شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک با اجراهای روز ششم به پایان رسید.


پایگاه خبری تئاتر: در آخرین روز از این جشنواره همه چیز طبق روال پیش رفت و همچنان کودکان همراه با پدران ومادران خود به شادی و دیدن نمایش می‌پرداختند، در سالن‌های مختلف  گروه‌های نمایش ایرانی و خارجی به کار خود ادامه دادند و همچنین تمامی نمایش‌هایی که به روی صحنه رفت به هنرمند کشورمان داود رشیدی تقدیم شد.

مخاطبانی که منتظر ملاقات با گودو بودند

«ملاقات با گودو درکافه پایتخت با پانزده درصد تخفیف» به کارگردانی غزل اسکندرنژاد در دو سانس به روی صحنه رفت، این اجرا داستانی را روایت می‌کند که در یک روز معمولی مانند تمام روزها کارکنان کافه‌ای قدیمی و نه چندان شناخته شده به نام کافه پایتخت سرگرم امور متداول روزانه در کافه هستند. مباشر گودو در یک تماس تلفنی با کافه، اعلام می‌کند که گودو در پنجاهمین  سالروز افتتاح کافه پایتخت برای ایراد سخرانی تاریخی خود به آنجا خواهد رفت. کارکنان در تکاپوی آماده‌سازی کافه می‌افتند با آرزوهایی در دل و سوال‌هایی که در سرشان دارند...

این اجرا در پایان نیز توسط غزل اسکندرنژاد علاوه بر داود رشیدی به پدر مریم آشوری یکی از بازی‌دهنده‌های عروسک این نمایش که به‌تازگی از دنیا رفته‌اند تقدیم شد، آشوری علیرغم این اتفاق بر روی صحنه حاضر شده بود و در ادامه مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی به‌عنوان تشکر دسته گلی را به وی اهدا کرد. این نمایش با استقبال خوبی از سوی مردم روبه‌رو شد که در بین آنها می‌توان به هنگامه مفید رییس هیات مدیره انجمن نمایش‌گران عروسکی و محمد اعلمی نمایش‌گر عروسکی اشاره کرد.

 ابرهای صورتی حسن معجونی در تالار قشقایی

این نمایش به کارگردانی حسن معجونی که توسط دو بازیگر کیوان سررشته و الکا هدایت به روی صحنه رفت، این اجرا ماجرای سفر یک پسر جوان از حبس خانگی به خدمت سربازی، از سربازی به جنگ، از جنگ به خاک دشمن و پس از آن به مرگ را روایت می‌کند. در بین تماشاگران ابر «صورتی» ایدویا اوتگی مارتینز دبیر اتحادیه یونیما نیز حضور داشت.

«غول بزرگ مهربون» در تالار هنر

غول بزرگ مهربون به کارگردانی مریم کاظمی در دو سانس به اجرا درآمد، این نمایش داستان دختری به نام سوفی است که ربوده و به سرزمین غول‌ها برده می‌شود و در آنجا با یک غول بزرگ دوست می‌شود که بر خلاف دیگران مهربان است...

داستان نمایش «غول بزرگ مهربون» درباره جشن تولد یاسمن محب‌اهری با بازی مریم کاظمی است. یاسمن به همراه دوستانش منتظرند تا یک گروه تئاتر بیایند و در جشن تولدش، تئاتر اجرا کنند و تا زمانی که این گروه بیایند، با صدای بلند، کتاب «غ.ب.م» نوشته رولد دال را می‌خوانند. حسین محب‌اهری وارد می‌شود و به دخترش خبر می‌دهد که گروه تئاتر نمی‌تواند به جشن تولد بیاید. درنتیجه یاسمن و دوستانش تصمیم می‌گیرند خودشان تئاتری را بر اساس داستان رولد دال اجرا کنند. آن‌ها از پدر خانواده؛ حسین محب‌اهری می‌خواهند که نقش «غول بزرگ مهربون» را بازی کند اما او می‌گوید: «یاسمن جان حالم خوب نیست. آمپول زده‌ام و باید بیشتر استراحت کنم. مهراد نقش مرا بازی می‌کند. من نگاه می‌کنم و مواظبتان هستم» در ادامه، حسین محب‌اهری در گوشه‌ای که کودکان با آلات موسیقی اسباب‌بازی نشسته‌اند و در مهمانی شرکت می‌کنند قرار می‌گیرد و نمایش آغاز می‌شود. مهراد که بازیگر جایگزین نقش «غول بزرگ مهربان» است کار را ادامه می‌دهد.

