«قلهک »نه داستان دارد و نه کمدی؛صرفا شوخی های جنسی بی سروتهی است که درکف جامعه شاید آنها رابشنوید وببینید.

چارسو پرس: روزنامه جام جم نوشت: فیلم «قلهک» جدیدترین اثر مصطفی شایسته درمقام کارگردان از آن دست فیلم هایی است که تکلیفش باخودش مشخص نیست.فیلمی که برای خنداندن مخاطبان خود به غیر از شوخی های کلامی و جنسی از چیزی بهره نمی گیرد؛ همچنین فیلم به تبعیت برخی آثار غربی، فیلمی به شدت جنسیت زده است تا آنجا که تمام زنان داستان، انسان های مظلوم، رنج کشیده و محق هستند و در مقابل،مردی را در فیلم پیدا نمی کنیدکه حداقل انسان نرمالی باشد.درکل فیلم قلهک، فیلمی با کمدی ای مبتذل،سخیف و سطح پایین است.


ناداستانی به نام قلهک

فیلم، داستان نوزادی است که در مقابل ساختمانی احتمالا در محله قلهک به همراه نامه ای رهامی شود؛ نامه ای که در آن گفته شده پدر این نوزاد یکی از اهالی این ساختمان است وهمین باعث می شود زنان این آپارتمان که همگی به شوهران خود مشکوک هستند، دنبال پیدا کردن پدر بچه باشند. با خواندن خلاصه ای از داستان فیلم و شروعی که دارد، ممکن است پیش خود فکر کنید با یک کمدی آپارتمانی طرف هستید اما در حقیقت این گونه نیست.کمدی آپارتمانی بیانگر زندگی مدرن شهری است که دنیای کاراکتر های فیلم محدود به یک آپارتمان می شود وهمین محدودیت هابه ایجاد موقعیت های طنز، درام و حتی تراژدی می انجامد. فیلم «اجاره نشین» های داریوش مهرجویی را می توان شروعی بر این نوع کمدی از سینمای ایران دانست که خود تحت تاثیر زندگی این کارگردان در فرانسه بود. از دیگر فیلم هایی که در چنین دسته ای جا می گیرند، می توان به «دایره زنگی» ساخته پریسا بخت ‎آور و «قندون جهیزیه» علی ملاقلی پور اشاره کرد.فیلم قلهک نیز در شروع نوید چنین کمدی ای را به مخاطب می دهد اما ظاهرا کارگردان خسته تر از آن بوده تا از همان لوکیشن های محدود آپارتمان استفاده درستی کند و تمام داستان در خانه رویا (گوهر خیراندیش) می گذرد. در بعد داستان البته اگر بشود گفت قلهک داستان دارد فیلم یک فاجعه تمام عیار است. قلهک برای ساختن همان شوخی های نیم بند جنسی خود حتی لازم نمی بیند در داستان روایتی منطقی را دنبال کند و با نادان فرض کردن مخاطب خود، شوخی هایی را تحویل مخاطب می دهد که شاید 


مخاطب به زور لبخند ژکوندی بزند!

به عنوان مثال زمانی که در آزمایشگاه بچه دزدیده می شود و اهالی آپارتمان متوجه این موضوع می شوند، هفت نفر آدم عاقل و بالغ! به جای این که موضوع را به پلیس اطلاع دهند، جلوی یک آبمیوه فروشی ترمز می زنند تا گلویی تازه کنند و بعد به خانه می روند تا مردان، خود دنبال پیداکردن بچه بروند.


نکته دیگر داستان حضور کاراکتر سوزان یا به قول اهالی آپارتمان، سوزی در فیلم است. حضوری که معلوم نیست علتش چیست و چه کمکی به روایت فیلم می کند، زیرا تنها کاربردی که این کاراکتر در فیلم دارد این است تا نشان دهد مردان فیلم که هر کدام نماینده یک طبقه اجتماعی به خصوص هستند، چقدر هوس بازند و حتی مقابل همسران شان به دنبال جلب نظر یک بانوی دیگر هستند.


فمینیسم به سبک ایرانی

چند سالی است که در جهان موضوع حقوق زنان یا اصطلاحا فمینیسم در سینما رنگ وبوی خاصی گرفته و جنبش هایی مانند «Me Too» هم حاصل چنین تفکری بود و هم شتاب دهنده آن در سینما به حساب می آید. این طرز تفکر در ایران هم حاشیه هایی به همراه داشت و حتی در بعضی آثار سینمایی هم وارد شده و تاثیر خود را گذاشته و شاهد فیلم هایی جنسیت زده هستیم.


فیلم هایی که در آن پیش از این که انسان ها را ببینیم اول با جنسیت آنها روبه رو می شویم، گویی این کاراکترها در درون پوسته جنسیتی خود چیزی ندارند و انسانیتی در آنها نیست. فیلم قلهک را می توان جدیدترین نمونه از این دست فیلم ها دانست، فیلم هایی که حق به تمامی با یک جنسیت خاص (زنان) است و آنها تنها قشر مظلوم و رنج کشیده هستند.


