یک منتقد تئاتر گفت:‌ «زندانی خیابان نواب» یک اثر کمدی تراژیک است که روح زمانه خود را منتقل می‌کند.

پایگاه خبری تئاتر: در نشست کانون ملی منتقدان تئاتر ایران به بهانه اجرای نمایش «زندانی خیابان نواب» به کارگردانی هوشمند هنرکار عنوان شد که سادگی این اثر از دل پیچیدگی به دست آمده است.

نمایش «زندانی خیابان نواب» که بر اساس متن «زندانی خیابان دوم» نوشته نیل سایمون از سوی هنرکار بازنویسی شده، این روزها در تالار خانه موزه استاد انتظامی در قیطریه روی صحنه است.

در این نشست هنرکار در پاسخ به سوال آشفته درباره ایرانیزه کردن این نمایشنامه و اینکه «زندانی خیابان نواب» یک اثر کمدی تراژیک است، بیان کرد: «نیل سایمون» نویسنده برجسته و بزرگی است که در این سال‌ها کارهای او زیاد روی صحنه رفته است، اما با تمام احترامی که برای او قائل هستم نویسنده محبوبم نیست. من از سال‌ها قبل متن «زندانی خیابان دوم» سایمون را خوانده بودم و تصمیم گرفتم آن را ایرانیزه کنم و در نهایت به «زندانی خیابان نواب» رسیدم.

همچنین آشفته با اشاره به اینکه به واسطه بازنویسی متن این ویژگی «اکنون» که خاصیت اصلی تئاتر است و آن را از سایر هنرهای نمایشی مجزا می‌کند بیشتر قابل درک است و در نتیجه تاثیرگذاری نیز بیشتر می‌شود، ادامه داد: «نکته‌ای که درباره این نمایش باید گفت این است که کارگردان اثر را برای خود کرده و چالشی را مطرح می‌کند که اتفاقا جای آن در همین تئاتر است. نکته بعدی اینکه تئاترش به روز است و اتفاقاتی که در این نمایش می‌بینی گویی همین امروز در خیابان‌ها جاری است. از این زاویه می‌توان گفت اقتباسی که او انجام داده اقتباسی درست و یک دراماتوژی کارآمد است. یک بخش مهم در تئاتر رسیدن به سادگی است تا مخاطب بتواند در میان همه پیچیدگی‌ها ارتباط درستی با اثر برقرار کند و این سادگی که رسیدن به آن سخت هم هست در این تئاتر اتفاق افتاده است.»

در این نشست که مهدی وثوقی و آزیتا نوری وفا بازیگران نمایش هم حضور داشتند بازی آن‌ها و نیز موسقی از بخش‌های مورد توجه اثر عنوان شد.

نمایش «زندانی خیابان نواب» هر شب ساعت ۱۹.۳۰ در خانه موزه انتظامی روی صحنه می‌رود.