کیانوش عیاری معتقد است کسی در سینما جای کسی را نمی‌گیرد و ماندگاری هر فیلمساز منوط به توانایی او در ساخت آثار است.

پایگاه خبری تئاتر: کیانوش عیاری، کارگردان و نویسنده در خصوص جایگاه سینمای مستقل و حمایت از جشنواره فیلم مستقل خورشید از آن گفت: «جشنواره فیلم مستقل خورشید ویژگی‌هایی دارد که بعضا در دیگر جشنواره‌های فیلم دیده نمی‌شود. احترام به انسان، طبیعت و جهان شعار و موضوعی اساسی در سینماست که انتخاب آن ارزش این جشنواره را دو چندان کرده است.»

او افزود: «احترام، زیر شاخه اصلی وجود آدمیت و الگویی برای سینما است. اشاعه این خصلت ارزشمند در شرایطی که هیچ بشری به هیچ چیزی احترام نمی‌گذارد، توجه این رویداد فرهنگی اقدامی جدی محسوب می‌شود.»

این کارگردان سینما خاطرنشان کرد: «بی‌احترامی در درجه اول از خود فرد شروع می‌شود و افراد ابتدا به خود بی‌احترامی می‌کنند چرا که اگر انسان‌ها برای خود ارزش قائل بودند تا این حد یاغی نمی‌شدند. در این میان برقراری ارتباط با طبیعت و درک آنچه که در جهان وجود دارد از جایگاه خاصی برخوردار است و برای احقاق و بروز آن به هنر احتیاج داریم که خوشبختانه در این جشنواره محقق شده است.»

او در خصوص حمایت از سینمای مستقل عنوان کرد: «طی چند سال اخیر با وجود همه کمبود حمایت‌ها، اتفاقات خوبی همچون هنر و تجربه در سینمای ایران رخ داده است و بر اهمیت سینما و تاثیر آن افزوده است اما متاسفانه این اقدام در همه جهان پراکنده نشده و با محدودیت‌های جغرافیایی همراه است.»

عیاری اظهار کرد: «ایران هم نقطه‌ای از جهانی است که به سینمای هنر و تجربه احترام می‌گذارد. اهمیت این موضوع منجر به انگیزه هنرمندان برای فیلمسازی شده و با امکان بالای ورشکستگی در تولید فیلم مستقل و سقوط مالی فیلمساز، اما ساخت آن از اهمیتی برخوردار است که حتی اگر تعداد کمی از مخاطبان به این فیلم تعلق توجه کند، چیزی از ارزش آن کاسته نمی‌شود. کسی در سینما جای کسی را نمی‌گیرد و ماندگاری هر فیلمساز منوط به توانایی او در ساخت آثار است.»