برگزیدگان سی‌وهشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان معرفی و تجلیل شدند.

پایگاه خبری تئاتر: مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر عصر روز دوشنبه (۲۱ بهمن) در تالار وحدت برگزار شد.

اسماعیل خلج، ایوب آقاخانی، بهروز بقایی، سعید اسدی، نوشین تبریزی، مسعود فروتن، اتابک نادری، صدرالدین زاهد، آلبرت بیگجانی و همچنین سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، مجتبی حسینی (معاون هنری وزیر)، مهدی افضلی (مدیر بنیاد رودکی) و شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی) از جمله مهمانان حاضر در مراسم اختتامیه بودند.

پس از پخش تیزر خوش‌آمد، نادر برهانی مرند (دبیر جشنواره) در سخنانی به حاضران خوش‌آمد گفت.

برهانی مرند در این مراسم گفت: خوشبختانه رسم گزارش دادن دبیر چند سالی است ورافتاده و تمام اقلام تبلیغاتی جشنواره در دسترس است. من فقط به رسم ادب آمده‌ام سلام کنم خدمت مدیران و مسئولان عزیز که در این ده ماه ما را یاری کردند. سلام می‌کنم خدمت تمام هنرمندان چه آنها که هستند و چه آنها که نیستند چراکه همیشه گفته‌ام جشنواره کل آن خانواده عزیز و محترم است و همچنین سلام می‌کنم به اهالی رسانه که امسال به یمن همکاری این عزیزان ما تنها نبودیم در جشنواره‌ای که با جشنواره سینما هم‌پوشان بود. سلام عرض می‌کنم خدمت مهمانان و هنرمندان خارجی. و در نهایت سلام عرض می‌کنم خدمت دوستانم در دبیرخانه و دوستانم در سالن‌های خصوصی که امسال حضور گرم‌تری داشتند.

برهانی مرند در پایان حکایتی از ابوالسعید ابوالخیر قرائت کرد.

پس از صحبت‌های او، تیزری درباره سردار سلیمانی پخش شد.

پس از این تیزر محمد سلوکی به عنوان مجری در صحنه حاضر شد و با یادی از سردار سلیمانی و کشته‌شدگان هواپیمایی اوکراین مراسم را ادامه داد.

نخستین جوایز این بخش آثار منتخب بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بود.

تقدیر:

- حسین مسافرآستانه برای نمایش «برگشتن» از تهران

- رضا کرمی زاده برای نمایش «دست‌هایم کو مم حسن» از یاسوج

- جواد صداقت و الهام نبی برای نمایش «کوچه مختار بود و ساسان بود و سیمین» از بوشهر

در ادامه تیزری از بخش مسابقه پوستر، عکس و اقلام تبلیغاتی پخش و برگزیدگان این بخش با حضور داوران معرفی شدند.

برگزیدگان بخش پوستر، عکس، اقلام تبلیغاتی:

*عکس:

- ضمن تقدیر از مرجانه حسین‌پور و مهدی مصباحی جوایز این بخش به شرح زیر تقدیم شد:

- رتبه سوم: علی‌اصغر اظهاری خوش‌کار برای نمایش «گورخواب‌ها»

- رتبه دوم: مریم قهرمانی‌زاده نمایش «شهر ما»

- رتبه اول: کیارش مسیری برای نمایش «لولیتا نسخه ۱۲»

*پوستر:

- رتبه سوم: مهدی دوایی برای نمایش «تالار ۴۴۸»

- رتبه دوم: مهدی رایگانی برای نمایش «به وقت پازولینی»

- رتبه اول: مریم برادران برای نمایش «کنترباس»

*اقلام تبلیغاتی:

هیات داوران ضمن تقدیر از مصطفی قادری و سجاد انتظارمهدی برگزیدگان این بخش را به شرح زیر اعلام کرد.

- رتبه سوم: سهیل دانش‌اشراقی و پیام قربانی برای نمایش «قحطی‌زدگان»

- رتبه دوم: ایمان ارضی برای نمایش «شاه‌کشی»

- رتبه اول: محمدباقر کشاورز کرمانی برای نمایش «برف»

اسماعیل خلج در صحبت‌های کوتاهی بعد از معرفی برگزیدگان این بخش گفت: در همه جشنواره‌های دنیا رسم بر این است که اختتامیه متعلق به برنده‌هاست، متعلق به جوان‌هایی است که زحمت کشیده‌اند و بالا آمده‌اند و حق دارند خوشحالی‌شان را پشت میکروفون به همه نشان دهند. عیبی ندارد ساعت مراسم را طولانی‌تر کنید اما جوان‌ها بتوانند خوشحالی‌شان را نشان دهند.