در مقابل مردان در این گونه فیلم ها موجوداتی کودن، دیوسیرت و ظالم هستند که با این که حق با آنها نیست اما قدرت با آنهاست. البته گفتن این نکته ضروری است که چنین اندیشه ای فقط محدود به سینمای کشور نمی شود و اگر نگاهی به اطراف خود بیندازیم، چنین اندیشه و رفتاری را که از این اندیشه سرچشمه می گیرد، می بینیم.فیلم قلهک جدیدترین فیلم سینمایی ایرانی است که دنیایی را به تصویر کشیده که نشان دهنده چنین تفکری است و در این فیلم زنانی را می بینیم که هر کدام با هر سن و شرایطی مورد ظلم واقع شده اند. در فیلم هدیه بازوند، نقش زنی باردار را بازی می کند که در یکی از ادوار خاص خود متوجه خیانت همسرش(یاسر جعفری) می شود.نسرین نصرتی در نقش زنی که از بیماری نازایی رنج می برد، شوهری دارد که به جای این که از او حمایت کند، به دنبال زنان دیگر است. در نهایت گوهر خیراندیش بیوه ای پولدار است که عشق را با پول می خرد، اما هیچ وقت یک محبت واقعی را تجربه نمی کند.


درمقابل این شخصیت های رنج کشیده علی استادی یک مدیر فرهنگی است که تمام کارمندانش زن هستند و همان طور که در فیلم مشخص است، سر و سری با کارمندان خوددارد. یاسر جعفری نیز یک مدیرهنری است که درآموزشگاه موسیقی مشغول است وغیرمستقیم ادعاهایی راعلیه فضای موسیقی و هنری کشور مطرح می کند.

درنهایت کاراکتر هادی کاظمی را داریم که با این که با زنی که همسن مادر خود(گوهر خیراندیش در نقش رویا) است، ازدواج کرده و در طول فیلم کاراکترها بارها اصطلاحاتی را که در جامعه رواج پیدا کرده و درباره این گونه موقعیت ها به کار می برند به آنها می گویند، باز هم در طول فیلم مدام به دنبال یک کیس ازدواج می گردد. می توان گفت تنها مرد فیلم قلهک با رفتاری معقولانه همان عنایت، سرایدار آپارتمان است که احتمالا سواد کمی هم دارد. البته که این کاراکترهم خالی از اشکال نیست،مثلا تمام زنانی که در فیلم حضوردارند رابی ادبانه صدامی زند؛ عملی که درفرهنگ ایرانی وحتی اسلامی ماجایی نداردوعملی دورازادب به حساب می آید.


جای خالی فیلم های خانوادگی

سینما در ایران، زمانی یکی ازتفریحات خانوادگی به حساب می آمدوخانواده ها آخر هفته فیلمی را نگاه می کردند تا اوقات فراغت شان پر شود اما کم کاری در چند دهه اخیر سینمای ایران باعث شد که دیگر خبری از آن فیلم های خانوادگی نباشد و به ندرت از این دست فیلم ها یافت شود؛ فیلم هایی که اتفاقا هدف انتخاب خانواده ها برای تفریح است. امروزه آن قدر فیلم ها پر از شوخی های نامناسب است که یک خانواده دغدغه مند برای انتخاب فیلم با مشکل مواجه می شود و بعد ازکلی بالا و پایین کردن و در دنیایی که رده بندی سنی در آن موضوع مهمی نیست قید سینما به عنوان یک کالای فرهنگی را می زند.فیلم قلهک هم مستثنا از این موج کمدی بی اخلاق نیست؛ کمدی ای که به هر قیمتی می خواهد شوخی بسازد وهرچیزی را به خوردمخاطب خود بدهد. بدون توجه به این که چه مسئولیتی نسبت به مخاطبان خود دارد و از چه محتوایی برخوردار است. به بیان دیگر، به نظر می رسد تنها نکته ای که در فیلمسازی اهمیت ندارد مخاطب هدف است، این که فیلم برای چه نوع مخاطبی با چه سن و آگاهی ای می خواهد محتوا تولید کند و برای ساختن این محتوا چه بایدها و نبایدهایی را باید در نظر گیرد. قلهک اگر خط قرمز هایی که همه ما با آنها آشنا هستیم را به خاطر توقیف و…رعایت نمی کرد از سکانس های منشوری زیادی داشت که حتی برای افراد بالای 18سال هم مناسب نبود و عمده شلختگی فیلم هم به همین خاطر است. از این جهت که فیلم نمی خواهد از شوخی های جنسی خود کوتاه بیاید و اعمال و دیالوگ های نصفه و نیمه ای به خورد مخاطب می دهد تا مخاطب متوجه شوخی ها شود و مثلا بخندد.


عجایب شهر سینما

خلاصه این که تماشای فیلم قلهک نه فقط به خانواده ها توصیه نمی شود،که اگر مجرد هستید هم تماشا نکنید، زیرا فاقد هر چیزی است؛ نه داستان دارد و نه کمدی؛صرفا شوخی های جنسی بی سروتهی است که درکف جامعه شاید آنها رابشنوید وببینید. نکته مهم این است که فیلم های سینمای ایران برخلاف آثار غربی هرکدام به نوعی موجب حیرت آدمی می شوند؛ از این که در کشوری که پر از شعارهای زیباست چگونه فیلم هایی تولید می شوند که به سطوحی از ابتذال و سخیف بودن دست پیدا کردند که پیش ازاین قفل بوده و منتظر هستم تا ببینم عجایب شهر سینمای ایران دیگر چگونه می خواهد مرا حیرت زده کند.