جکی چان به بدلکاری‌های باورنکردنی‌اش در فیلم‌های رزمی مشهور است. از زمانی که به عنوان بدلکار در اواخر دهه ۷۰ میلادی وارد سینما شد تا زمانی که تبدیل به یک ستاره شد، مرزهای بدلکاری را در سینما تغییر داد.
چارسو پرس: جکی چان در فیلم‌هایی همچون Police Story و یا Drunken Master توانایی کم‌نظیر خود در بدلکاری‌های مرگبار را به نمایش گذاشت و تمایلش برای به خطر انداختن جانش موجب شهرت او در فیلم‌های رزمی شد.

بدلکاری‌های او شامل حرکات پیچیده از پیش برنامه‌ریزی‌شده، زمانبندی دقیق و مقداری خطر است که مخاطبین را از هیجان روی لبه‌ی صندلیشان نگه می‌دارد. مهارت او در این کار مثال‌زدنی است؛ چه بخواهد از ساختمان‌های بلند بپرد یا در تعقیب و گریز باشد. ترکیب فیزیک، خلاقیت و شوخ‌طبعی‌اش او را به شهرتی جهانی رساند که الهام‌بخش بسیاری از ستاره‌های اکشن شد و استاندارد جدیدی از آنچه ممکن است ایجاد کرد. میراث چان به عنوان استاد هنرهای رزمی نشان‌دهنده‌ی فداکاری، مهارت و میلش به سرگرم‌ کردن است. در ادامه به ۱۰ بدلکاری برتر او می‌پردازیم.

۱۰فیلم Drunken Master II (1994) | خزیدن روی ذغال داغ
بدلکاری فراموش‌نکردنی جکی چان در فیلم Drunken Master II لحظه‌ی تعیین‌کننده‌ای در حرفه‌ی درخشانش بود. طراحی پیچیده حرکات در سکانس مبارزه نهایی، زمانی که شخصیت جکی چان از روی ناچاری به روی ذغال‌ها می‌افتد، به اوج خود می‌رسد. او روی ذغال‌های آتشین می‌خزد و عملکرد هیجان‌انگیزی را نمایش می‌دهد.

جسارت در این بدلکاری بدون استفاده از جلوه‌های ویژه، مهارت استثنایی جکی چان را نشان می‌دهد که مرزهای انچه در سینمای هنرهای رزمی ممکن است را جا به جا می‌کند. این حقیقت که جکی چان واقعا در حین فیلمبرداری دچار سوختگی شد به تاثیر این بدلکاری اضافه می‌کند. میزان سختی این بدلکاری آن را به یکی از چشمگیرترین و جالبترین بدلکاری‌هایش تبدیل می‌کند.

۹فیلم Police Story 4: First Strike (1996) | بدلکاری اسنوبرد
بدلکاری جکی چان با اسنوبورد در فیلم Police Story 4 بسیار هیجان‌انگیز است که فیزیک و خلاقیت بی‌نظیر او را به نمایش می‌گذارد. در این صحنه شخصیت جکی چان در تعقیب تعدادی اسکیت‌سوار است که با اسنوبرد از کوه پایین می‌روند. وقتی که او به لبه‌‌ی پرتگاه می‌رسد، یک هلیکوپتر ناگهان ظاهر می‌شود و چان با اسکیت‌برد از روی صخره می‌پرد و ارابه‌ی فرود هلیکوپتر را می‌گیرد. زمان‌بندی دقیق برای اجرای این بدلکاری بسیار پیچیده است.

این بدلکاری در همینجا تمام نمی‌شود؛ در ادامه جکی چان خود را رها می‌کند و درون آب یخ می‌افتد که از آن سالم بیرون می‌آید. پیچیدگی این سکانس از سرعت بالای تعقیب و پریدن از صخره گرفته تا پریدن درون آب نشان‌دهنده‌ی مهارت جکی چان در اجرای بدلکاری است. این سکانس نمونه‌ بارزی است که چرا بدلکاری‌های جکی چان جزو تاثیرگذارترین‌ها در تاریخ سینما است.