برگزیدگان بخش رادیو تئاتر

بخش رادیو تئاتر نیز هیات داوران متشکل از بهرام ابراهیمی، ایوب آقاخانی و فریدون محرابی برگزیدگان این مسابقه را به شرح زیر معرفی کردند:

*افکت زنده یا فولی آرت:

- نرگس موسی‌پور برای نمایش «عروس فراه» از تهران

*تهیه‌کنندگی:

- امیرهوشنگ کریمیان برای نمایش‌های «کسوف» و «آهسته با گل سرخ» از تهران

*بازیگری زن:

- ام‌البنین کوهستانی برای نمایش «گروهبان» از بیرجند

*بازیگری مرد:

- بهرام سروری‌نژاد برای نمایش «رهایی از بند»

*نمایشنامه‌نویسی:

- سمیه محسنی‌نیک برای نمایش «گروهبان»

*کارگردانی:

- حمیدرضا سلحشور برای نمایش «گروهبان»

- داریوش شهبازی برای نمایش «کسوف»

*نمایش برگزیده:

- نمایش «آهسته با گل سرخ» از تهران

بخش بعدی این مراسم، بزرگداشت هنرمندان بود که تیزری درباره بزرگداشت آندرانیک خچومیان با صحبت‌های بهزاد فراهانی، قطب‌الدین صادقی و لوریس چکناواریان پخش شد.

تیزر بعدی برای بزرگذاشت حسین عاطفی بود که در آن آتیلا پسیانی، فرهاد آییش و محمد چرمشیر درباره او صحبت کردند.

در تیزر سوم هم که به بزرگداشت کریم اکبری مبارکه اختصاص داشت، جلیل فرجاد، قطب‌الدین صادقی و کاظم بلوچی به صحبت درباره این هنرمند پرداختند.

در تیزر چهارم هم که برای بزرگداشت مهدی لزیری تهیه شده بود، ایوب آقاخانی و سیروس مصطفی صحبت کردند.

در این بخش سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی) و قبادی (مشاور وزیر) برای تقدیرهای چهارگانه از این هنرمندان پیشکسوت روی صحنه حاضر شدند.

آندرانیک خچومیان (نویسنده و مترجم)، کریم اکبری‌مبارکه (بازیگر، نویسنده و کارگردان)، مهدی لزیری (کارگردان) و حسین عاطفی (نویسنده و مترجم) در ادامه این بخش تقدیر شدند.

حسین عاطفی در سخنانی گفت: من حسین عاطفی هستم. نه آبان، نه آذر، نه دی، زاده مهرم. بعد از مدت‌ها دوباره روی صحنه ایستادم این بار برای جشن تئاتر. تئاتری که از صلح و مهر می‌گوید و زندگی بهتر را می‌طلبند.

او ادامه داد: از جهان هستی سپاسگزارم که با ودیعه گذاشتن کمی خلاقیت در من امکان فعالیت در این زمینه را فراهم کرد تا در تئاتری کار کنم که از دروغ، تبعیض، تک صدایی و تک جنسی بسیار دور است و از ترس فراتر می‌رود.

عاطفی یادآور شد: در تمام سال‌های فعالیتم از همه آموخته‌ام؛ از استادان، از دانشجویان و از مردمان میدان ژاله و شهدا. من با بازی در دو نمایش به همراهی دو کارگردان شریف ایران دو دوره تاریخی را تجربه کردم که در زندگی‌ام بسیار تأثیرگذار بوده‌اند: یکی نمایش «ژاندارک» رکن الدینی خسروی و دیگری «گالیله» حمید سمندریان اما هیچ کدام مجوز اجرا نگرفتند!

او در ادامه گفت: من، حسین عاطفی هستم؛ نه آبان، نه آذر، نه دی، زاده مهرم. امیدوارم زنده بمانم و ببینم سالنی به نام بانوی تئاتر این سرزمین لرتا و عصمت صفوی و جمیله شیخی نام‌گذاری می‌شود.

عاطفی با بیان اینکه این جشن تئاتر برای تمام هنرمندان تئاتر کشور است اما جای تانیا جوهری، خجسته کیا، مهین تجدد، حسین پرورش، بهرام بیضایی، حسینعلی طباطبایی، آربی آوانسیان و تمام پیشکسوتان خالی است، گفت: امشب شاید بهترین شب زندگی‌ام تلقی شود. این هدیه‌ای است که شما به من اعطا کردید و اجازه می‌خواهم آن را با تمام هنرمندان فراموش شده تئاتر کشورم شریک شوم.

