کیانو ریوز» بازیگر ستاره سینمای هالیوود که در ایران بیشتر برای در فیلم‌های همچون ماتریکس و کنستانتین مشهور است امروز شمع تولد ۵۵ سالگی خود را خاموش خواهد کرد. بازیگری که به واسطه ساده زیستی خود از جمله ستاره های محبوب هالیوود به شمار می رود.

پایگاه خبری تئاتر: «کیانو ریوز» بازیگر ستاره سینمای هالیوود که در ایران بیشتر برای در فیلم‌های همچون ماتریکس و کنستانتین مشهور است امروز شمع تولد ۵۵ سالگی خود را خاموش خواهد کرد. بازیگری که به واسطه ساده زیستی خود از جمله ستاره های محبوب هالیوود به شمار می رود.

«کیانو ریوز» ۲ سپتامبر ۱۹۶۴ از پدری آمریکایی و مادری انگلیسی در بیروت به دنیا آمد. وی برای مدتی در استرالیا و نیویورک زندگی کرد و سپس در کانادا بزرگ شد و در ۱۵ سالگی دبیرستان را ترک کرد تا درس بازیگری بخواند.

کیانو ریوز

با بازی در سریال تلویزیونی کانادایی «واژگون» نخستین گام بازیگری‌اش را محقق ساخت و سپس از طریق بازی در آگهی کوکاکولا پول نسبتا خوبی بدست آورد.

ریوز در ابتدای کارش و در اکثر نقش‌هایی که بازی کرده بیشتر در نقش جوانان سر به هوا و کودن یا زبل‌های خیابانگرد بوده است و مدتی در این کارها کلیشه شد.

در اکثر نقش‌های دوران ابتدای شروع بازیگری شخصیتی بود که در کلامش و حرکاتش پریشانی و بی نظمی موج میزد و جالب اینکه با روحیات او همخوانی عجیبی دارد.

کیانو ریوز

کیانو با بازی در فیلم خون جوان نخستین گام بازیگری اش را در سینما بر داشت. ریوز در همان سال در یک فیلم کوتاه درام ان‌اف‌بی و در نقش‌های تئاتر‌های برد فراسر و ولف بوی در شهر تورنتو ایفای نقش کرد؛ و در سال ۱۹۸۴ به بهترین بازیگر نوجوان کانادایی از طرف مردم تبدیل شد.

ریوز بعد از موفقیت‌های فراوان در تئاتر و تلویزیون دعوت به بازی در فیلم سینمایی بیل و تد شد که ریوز نقش تید را بازی می‌کرد، کیانو این نقش را پذیرفت و در زمان نوجوانی به یک ستاره بین‌المللی تبدیل شد که این فیلم فروش بی نظیری را در کل دنیا در پی داشت و این دلیلی شد که دوباره کیانو در فصل جدید بیل و تید ۲ ایفای نقش کند.

کیانو ریوز

در سال ۱۹۹۰ کیانو در فیلم‌هایی پرآوازه با ستارگانی بزرگ به ایفای نقش پرداخت، ریوز در فیلم نقطه فرار ایفای نقش کرد و برنده جایزه پسندیده‌ترین بازیگر مرد از طرف جوایز بین‌المللی جایزه سینمایی ام‌تی‌وی شد. در پی این موفقیت ریوز در فیلم‌هایی همچون سرعت بازی کرد و موفقیت‌های بیشتری را کسب نمود. وی در سال ۱۹۹۷ با فیلم موفق وکیل مدافع شیطان با آل پاچینو هم بازی شد.

ریوز با بازی در سه‌گانه فیلم سینمایی ماتریکس به یک شخصیت ماندگار در بین تمام مردم جهان شناخته شد که این فیلم یکی از پرفروش ترین‌های فیلم سینمایی در تاریخ هالیوود شناخته شده‌است، فیلم سینمایی ماتریکس آنچنان موفق بود که برادران واچوفسکی سری دوم و سوم آن را ساختند.

کیانو ریوز

کیانو ریوز برای سه‌گانه ماتریکس ۲۶۲ میلیون دلار دریافت کرد. او برای فیلم اول ۱۰ میلیون دلار به علاوه ۱۰ ٪ از درآمد ناخالص گرفت. فیلم اول ماتریکس در نهایت ۴۶۰ میلیون دلار در کل دنیا فروش کرد که در کل ۵۶ میلیون دلار آن به ریوز رسید. برای هر کدام از فیلم‌های دوم و سوم هم او ۱۵ میلیون دلار دستمزد به علاوه ۱۵ ٪ از کل فروش فیلم‌ها را گرفت. ماتریکس دو ۷۴۲ میلیون دلار در کل دنیا فروخت و ۱۲۶ میلیون دلار عاید ریوز کرد. فیلم سوم ۴۳۰ میلیون دلار فروخت و ۸۰ میلیون دلار آن به ریوز رسید. این یعنی برای سه‌گانه ماتریکس، ریوز ۲۶۲ میلیون دلار گرفت. دستمزد ۱۲۶ میلیون دلاری کیانو ریوز برای فیلم دوم ماتریکس بالاترین دستمزدی است که یک بازیگر برای تنها یک فیلم تابه‌حال گرفته است.

کیانو در سال ۲۰۰۶ در فیلم سینمایی کنستانتین ایفای نقش کرد، ریوز در فیلم زندگی شخصی پیپا لی ایفای نقش کرد که این نقش سبب آن شد که کیانو ریوز و برد پیت با هم در این فیلم همکار و دوستان خوبی شوند. وی در ادامه با همکاری ساندرا بولاک در فیلم خانه‌ای روی برکه به ایفای نقش پرداخت.

کیانو ریوز

ریوز در سال ۲۰۱۰ در فیلم سینمایی اکشن و کمدی و درام با نام جرم هنری نقش آفرینی کرد. در آوریل ۲۰۱۱ ریوز در مصاحبه با شبکه ام‌تی‌وی اعلام کرد که فصل جدید بیل و تد در مرحله ساخت می‌باشد. وی در سال ۲۰۱۳ با ۴۷ رونین به توفیقی نرسید. کیانو ریوز در سال ۲۰۱۴ با فیلم موفق جان ویک دوباره سر زبان‌ها افتاد.

در سال ۱۹۹۳ به دلیل مصرف مشروبات الکلی هنگام رانندگی بازداشت شد. نام او از خلاصه شده نام جدش که کیاویهلو به معنای وزش نسیم ملایم در کوهستان بود گرفته شده است. ناپدری سابقش کارگردان پُل آرون می‌باشد. مدتی به عنوان تیز کننده اسکیت یخی کار می‌کرد. در دوران دبیرستان به او لقب دیوار داده بودند. مادرش طراح لباس بوده و لباس‌های مختلفی برای خوانندگان موسیقی راک نظیر آلیس کوپر طراحی کرده است.

وی بازی در فیلم مخمصه را نپذیرفت. گفته که بهترین دوستش خواهرش است. یکی از طرفداران دو آتشه مسابقات فرمول ۱ است. دوست صمیمی سندرا بولاک هم محسوب می‌شود و از جمله مهمانان مراسم عروسی او بوده است. ریوز به راحتی فرانسوی صحبت می کند. برخی از فیلمهای مورد علاقه اش راننده تاکسی ، اینک آخرالزمان، پرواز بر فراز آشیانه فاخته می باشد. در پیاده روی مشاهیر هالیوود صاحب ستاره است. 

  • نویسنده :
  • منبع :