۸- Rumble in the Bronx (1995) | پریدن از عرض کوچه
بدلکاری‌های دیدنی همیشه در فیلم‌های مهم حرفه‌ی جکی چان پیدا می‌شود. در فیلم Rumble in the Bronx او عرض یک کوچه را می‌پرد. در یک تعقیب و گریز شخصیت جکی چان با یک فاصله‌ی حدود ۹ متری بین دو ساختمان مواجه می‌شود. او بدون لحظه‌ای تعلل به سمت لبه‌ی ساختمان می‌دود و با موفقیت به سمت دیگر می‌پرد.

فاصله و ارتفاعی که جکی چان می‌پرد شگفت‌انگیز است و قابلیت‌های فیزیکی و رویکرد شجاعانه‌ی او را نشان می‌دهد. اجرای این بدلکاری بدون استفاده‌ از تورهای ایمنی یا CGI به هیجان این صحنه می‌افزاید چرا که یک اشتباه محاسباتی می‌تواند منجر به آسیب مرگباری شود. توانایی چان در اجرای چنین بدلکاری‌های خطرناکی نشان دهنده‌ی تعهد او به هنرش است و او را به عنوان یکی از جسورترین و ماهرترین ستاره‌های اکشن تثبیت می کند.

۷- Police Story 3: Supercop (1992) | آویزان ماندن از هلیکوپتر
از میان پریدن‌های مرگبار جکی چان، سکانس هلیکوپتر در فیلم Police Story 3 تلفیقی از هنرهای رزمی و روحیه‌ شجاعانه‌ی اوست. در این صحنه جکی چان از نردبان هلیکوپتر آویزان است و در همین حین از نردبان بالا می‌رود. اجرای این بدلکاری نیازمند قدرت بدنی و تمرکز بالایی است. انجام این بدلکاری آن هم در ارتفاعی که اشتباه کردن در آن جبران‌ناپذیر است بدون شک لحظه‌ای به یاد ماندنی برای این بازیگر است.

توانایی چان در اجرای این بدلکاری با این میزان دقت بسیار قابل توجه است و کمتر کسی می‌تواند آن را تکرار کند. این سکانس بسیار هیجانی تعهد چان به ارائه‌ی یک اکشن چشم‌نواز را نشان می‌دهد که می‌توان او را به خاطر این صحنه، استاد بدلکاری دانست.

۶- Who Am I? (1998) | سرخوردن از ساختمان
بدلکاری‌های دیوانه‌وار جکی چان در سکانس سرخوردن از ساختمان فیلم ?Who Am I به اوج خود می‌رسد. چان درحال فرار از آسمان‌خراش روتردام است، او روی نمای شیشه‌ای ساختمان می‌رود و روی آن سر می‌خورد و همزمان خود را در آن حالت حفظ می‌کند. با اینحال چان با این مهارت خود موقعیت‌های هیجان‌انگیز و کمدی را باهم در می‌آمیزد و لحظات جالبی را می‌سازد.

 قدرت بدنی بالا، دقت و زمانبندی دقیق برای اجرای این بدلکاری بسیار مهم هستند، ویژگی‌هایی که چان آن‌ها را دارد. بدلکاری سرخوردن از ساختمان یکی از بدلکاری‌های فراموش‌نشدنی چان است که شجاعانه از مرزهای بدلکاری عبور می‌کند تا یک هیجان سینمایی بی‌نظیر را ارائه دهد.

۵- Project A (1983) | سقوط از برج ساعت
سقوط جکی چان از برج ساعت در فیلم Project A بدلکاری استرس‌زایی است که قدرت بدنی فوق‌العاده و شجاعت جکی چان را نشان می‌دهد. شخصیت جکی چان درحال فرار از جنایتکاران است و در بالای برج گیر می‌افتد. او که راه دیگری برای فرار پیدا نمی‌کند، از یکی از عقربه‌های ساعت آویزان می‌شود و خودش را رها می‌کند و بدنش به چند سایبان برخورد می‌کند و سپس به روی زمین می‌افتد.

ارتفاع زیاد پرش و چرخیدن بدن جکی چان در هوا به قدری است که باعث می‌شود هر بیننده‌ای نفسش را حبس کند. این که جکی چان این بدلکاری را خودش انجام می‌دهد و خطرات آن را به جان می‌خرد، تعهد بی‌نظیر او به این حرفه را نشان می‌دهد. این بدلکاری او همچنان یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین بدلکاری‌ها جکی چان به شمار می‌رود.