کریم اکبری مبارکه هم در صحبت‌هایی کوتاه که با بغض و اشک همراه بود، گفت: اگر اینجا هستم خودم را مدیون گلشیری، حسین پرورش، حمید سمندریان و بقیه می‌دانم. من ۵۰ سال زحمت کشیدم و امشب جزو شب‌های فراموش نشدنی زندگی‌ام است.

سپس مهدی لزیری در جملاتی کوتاه، گفت: امشب همه خاندان تئاتر با پدر خانواده اینجا هستند.

آندرانیک خچومیان هم در پایان این بخش گفت: از دوستان برگزار کننده جشنواره تشکر می‌کنم. در طول این ایام جشنواره شاهد حضور جوان‌های فعال در اجرا بودم. مایل بودم اینجا باشم و برای برگزیده‌ها دست بزنم اما ما را بردند آن پشت چای خوردیم و نشد! امیدوارم مسئولان بیش از حد توان‌شان، امکاناتی در اختیار جوانان بگذارند. من فدای همه شما جوان‌ها هستم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم پس از بخش بزرگداشت، در ادامه به سخنرانی پرداخت و گفت: با دور تندی که مجری از آن گفت، از همه حرف‌هایی که می‌خواستم بزنم صرف‌نظر می‌کنم و به همه جوان‌هایی که پا در مسیر این پیشکسوتان گذاشته‌اند دست مریزاد می‌گویم.

سیدعباس صالحی ادامه داد: اتفاقات خوبی در هنر نمایشی ایران در حال جریان است و ایران به جوانانش نگاه می‌کند. از همه برگزارکنندگان جشنواره تشکر می‌کنم تا در زیر چتر تئاتر خانواده این حوزه که از ایران گفتند و می‌گویند و آینده ایران را با عزت رقم می‌زنند بگویند بسیار سپاسگزارم.

در ادامه مراسم نوبت به معرفی برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی رسید و سعید اسدی و ناصر آقایی برای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.

برگزیدگان نمایشنامه‌نویسی:

- رتبه اول: «محمد صادق گلچین عارفی» برای نگارش نمایشنامه «سی زیف»

- رتبه دوم: «مرضیه شاه دادی» برای نگارش نمایشنامه «ابراهیم»

- رتبه سوم: «مهدی افشار قهرمانی» برای نگارش نمایشنامه «راهبان مجسمه گچی»

سپس مسعود فروتن، بهروز بقایی، اتابک نادری و خیام وقار کاشانی برای معرفی برگزیدگان مسابقه آثار بخش به علاوه فجر روی صحنه آمدند.

برگزیدگان بخش به علاوه فجر به شرح زیر معرفی شدند:

_لوح تقدیر و جایزه نقدی به «مهدی کیهان نژاد» و «فردین افشار فر» به نمایندگی از گروه نمایش «مانداب»

_فرانک فروتن» به نمایندگی از  نمایش «مثل خاراندن زخم بعد از خوب شدن»

_ «متین اوجانی» به نمایندگی از گروه نمایش «رهایی از شائولین» رسید.

همچنین هیات داوران این بخش، «عمارت نوفل‌لوشاتو» و «خانه نمایش دا» را به‌عنوان سالن‌های برتر این بخش معرفی کردند.

بخش بعدی مراسم پخش تیزری درباره هنرمندان درگذشته سال ۱۳۹۸ بود.

پس از آن گروه موسیقی آرامیس از هرمزگان با سه قطعه به اجرای برنامه موسیقی پرداخت.

بخش بعدی اعطای جوایز بخش مسابقه تئاتر خیابانی بود.

داوران این بخش متشکل از حسین مسافرآستانه، علیرضا استادی و مجید صالحی برگزیدگان این بخش را به شرح زیر معرفی کردند:

برگزیدگان مسابقه تئاتر خیابانی:

*موسیقی:

- احمد صمیمی و امیرمحمد انصافی برای نمایش «دست... کاری»

*طراحی فضا:

- سمیه مهری برای نمایش «سیرک»

*بازیگری مرد:

- سامان شکیبا برای نمایش‌های «سیرک» و «میمون‌کشی»

*بازیگری زن:

- مرجان آقانوری برای نمایش «میمون‌کشی»

*طرح و ایده‌پردازی:

- مارال ایزدبخش و رضا بهرامی برای نمایش «قهرمان کیست»

*کارگردانی:

- سمیه مهری برای نمایش «سیرک»

همچنین جایزه ویژه هیات داوران در این بخش به گروه نمایش «قهرمان کیست» و جایزه بزرگ به گروه نمایش «سیرک» رسید.

