مستند «‍آپولونیا، آپولونیا» که امسال جایزه اصلی جشنواره فیلم مستند آمستردام را کسب کرد در طول مدت ۱۳ سال مقابل دوربین رفته است.

چارسو پرس: «لئا گلوب» فیلمساز دانمارکی با سومین فیلمش «آپولونیا، آپولونیا» برنده نخست سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) شد، فیلمی که در مدت ۱۳ سال فیلمبرداری شده و مسیر زندگی شخصیت اصلی داستان و همچنین خود فیلمساز را ترسیم می کند.

«گلوب» در سال ۲۰۰۹ از طریق یک دوست مشترک با قهرمان داستان خود که یک نقاش فیگوراتیو جوان به نام «آپولونیا سوکول» بود آشنا شد و در آن زمان، این فیلمساز دانمارکی دانشجوی مدرسه ملی فیلم کپنهاگ بود و به دنبال موضوعی برای فیلم کوتاه بود و در نهایت ساخت فیلم کوتاهی را آغاز کرد اما با ساخت فیلم کوتاه راضی نشد و معتقد بود که این هنرمند شایسته ساخت فیلم دیگری خواهد بود و در نهایت ساخت یک فیلم بلند را کلید زد و با تدوین مجدد فیلم‌هایی که در طی ۱۳ سال از شخصیت اصلی داستان ثبت کرده بود، یک فیلم بلند ۱۱۶ دقیقه‌ای ساخت که توانست جایزه اصلی مهم‌ترین جشنواره مستند جهان را دریافت کند.

مستد «آپولونیا، آپولونیا» درباره یک زن جوانی به نام آپولونیا است که تلاش می کند جایگاه خود را در دنیای هنر پیدا کند. او به استعداد خود اطمینان دارد، اما مسیر همیشه آسان نیست. یکی از درس‌هایی که آپولونیا می‌آموزد این است که زنان نقاش باید بیشتر از همتایان مرد خود فداکاری کنند و بر موانع بزرگ‌تری غلبه کنند. این موضوع در مورد اوکسانا شاچکو، یکی از بنیانگذاران گروه اکشن فمینیستی «Femen» نیز صدق می کند، دوستی که او برای مدت طولانی با او زندگی می‌کند، ...

بخش مسابقه آثار مستند بلند جشنواره ایدفا امسال شامل ۱۳ فیلم بود که سینمای ایران نیز با اثر ۱۰۰ دقیقه‌ای «خانه خاموش» در آن حضور داشت. این مستند ساخته فرناز چورابجیان و محمدرضا جورابچیان، سرنوشت سه نسل از یک خانواده ایرانی طبقه متوسط رو به بالا را دنبال می کند و در مرکز داستان، خانه‌ای به قدمت یک قرن در تهران قرار دارد که خانواده در آن روزهای شاد و غم انگیزی را سپری کردند.

سینمای ایران علاوه بر بخش رقابتی آثار بلند، چند نماینده دیگر در جشنواره «ایدفا»ی امسال داشت و مستند کوتاه ۱۵ دقیقه‌ای «مجموعا» به عنوان محصول مشترک ایران و لهستان ساخته محمدرضا فرزاد در بخش بهترین‌های جشنواره‌ها (Best of Fests) به نمایش گذاشته شد و مستند «آئورا» (سحرگاه) محصول مشترک ایران و افغانستان به کارگردانی سامره رضایی و حسین حسینی هم در بخش «Luminous» جشنواره به روی پرده رفت.

سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) از تاریخ ۹ تا ۲۰ نوامبر (۱۸ تا ۲۹ آبان) در کشور هلند برگزار شد.

  • نویسنده :
  • منبع :