پریس تنظیفی: کتاب «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» پاسخی است به نیاز جامعه هنری ایران
کتاب «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» از آغاز تاثیر هنر غرب تا جنبش سقاخانه عنوان جدیدترین کتاب تالیفی پریس تنظیفی است که از سوی انتشارات چاپخش روانه بازار کتاب شده است.

پایگاه خبری تئاتر: کتاب «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» پاسخی است به نیاز جامعه هنری ایران
کتاب «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» از آغاز تاثیر هنر غرب تا جنبش سقاخانه عنوان جدیدترین کتاب تالیفی پریس تنظیفی است که از سوی انتشارات چاپخش روانه بازار کتاب شده است.
به گزارش روابط عمومی این پروژه تالیفی پریس تنظیفی گفت:من سالهاست که در عرصه هنرهای تجسمی فعالیت می کنم در تمام طول این سال ها به شکل خاص به عرصه هنرهای تجسمی معاصربه ویژه عرصه نقاشی و مجسمه‌سازی پرداخته ام . متاسفانه هیچ منبع مشخص و مدونی درباره تاریخ هنرهای تجسمی معاصر ایران در دسترس علاقه مندان وجود نداشت.بدین مفهوم ما با یک خلا تاریخ نگاری هنر معاصر در ایران روبرو هستیم تا زمانی که تاریخ هنر معاصر تدوین نمی‌شد هنرمندان کشور مانند شمع هایی لرزان در باد بودند که هر یک هر چند تلاش خود را می کردند اما کارشان به درستی دیده نمی شد.

او افزود: همین امر هر کس را که در حوزه هنرهای تجسمی معاصر ایران فعالیت کرده باشد با یک پرسَش اساسی روبرو می‌کند، اینکه من کیستم و پیشینه من به عنوان یک هنرمند چیست پاسخ به این سوال نیرو یا محرک اصلی را برای من فراهم کرد تا کتاب «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» را تدوین کنم آن چه موجب شد تا در این مسیر استوار قدم بردارم پیشینه فعالیت من به عنوان منتقد و نظریه پرداز در عرصه هنرهای تجسمی کشور بود. سال ها نگارش نقد هنر و همچنین فعالیت پژوهشی در زمینه هنرهای تجسمی موجب شد تا نگارش این کتاب را با دقت و ظرافت بیشتر و خاصی انجام دهم.

به گفته این پژوهشگر، در واقع یکی از بزرگ‌ترین ظرف‌های آموزش آکادمی که هنرهای تجسمی به خصوص نقاشی و مجسمه سازی در دانشگاه های کشور نبود یک کتاب تاریخ هنر معاصر است که به شکل تحلیلی و جامع روند دگردیسی هنر ایران را تبیین کرده باشد و نشان داده باشد که چگونه هنرهای سنتی ایرانی در تعامل با جامعه و تغییرات آن دستخوش دگرگونی شده و برای پاسخ به نیازهای جامعه به هنرهای به هنرهای معاصر کنونی بدل گشته است بدین طریق نگارش این کتاب پاسخی است به نیاز جامعه هنری ایران و علاقه مندان هنر در کنار دانشجویان کشور .

او درباره شیوه تالیف این کتاب گفت: از این کتاب می توان به عنوان یک کتاب مرجع آکادمیک برای تدریس در دانشگاه ها استفاده کرد و البته با توجه به گستره و دامنه اطلاعاتی که در آن بیان شده است کل یه پژوهشگران و علاقه‌مندان به هنر های تجسمی معاصر می توانند از آن استفاده کنند این کتاب نخستین نخستین جلد از سه جلد کتابی است که با عنوان تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران نوشته‌ام و در این کتاب از آغاز تاثیر هنر غرب جنبش سقاخانه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. دو جلد دیگر این کتاب که در آینده منتشر خواهد شد و در این مجلدات به هنرمندان معاصر که عضو جنبش سقاخانه نبودند و همچنین به نمایشگاه های مهم پرداخته می شود.

