کمتر از دو هفته مانده به موعد بازگشایی سینماها، هنوز تکلیف فیلم‌هایی که قرار است روی پرده بروند مشخص نشده است.

پایگاه خبری تئاتر: روز گذشته رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا از آغاز بازگشایی سالن‌های سینما از اول تیرماه با شرط ظرفیت ۵۰ درصد و رعایت کامل پروتکل‌ها خبر داد. این در حالی است که برخی از فیلمسازان و نیز سینماداران، محدودکردن اقدامات حمایتی دولت به  بازگشایی سینماها در ابتدای تابستان را کافی ندانسته و  تعطیلی چهارماهه سینماها و از دست دادن اکران نوروزی را برجسته کردند.

از سوی دیگر کمتر از دو هفته مانده به این موعد بازگشایی، هنوز تکلیف  فیلم‌هایی که قرار است به روی پرده بروند مشخص نشده است. این در حالی است که شورای صنفی نمایش به‌عنوان متولی  اکران فیلم‌ها نیز مدتی است که اسیر آشفتگی و اختلافات داخلی است. خانه سینما انتخابات اعضای شورای صنفی نمایش را که  چند هفته قبل برگزار شد، قبول ندارد و سازمان سینمایی هم در میانه این دعوا  هنوز رویکرد مشخص و روشنی  اتخاذ نکرده است.

طبق اخباری که برخی رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، قرار است سه‌شنبه بیستم خرداد برای فیلم‌های اکران تیرماه که نخستین اکران سال ۹۹ محسوب می‌شود، تصمیم‌گیری شود.

پیش از این برخی مدیران سازمان سینمایی از اکران دوباره فیلم‌‌هایی که در اسفندماه روی پرده بودند، خبر داده بودند. سیاستی که البته با استقبال سینماداران همراه نشد و آن را عامل ریزش مخاطبان دانسته بودند. 

به نظر می‌رسد از بین فیلم‌هایی که در اواخر سال گذشته اکران خود را آغاز کردند  تنها فیلم «خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری» به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی که در ژانر کمدی ساخته شده و در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر نیز به نمایش درآمد، امکان جذب مخاطب را داشته باشد.

با توجه به این که مدیران فرهنگی و سینمایی بیشتر به دنبال اکران فیلم‌هایی هستند که بتواند رونق را به سالن‌های سینما برگرداند شانس این فیلم برای حضور دوباره  بر پرده سینما از فیلم های دیگر بیشتر باشد.

علاوه بر این فیلم، «شنای پروانه» محمد کارت دیگر گزینه مهم مدیران سینمایی برای گرم‌کردن گیشه‌های یخ‌زده در روزهای گرم تابستان ۹۹  است. فیلمی که  سال گذشته در جشنواره فجر مورد استقبال مخاطبان و منتقدان قرار گرفت. 

فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است»به تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه و کارگردانی رضا زهتابچیان دو سال پیش، پس  از نمایش در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، متقاضی اکران در نوروز ۱۳۹۸ شد که به فرجام نرسید و پس از آن نیز حاشیه‌های عدم صدور پروانه نمایش فیلم به وجود آمد.

این فیلم برای اکران نوروزی سال ۱۳۹۹ نیز متقاضی شد و درحالی‌که به نظر می رسید مشکل نمایش آن حل شده گرفتار تعطیلی دوران کرونا شد.

 فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» تولیدشده در باشگاه فیلم سوره محصول حوزه هنری است که بعد از جشنواره فیلم فجر سی و هفتم مشکلاتی در صدور پروانه نمایش آن رخ داد که این مشکلات بهمن‌ماه سال گذشته با صدور پروانه نمایش فیلم مرتفع شده و فیلم آماده اکران عمومی در سینماهای کشور شد.

 «پسرکشی» آخرین ساخته محمدهادی کریمی نیز از دیگر فیلم‌هایی است که می‌تواند گزینه اکران پس از شرایط کرونا باشد. داستان این فیلم در دو دهه ۴۰ و ۷۰ می‌گذرد. در «پسرکشی» که به‌زودی وارد مرحله تدوین خواهد شد، ژاله صامتی، آرمان درویش، بهاره کیان افشار، نسیم ادبی، فرخ نعمتی، گلوریا هاردی، صحرا اسداللهی، زینب قادری و لیلا اوتادی به ایفای نقش پرداخته‌اند. لیلا زارع، شهناز نصرتی و سهیل قاصدی نیز از دیگر بازیگران این فیلم هستند.

«دینامیت» مسعود اطیابی هم گزینه دیگری است که در صورت صدور مجوز نمایش می‌توان روی آن حساب کرد. محسن کیایی، احمد مهرانفر، نازنین بیاتی و پژمان حمشیدی بازیگران این اثر هستند.

فیلم «لاله» به کارگردانی اسدالله نیک‌نژاد را هم می‌توان یکی دیگر از گزینه‌های اکران دانست. حال باید تا پایان این هفته منتظر ماند و نتیجه تصمیم‌گیری برای اولین  اکران سینمای ایران در آغاز چهارمین ماه سال ۹۹ را به نظاره نشست.  

  • نویسنده :
  • منبع : خبرگزاری آنا