در بخش تئاتر خیابانی همچنین تقدیر ویژه‌ای از حمیدرضا اردلان سرپرست نمایش عروسکی «تنها یک زمین داریم» شد.

بخش پایانی مراسم معرفی برگزیدگان بخش تئاتر صحنه‌ای بود. در این بخش هادی مرزبان الهه منصوریان، حمید نیلی، وحید فخرموسوی برای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.

در ادامه هیات داوران مسابقه آثار صحنه‌ای سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر متشکل از مسعود دلخواه، کیومرث مرادی و رضا مهدی‌زاده پس از مشاهده، ارزیابی و کارشناسی ۲۲ اثر حاضر در این بخش و از میان نامزدهای اعلام شده، برگزیدگان این بخش را به شرح زیر معرفی کردند:

برگزیدگان بخش مسابقه صحنه‌ای:

*طراحی حرکت:

- مجتبی رستمی‌فر برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز

*طراحی نور:

- تقدیر: رضا خضرایی برای نمایش‌های «بیگانه در خانه» و «کریم‌لوژی»

- برگزیده: ایمان نخلستانی برای نمایش «همه فرزندان مکبث»

*طراحی صدا و آرایه‌های صوتی:

- تقدیر: آرمین خیردان برای نمایش «شاه ماهی»

- برگزیده: علیرضا اکبریان برای نمایش «بیگانه در خانه»

*طراحی گریم:

- تقدیر: ماریا حاجیها برای نمایش «کریم لوژی»

- برگزیده: فاطیما حزباوی برای نمایش «همه فرزندان مکبث»

*موسیقی:

- تقدیر: فرشاد دهنوی برای نمایش «مارلون براندو»

- برگزیده: بهفر کلیدی برای نمایش «همه فرزندان مکبث»

*طراحی لباس:

- تقدیر: سارا حسین‌پور «همه فرزندان مکبث»

- برگزیده: مقدی شامیریان برای نمایش‌های «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه‌ها لانه می‌کند اتللو» و «مارلون براندو»

*طراحی صحنه:

- تقدیر: روحان امامی برای نمایش «شاه ماهی»

- مجتبی رستمی‌فر برای نمایش «همه فرزندان مکبث»

برای اهدای جوایز بخش بعدی، احترام برومند، مسعود دلخواه، کیومرث مرادی، نادر برهانی مرند و شهرام کرمی روی صحنه آمدند.

*بازیگری زن:

- تقدیرها:

- آرزو عبداللهی برای نمایش «باق وحش»

- یلدا عباسی برای نمایش‌های «مارلون براندو» و «کمیته نان»

- برگزیده:

- رومینا مومنی برای نمایش «بیگانه در خانه»

*بازیگری مرد:

-تقدیرها:

- علی شادمان برای نمایش «شاه ماهی»

- مجید رحمتی برای نمایش «کریم لوژی»

- برگزیده:

- امیر جدیدی برای نمایش «شاه ماهی»

جایزه ویژه این بخش به دلیل ایفای نقش متفاوت به نوید محمدزاده برای نمایش «بیگانه در خانه» رسید.

در بخش نمایشنامه نویسی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به «عماد الدین رجب لو» برای نمایش «متساوی الساقین» از گرگان و احمد سلگی و رضا بهاروند برای نمایش «شاه ماهی» از تهران رسید.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به محمد مساوات برای نمایش «بیگانه در خانه» از تهران رسید.

در بخش کارگردانی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به رضا بهاروند برای نمایش «شاه ماهی» از تهران و مجتبی رستمی فر برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز تعلق گرفت.

رستمی‌فر پس از دریافت جایزه گفت: من از تمامی عوامل نمایش «همه فرزندان مکبث» بسیار تشکر می کنم که من را تحمل کردند، اگر صبر و حوصله شان نبود من نمی توانستم این پروژه را به سرانجام برسانم. همچنین از همسر و فرزندم بابت تمام سختی هایشان سپاسگزارم.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سیدمحمد مساوات برای نمایش «بیگانه در خانه» از تهران رسید.

سیدمحمد مساوات در سخنانی کوتاه گفت: شیرینی این جایزه به تلخی دوستانی که از جشنواره انصراف دادند، در؛ حسن معجونی، آتیلا پسیانی و صابر ابر.

جایزه ویژه هیات داوران در این بخش، شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نمایش «ژنتیک» به کارگردانی مهسا غفوریان از مشهد اهدا شد.

جایزه بزرگ این بخش به نمایش «بیگانه در خانه» به کارگردانی محمد مساوات از تهران اهدا شد.

  • نویسنده :
  • منبع :