به گفته تنظیفی، با توجه به این که تا کنون تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران به شکل آکادمیک تدوین نشده و این کتاب نخستین کتاب در نوع خود به شمار می‌آید منابع تحقیقی برای نگارش بسیار محدود و دسترسی به آنها بسیار سخت بود برای نگارش کتاب لاجرم مطبوعات و نشریات دوره‌های مختلف تاریخ ایران و و همچنین پژوهش های آکادمی که تاکنون در زمینه های مختلف مرتبط صورت گرفته را مورد تدقیق قرار دادم و در نهایت نگارش این کتاب می‌تواند سنگ بنایی برای دانشجویان و پژوهشگران و همچنین کلیه علاقه مندان به هنر معاصر ایران را فراهم کرده باشد.

این پژوهشگر ادامه داد: تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران از آغاز تاثیر هنر غرب تا جنبش سقاخانه در واقع تنها کتابی است که به این دوره تاریخی پرداخته است و هنر معاصر ایران را با توجه به تحولات بسیار عمیق و شگرف آن معرفی و ارائه می کند.در واقع نمونه دیگر و مشابه ای در این زمینه وجود ندارد این برای نخستین بار است که این دوره تاریخی در یک کتاب بررسی و ارائه می‌شود.

او افزود:با توجه به آنکه نمونه کتاب دیگری مشابه این کتاب در بازار نشر ایران وجود ندارد امیدوارم نگارش تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران از آغاز تاثیر هنر غرب تا جنبش سقاخانه بتوانند آکادمیک و پژوهشی در این زمینه را مرتفع کنند و به آنان که می خواهند مطالعه و دانش خود را در زمینه هنر معاصر ایران افزایش دهند کمک کند.این کتاب شامل فصل های سرآغاز، نخستین مواجهه با هنراروپا، آغاز تأثیر آشنایی با هنر اروپا، از فرنگی سازی تا پیکر نگاری درباری، ظهور و بروز کمال الملک، مدرسه صنایع مستظرفه، دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، مکتب سقاخانه بازگشت به هنر ایرانی و سرانجام سخن است.

به گفته تنظیفی، این کتاب از نخستین مواجهه فرهنگی و سیاسی ایران در دوران امارت ترکمانان بر ایران سخن آغاز می شود و تاثیرات این مواجهه بر هنر ایران از آن زمان تا زمان تاسیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و ایجاد مکتب سقاخانه در کشور بررسی و معرفی می‌شود.

در هر دوره با توجه به تغییرات سیاسی و اجتماعی هنر کشور برای پاسخگویی به این تغییرات دچار دگردیسی شد که این دگردیسی ها و رابطه آن با تغییرات اجتماعی و سیاسی کشور در این کتاب به خوبی نشان داده شده است.

پریس تنظیفی در دو رشته ارتباط تصویری گرافیک و همچنین روانشناسی بالینی تحصیل کرده است و از نخستین سال‌های دهه هفتاد خورشیدی نگارش و تحقیق پژوهش در زمینه هنرهای معاصر بخصوص نقاشی و مجسمه‌سازی را آغاز کرده است و به شکل خاص سال ها دبیر سرویس هنرهای تجسمی در خبرگزاری هایی مانند مهر و ایرنا بوده است و او همچنین دبیر صفحه تجسمی روزنامه ها و نشریات متعددی بوده است و مطالب، نقدها و پژوهش های متعددی از او در مطبوعات منتشر شده است. اوهمچنین تاکنون چند نمایشگاه تخصصی نقاشی به شکل انفرادی از نقاشی های دیجیتال خود برگزار کرده و در نمایشگاه بهار ایرانی در موزه هنرهای معاصر تهران به عنوان یک هنرمند مدعو شرکت داشته است.

همچنین آثار نقاشی او در نمایشگاه های متعدد گروهی از دهه ۷۰ تاکنون به نمایش در آمده است. پریس تنظیفی سال هاست در زمینه کاربرد نقاشی در عرصه روانشناسی مشغول فعالیت و تحقیق است.

کتاب تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران در ۲۰۵ صفحه و با قیمت ۲۰۰ هزار تومان از سوی نشر چاپش منتشر شده است.

  • نویسنده :
  • منبع :