جمعه , ۲۲ تیر, ۱۴۰۳
مطالب منتخب | صفحه 115
مهم‌ترین اشتباه سینمای ایران، تاسیس خانه سینما بود/ من از سینمای ایران نفرت دارم سه شنبه 7 مرداد 1399 22:10

مهم‌ترین اشتباه سینمای ایران، تاسیس خانه سینما بود/ من از سینمای ایران نفرت دارم

مهم‌ترین اشتباهی که سینمای ایران مرتکب شد، تاسیس خانه سینما بود. برای اینکه از همان ابتدا فقط تبدیل به یک مانع شد. من برای یک بیمه، چرا باید به خانه سینما مراجعه کنم؟ می‌روم در یکی از این دفاتر و بیمه می‌شوم. من بیمه شما را نمی‌خواهم هرچند با 64 سال هنوز بیمه نیستم.

۱۸ فیلم در سودای شیر طلایی ونیز / معرفی نمایندگان ایران سه شنبه 7 مرداد 1399 21:47

۱۸ فیلم در سودای شیر طلایی ونیز / معرفی نمایندگان ایران

فهرست فیلمهای بخش های اصلی هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم نیز در حالی اعلام شد که در بخش اصلی ۱۸ فیلم برای کسب جایزه شیر طلای قدیمی ترین جشنواره سینمایی جهان رقابت می کنند.

بگذاریم «جناب شاخ» هم فیلمش را بسازد، چرا که نه ؟ سه شنبه 7 مرداد 1399 00:00

بگذاریم «جناب شاخ» هم فیلمش را بسازد، چرا که نه ؟

صدور پروانه ساخت فیلم سینمایی برای یک اینفلوئنسر (یا به زبان رایج شاخ اینستاگرامی) با سیلی از نقد و حاشیه همراه شده است. به قول معروف: «همه چیزمان به همه چیزمان می‌آید».

نامه‌ای از ابراهیم گلستان به مسعود کیمیایی سه شنبه 7 مرداد 1399 12:24

نامه‌ای از ابراهیم گلستان به مسعود کیمیایی

گلستان در این نامه نیز به سیاق سال‌هایی که گذشت، از توانایی و استعداد مسعود کیمیایی می‌نویسد؛ اینکه او را از مستعدترین و محکم‌ترین فیلم‌سازانی می‌داند که در ایران همچنان در کار سینما هستند و البته تأکید دارد که این دوستی و حمایت البته سابقه دارد.

قربانی نگاه حذفی سه شنبه 7 مرداد 1399 00:00
به بهانه نمایش فیلم «شطرنج باد» در هفتادوسومین جشنواره بین‌المللی فیلم کن

قربانی نگاه حذفی

«شطرنج باد، در زمان خودش هم یک فیلم آوانگارد بود. حدود 40 سال قبل ساخته شد و یک فیلم پیشرو از جهت فرم و شیوه روایت بود. این فیلم از هیچ‌کدام از قواعد رایج در سینمای آن زمان پیروی نمی‌کرد.

گفت‌وگو با پرویز جاهد درباره سیمای سینمای جنوب شهر / جنوب شهر خالی از رئاليسم دوشنبه 6 مرداد 1399 18:03

گفت‌وگو با پرویز جاهد درباره سیمای سینمای جنوب شهر / جنوب شهر خالی از رئاليسم

جنوب شهری که امروز می‌بینیم، با جنوب شهر دهه 30 یا 40 که در سینمای فارسی یا سینمای موج نو تصویر شده، متفاوت است. علاوه‌بر‌آن در این سال‌ها، جنوب شهر تغییرات اساسی کرده است. لایه‌های اجتماعی تغییر کرده و بافت شهری و جمعیتی عوض شده. درجه و شاخصه رفاه و فقر تغییر کرده. با همه اینها همچنان تقسیم‌بندی بالای شهر و پایین شهر دست‌کم در شهر تهران باقی مانده است.

چراغ خیلی‌ها برای رفاقت نفت نداشت... دوشنبه 6 مرداد 1399 00:00

چراغ خیلی‌ها برای رفاقت نفت نداشت...

کیمیایی قهرمان لجباز و یکدنده‌ای شناخته می‌شد که با بی‌اعتنایی کامل به نظریات منتقدان، سرسختانه فیلم خودش را می‌ساخت، ولی متأثر از شکست آثارش و فشارهای پیرامونی با آغاز دوره جدید کاری سعی کرد تا طرحی نو دراندازد و اقتضائات نوظهور را در شیوه فیلم‌سازی خود دخالت دهد.

