نسخه مرمت‌شده فیلم سینمایی «گاو» اثر داریوش مهرجویی در مرکز فرهنگی ترنستوپیای برلین به نمایش درمی‌آید.

پایگاه خبری تئاتر: نسخه مرمت‌شده فیلم «گاو» به کارگردانی داریوش مهرجویی در مرکز فرهنگی ترنستوپیا (Transtopia) در برلین و در حاشیه برنامه موج نوی سینمای ایران به نمایش درمی‌آید. بر اساس این خبر، این برنامه در اواخر ماه مِی ۲۰۲۱ میلادی (تیر ۱۴۰۰) برگزار می‌شود.

فیلم «گاو» با مشارکت و همکاری سازمان سینمایی، فیلم‌خانه ملی ایران و لابراتوار پیشگامان سینمای آریا، هفت سال پیش مرمت و تصحیح رنگ و نور شد و نخستین نمایش نسخه مرمت شده و دیجیتال این فیلم کلاسیک سینمای ایران در سینما رفله پاریس صورت گرفت.

بیشتر بخوانید

موج نوی سینمای ایران، زیر ذره‌بین مجله انگلیسی

تصویری قدیمی از جوانی محمود دولت‌آبادی در فیلم «گاو»

بازخوانی گفت‌وگو با عزت‌الله انتظامی/ در اولین اکران «گاو» گریه کردم

«گاو» به تهیه کنندگی داریوش مهرجویی با اقتباسی از کتاب عزاداران بیل نوشته غلامحسین ساعدی نوشته شده است. در این فیلم هنرمندانی چون عزت الله انتظامی، علی نصیریان، جعفر والی، جمشید مشایخی، پرویز فنی زاده، عصمت صفوی، مهین نیک طبع، عزت اله رمضانی فر، فیروز بهجت محمدی ایفای نقش کرده‌اند.

گاو در سال ۱۳۴۸ ساخته شد و برای نخستین بار در سال ۱۹۷۱ در جشنواره فیلم ونیز، بدون زیرنویس انگلیسی روی پرده رفت و همچنین در جشنواره‌های کن، برلین، مسکو، لندن ، لس‌آنجلس و دیگر جشنواره‌ها به نمایش درآمده‌است.

در سال‌های بعد نیز «گاو» با نسخه ترمیم‌شده در جشنواره ایل چینما ریترواتو ایتالیا، موزه فیلم اتریش و سینما رُفله فرانسه به نمایش گذاشته شد. در رأی‌گیری منتقدان سینمای ایران در سال‌های ۱۳۵۱ و ۱۳۶۷ و ۱۳۷۸ گاو، به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران برگزیده شد.

  • نویسنده :
  • منبع :