«غول بزرگ مهربون» در میان استقبال بسیار خوب خانواده‌ها در تالار هنر میزبان مخاطبان شد. کودکان و بزرگ‌سالانی که در سالن حاضر بودند، با اشتیاق فراوان نمایش را دنبال می‌کردند و با آوازهای اجرا شده در نمایش دم‌گرفته بودند.

دایناسورهای اسپانیا برای آخرین‌بار چرخیدند

دایناسورهای اسپانیایی که نمایش خیابانی «دایناسورهای رنگی» را در چهار نوبت برای مخاطبان اجرا کرده بودند، ششم شهریورماه برای آخرین‌بار در محوطه مجموعه تئاتر شهر قدم زدند تا بالاخره از جشنواره تهران مبارک و مردم ایران خداحافظی کنند و به خانه‌های خود بازگردانند و به این صورت اجراهای شانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران- مبارک به پایان رسید.

در آخرین روز از جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک همچنان حال و هوای تئاتر شهر ودیگر سالن‌ها دیدنی بود و به طور حتم کودکان از اینکه چند روزی همه چیز به آنها تعلق داشت خوشحال بودند و آن را می‌شد از حال خوبی که داشتند فهمید. البته از این جشنواره بزرگترها نیز استفاده کردند هم از طریق اجراهایی که مختص به آنها بود و هم در همراهی فرزندان خود در این روزهایی که شاید خودشان نیز به فضای دوران کودکی برگشته بودند، برای نمایش‌گران و کارگردانان هم استقبال از اجراهایشان و اینکه نتیجه ماه‌هایی که زحمت کشیده‌اند را به نوعی با حضور مردم دریافت کرده بودند بسیار خوشحال کننده بود .

آیین اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران امشب(یکشنبه) ساعت 20:30 در سالن اصلی تئاتر شهر با حضور هنرمندان این عرصه برگزار خواهد شد.


 

صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheaterاخبار تئاتر

فائزه هاشمی به تماشای «هیپولیت» نشست

هنرمندان آلمانی در ایران کارگاه نمایش سایه‌ای برگزار کردند

پایان شانزدهمین جشنواره عروسکی با یادی از داوود رشیدی

تخفیف نمایش «عادل ها» به دانشجویان در هفته اول اجرا

باران کوثری با "بر اساس دوشسِ مَلفى" از ٢٣ شهريور در تئاتر مستقل تهران

حمید پورآذری: «کچلو» پر از انرژی و تصاویر دیدنی است

اعضای هیات بازبین جشنواره تئاتر کردی سقز انتخاب شدند

علی رفیعی: مدیرعامل بنیاد رودکی نه تئاتر می‌شناخت نه تئاتر می‌دید

پیام تسلیت مهدی شفیعی برای درگذشت داود رشیدی

عارف به تماشای نمایش «شمس پرنده» نشست

معرفی گروه‌های بخش تئاتر شورایی جشنواره «تئاتر شهر»

آغاز پیش فروش نمایش «زنانی که به بزها خیره شدند»

اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های اروپا و امریکا مخاطبان «ایوانف» می‌شوند

پیام لاریان با «پرسه های موازی» در تالار مولوی

جشنواره شهروند لاهيجان مي تواند در جذب توريسم ثمربخش باشد

«زندگی برای زندگی» در تالار محراب اجرا می‌شود

طرح «خانواده+تئاتر» در مرکز تئاتر مولوی

یک تئاتر از ایران در نیویورک به روی صحنه می‌رود

معرفی داوران بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی جشنواره تئاتر فجر