«یوجینو باربا» کارگردان و پژوهشگر صاحب نام تئاترجهان پس از تماشای مجلس شبیه‌خوانی «حربن ریاحی» این گونه نمایشی را تجربه ای منحصر به فرد و فراموش‌نشدنی توصیف کرد.

 

پایگاه خبری تئاتر: «یوجینو باربا» کارگردان و پژوهشگر صاحب نام تئاتر چهارشنبه 20 بهمن ماه با حضور در سالن انتظار مجموعه تئاتر شهر همراه با گروه تئاتر «اودین» به تماشای مجلس شبیه‌خوانی حربن ریاحی به سرپرستی علاءالدین قاسمی نشست.

وی پس از پایان اجرای این اثر نمایشی آیینی بیان کرد: امروز شاهد اجرای یک گونه نمایشی بودم که به شدت من را تحت تاثیر قرار داد و می توانم بگویم هنوز با گذشت چند دقیقه از پایان اجرای این تعزیه به آن فکر می کنم و دوست دارم ادامه داشته باشد.

باربا با تقدیر از علاالدین قاسمی و گروه اجرایی مجلس شبیه خوانی «حر بن ریاحی» گفت: امروز شاهد قدرت و قوت بازیگرانی بودم که احساس کردم تمام و کمال در کارشان تعهد دارند و این فقط تعهد نبود بلکه مهارت و قدرتی در نوع بازی است که در کنار قدرت موسیقایی و آوازی روی یک قالی ساده بهترین اجرا را به مخاطبان ارائه داد. به هر ترتیب من می‌دانم اجرای تعزیه در فضای بسته مساله رایجی نیست، اما همین که شما توانستید در همین مکان که شرایط استانداردی برای اجرای تعزیه ندارد، گوشه‌ای از هنر خود را به ما نشان دهید برای من حیرت‌انگیز است.
 

این پژوهشگر و کارگردان مطرح تئاتر دنیا در آخرین روز حضورش در ایران تصریح کرد: ما طی روزهایی که در ایران حضور پیدا کردیم خاطرات بسیار خوبی داشتیم که مهم‌ترین آن آشنایی با دوستان و هنرمندان تئاتر ایران بود اما در این لحظه می‌توانم به این نکته نیز اشاره کنم که دیدن این تعزیه برای ما تجربه خیلی عمیقی بود که با ما خواهد ماند.

مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر، داود فتحعلی بیگی مدرس و پژوهشگر نمایش‌های آیینی، شکرخدا گودرزی نویسنده، بازیگر و کارگردان، محمود فرهنگ بازیگر و کارگردان، افسانه زمانی کارگردان، پوپک عظیم پور مدرس و پژوهشگر، جلال تجنگی نویسنده و کارگردان، میلاد نیک آبادی کارگردان، مهدی حاجیان مدیر دبیرخانه جشنواره‌های اداره کل هنرهای نمایشی از جمله افرادی بودند که در این برنامه به عنوان مهمان ویژه حضور داشتند. 

صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater

اخبار تئاتر:
 

اختتامیه جشنواره تئاتر فجر با صدای استاد شجریان / معرفی برگزیدگان

پردیس تئاتر تهران افتتاح شد

خداحافظی سعید اسدی از دبیری جشنواره تئاتر فجر

بزرگداشت دکتر علی رفیعی برگزار شد

علی رفیعی: تئاتر در زیرزمین ها و انباری های تئاتر شهر به دست نمی آید

وزیر ارشاد: باید عرصه تئاتر را به بزرگان این هنر واگذار کنیم

«برای کلاه آهنی‌ها» در تئاتر باران به صحنه می‌رود.

نمایشنامه «نظارت عالیه» اثر ژان ژنه با ترجمه ایرج انور منتشر شد

«بازگشت به خانه» در ارغنون به روی صحنه می‌رود

باغ آلبالو در تالار وحدت اجرا می شود

بیش از 300 درخواست حضور برای کارگاه های گروه تئاتر اودین

تئاتر شهر میزبان پنج اثر نمایشی جدید خواهد بود.

صالحی امیری: بودجه تئاتر در سال 96 دو برابر می شود

 

 

  • نویسنده :
  • منبع :