۴- Police Story (1985) | تعقیب اتوبوس
سکانس تعقیب و گریز در فیلم Police Story نمونه‌ای از یک بدلکاری مبتکرانه است. در این صحنه جکی چان تنها با یک چتر به دنبال یک اتوبوس می‌دود و با دسته‌ی چتر به پشت اتوبوس آویزان می‌شود و درحالی که اتوبوس با سرعت ۶۵ کیلومتر بر ساعت در حرکت است از آن آویزان می‌ماند. سپس چان با استفاده از چتر از اتوبوس بالا می‌رود و خود را به طبقه‌ی بالای آن می‌رساند.

این بدلکاری زمانی هیجان‌انگیز می‌شود که اتوبوس از میان چندین ماشین حرکت می‌کند و چان با درگیری با جنایتکاران از اتوبوس بیرون می‌افتد. اما او نا امید نمی‌شود و به پایین تپه می‌رود تا جلوی اتوبوس را بگیرد که منجر به صحنه‌ی خنده‌داری می‌شود. این سکانس ترکیبی از مهارت‌های فیزیکی، خلاقیت و زمانبندی است که این استاد مطلق بدلکاری نمایش می‌دهد.

۳- Armour of God (1986) | پریدن روی بالن هوایی
پریدن جکی چان روی بالن هوایی در فیلم Armour of God یکی از نفس‌گیرترین بدلکاری‌های او است که شجاعتش را نشان می‌دهد. در آخرین صحنه این فیلم شخصیت چان از روی صخره می‌پرد و روی پارچه‌ی بالن هوایی در حال حرکت فرود می‌آید و سپس آرام از آن پایین می‌رود. جالب است که جکی چان تا پیش از این صحنه تابحال پرش آزاد انجام نداده بود.

این نشان دهنده‌ی تعهد او به ساخت سکانس‌های اکشن و هیجان انگیز است. چان بدون استفاده از چتر نجات صحیح و سالم روی بالون هوایی فرود می‌آید و توانست از صدمه دیدن جلوگیری کند. این بدلکاری نمونه‌ی از توانایی‌های بی‌نظیر جکی چان در انجام بدلکاری‌های خطرناک و جایگاهش در سینمای اکشن است. هیچ ستاره‌ی دیگری تا این مقدار خود را در معرض خطر قرار نداده است.

۲- Police Story 2 (1988) | پرش از اتوبوس
شخصیت چان در فیلم Police Story 2 زمانی که یک مظنون را دنبال می‌کند، با پای پیاده این کار را انجام نمی‌دهد. به جای آن، او روی یک اتوبوس درحال حرکت می‌پرد و از موانع جاخالی می‌دهد. هیجان این سکانس زمانی است که شخصیت چان با سر به سمت یک پنجره‌ی شیشه‌ای می‌پرد، حرکتی جسورانه که بسیار واقع‌گرایانه و تاثیرگذار است.

در تیتراژ پایانی این فیلم نشان داده می‌شود که چان به سمت پنجره‌ی اشتباهی می‌پرد و دچار جراحات می‌شود. این بدلکاری بدون شک مثالی از خلاقیت و مهارت جکی چان در ایجاد هیجان با بدلکاری آن هم در لحظات بی‌اهمیت داستان است.

۱- Police Story (۱۹۸۵) | پایین آمدن از تیر آهنی
سرخوردن از تیر آهنی جکی چان در فیلم Police Story یک شاهکار بدلکاری در سینمای اکشن است. این بدلکاری چنان خیره‌کننده و جسورانه است که سخت می‌شود آن را فراموش کرد. این صحنه با پریدن شخصیت جکی چان به روی پله‌ برقی شروع می‌شود. در ادامه پس از بالا گرفتن درگیری در فروشگاه، جکی چان تیر آهنی را که با چراغ‌‌های مختلف احاطه شده می‌گیرد و از آن به پایین سر می‌خورد.

دوربین از چندین زاویه این صحنه را ثبت می‌کند و آن را چندین بار پخش می‌کند تا روی جالب بودن آن تاکید کند. تعهد چان به اجرای این بدلکاری به قدری کامل بود که پس از انجام آن هنگام پایین آمدن دچار سوختگی درجه‌ی ۲ شد و پس از برخود لگنش در رفت. این بدلکاری همچنان دستاورد بی‌نظیری در دوران حرفه‌ای جکی چان است که ترکیبی از هوش فنی و فیزیکی می‌باشد.