوان سریال مناسبتی در ماه مبارک رمضان هرشب روی آنتن شبکه سه سیما برود که این اتفاق نیفتاد. شبکه سه سیما به جز «زمین گرم» امیدش به این سریال بود که درنهایت او هم به پخش نرسید. با وجود اینکه عوامل علاقه‌مند هستند سریال در ماه رمضان سال بعد پخش شود ولی احتمالا یکی از گزینه‌های پخش در سال 99 است.  سعید پروینی که در کارنامه خود سریال‌های چون: «حوالی پاییز» و «گشت پلیس» را نیز دارد درباره دلایل انصرافش از پخش در ماه رمضان گفته بود: «قطعا سریال‌های ماه مبارک رمضان از مخاطبان بیشتری برخوردار هستند و ما تمام سعی خود را برای تکمیل پروژه «می‌جان» انجام دادیم، اما متاسفانه با توجه به شرایط موجود، امکان ادامه ضبط این سریال وجود نداشت و لذا به‌رغم میل باطنی انصراف خود را از پخش این سریال در شب‌های ماه مبارک رمضان اعلام‌ می‌کنیم. در این سریال بازیگرانی چون بهروز شعیبی، الهام کردا، لیندا کیانی، امیررضا دلاوری، پرویز فلاحی‌پور و مریم بوبانی به ایفای نقش می‌پردازند.

بوم و بانو

اگر از علاقه‌مندان به سریال «ستایش» هستید خوشحال باشید که قرار است یک تجربه مشترک دیگر از کارگردان و تهیه‌کننده ستایش 3 تولید شود. تصویربرداری سریال «بوم و بانو» به کارگردانی سعید سلطانی و تهیه‌کنندگی آرمان زرین‌کوب به ۷۰ درصد رسیده است. با توجه به تجربه ستایش3، پیش‌بینی می‌شود در صورت پخش، یکی از سریال‌های محبوب مخاطبان باشد.  مسعود رایگان در این سریال ایفاگر نقش تیمسار افشار و بهنام تشکر نیز نقش سرهنگ سپنتا را برعهده دارد. ساغر قناعت با بازی در سریال «بوم و بانو» اولین حضور تلویزیونی خود را تجربه می‌کند. فریبا متخصص نیز در این پروژه نقش ماهرخ همسر تیمسار افشار را برعهده دارد. همچنین مهدی احمدی و دیبا زاهدی از دیگر بازیگران این سریال هستند.  در این سریال که در دوره پهلوی اول روایت می‌شود و بزنگاهی از تلاقی عشق، سیاست و مذهب است، قصه‌ها واقعی نیستند و شخصیت‌ها نیز مابه‌ازای واقعی ندارند. «بوم و بانو» نوشته شعله شریعتی و اعظم بهروز عاشقانه‌ای در دل تاریخ است که در ۳۵قسمت برای پخش از شبکه دو سیما تولید خواهد شد.  در خلاصه داستان «بوم و بانو» آمده است: در ایامی که عشق رهروان محرم به مسلخ برده می‌شود و شورشان به یغما می‌رود، عشقی بی‌آلایش سر بر می‌آورد که در دل توفان بلایای زمانه به ابتلا کشیده می‌شود.  هنوز زمان پخش این سریال مشخص نشده است، اما به‌نظر می‌رسد آبان‌ماه باید منتظر تماشای این سریال باشیم.

با فرض بر اینکه همه این سریال‌ها و شاید کمی بیشتر از اینها از تلویزیون پخش شود اما مساله اصلی فارغ از پرکردن وقت مخاطب این است که این سریال‌ها چقدر مورد استقبال قرار می‌گیرند و اصطلاحا خیابان خلوت‌کن خواهند شد. نگاهی به فهرست آثار در دست تولید نشان می‌دهد که کفه آثار تاریخی سنگین‌تر است و سهم طنز و ملودرام‌های خانوادگی کمتر شده است. اقبال به سریال‌های تاریخی در سال‌های اخیر در شبکه خانگی از «شهرزاد» آغاز شد و در تلویزیون با «بانوی عمارت» به اوج خودش رسید. امید می‌رود که افراط در ساخت سریال‌های تاریخی کار را به‌جایی نرساند که مردم آنها را پس بزنند و دل‌زده شوند. تلویزیون محکوم است به کار کردن برای مخاطب و راضی نگه داشتنش. چه با کرونا و چه بدون کرونا. داروندار سریال‌های تلویزیون تقریبا برای ادامه سال 99 همین‌ها بود. این سریال‌ها در کنار برنامه‌های ترکیبی دیگر ستون اصلی برنامه‌سازی هستند و از همین الان باید به فکر ستون‌های زمستان 99 و بهار 1400 بود.

  • نویسنده :
  • منبع : روزنامه فرهیختگان