مسعود کیمیایی و نیم قرن ایستادن پای زخم و رفاقت دوشنبه 6 مرداد 1399 17:28

مسعود کیمیایی و نیم قرن ایستادن پای زخم و رفاقت

کیمیایی کارگردان مهمی برای سینمای ایران است، چه بخواهیم و چه نخواهیم در موردش حرف می‌زنیم. اگر از سبک و سیاقش بدمان بیاید با ذکر دلیل می‌گوییم و تاکید می‌کنیم این سینمای کیمیایی است و اگر خوش‌مان بیاید دیالوگ‌هایش را به کار می‌بریم.

خانه تکانی در شوراهای صدور پروانه ساخت و نمایش سازمان سینمایی دوشنبه 6 مرداد 1399 03:50

خانه تکانی در شوراهای صدور پروانه ساخت و نمایش سازمان سینمایی

حسین انتظامی در احکامی هفت عضو جدید را جایگزین هفت عضو سابق شوراهای صدور پروانه ساخت و نمایش آثار سینمایی و غیرسینمایی کرد.

آخرین بازمانده دوران طلایی هالیوود در ۱۰۴ سالگی درگذشت دوشنبه 6 مرداد 1399 03:48

آخرین بازمانده دوران طلایی هالیوود در ۱۰۴ سالگی درگذشت

اولیویا دی هاویلند تنها بازیگر بازمانده از فیلم «برباد رفته» در ۱۰۴ سالگی درگذشت.

دست‌خط نویسنده‌ای که از نوشتن فراری بود شنبه 4 مرداد 1399 04:45

دست‌خط نویسنده‌ای که از نوشتن فراری بود

همیشه از نوشتن فرار می‌کرد. نوشتن برایش سخت بود. می‌ترساندش و برای همین بود که سعی می‌کرد در محاصره حس نوشتن قرار نگیرد، چون می‌دانست ناگهان می‌تازد و بدجوری می‌زند ناکارش می‌کند.

چرا سر «نوید محمدزاده» جنجال به پا شد؟ شنبه 4 مرداد 1399 04:37

چرا سر «نوید محمدزاده» جنجال به پا شد؟

نوید محمدزاده اولین هنرمند ایرانی نیست که وارد عرصه تبلیغات شده و عطری با نام خودش تولید و به بازار عرضه کرده و یا به قول بعضی‌ها «چهره‌فروشی کرده» است. با این حال چندماه است که نوک پیکان انتقادات به سمت اوست و هر روز رسانه‌ای یا منتقدی، چیزی درباره او می‌نویسد. اما آیا واقعا نوید محمدزاده مرتکب اشتباه شده است؟

ابراهیم گلستان: اصلا به فستیوال‌ها و جوایز اعتنا نمی‌کنم پنجشنبه 2 مرداد 1399 22:00

ابراهیم گلستان: اصلا به فستیوال‌ها و جوایز اعتنا نمی‌کنم

من را از شرکت نفت بیرون کردند برای خاطر اینکه مخالفِ سیستم آنها رفتار می‌کردم. اما کنسرسیوم اصرار کرد برایشان فیلمی بسازم که گفتند ما او را از شرکت نفت بیرون کردیم و آنها گفتند این را می‌خواهیم. آنجا هم که رفتم مطابقِ میل و فکر خودم فیلمِ «موج و مرجان و خارا» را ساختم.

پرویز پرستویی نباید حرف بزند؟! دوشنبه 30 تیر 1399 21:20

پرویز پرستویی نباید حرف بزند؟!

«علاوه بر حوزه تخصصی‌اش در دیگر حوزه‌ها جملات تأثیرگذار و اغلب تندوتیزی دارد که تعدادی از آنها ماندگار شده است. کاری که پرستویی در حوزه‌های دیگر می‌کند، زیاد مرتبط با این مطلب نیست؛ بلکه فقط اظهار نظراتش در حوزه ورزش تا حدودی زیر ذره‌بین قرار گرفته است. آیا پرویز پرستویی حق ندارد درباره ورزش و اتفاقاتی که در این حوزه رخ می‌دهد، اظهار نظر کند و حرف بزند؟»

اجرای نمایش «بچه» در تالار چهارسو تئاتر شهر از سر گرفته می شود یکشنبه 29 تیر 1399 16:01

اجرای نمایش «بچه» در تالار چهارسو تئاتر شهر از سر گرفته می شود

اجرای نمایش «بچه» به کارگردانی افسانه ماهیان که از اسفند ماه سال 1398 به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود، از روز چهارشنبه اول مرداد در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر از سر گرفته می شود.

درباره فیلم «شنای پروانه» / شوره‌ زار شرّ یکشنبه 29 تیر 1399 00:35

درباره فیلم «شنای پروانه» / شوره‌ زار شرّ

فیلم اگر به دست سینماگر باتجربه و صاحب جهان‌بینی و جسوری نوشته و ساخته شده بود، از شرح وقایع گذر کرده و ریشه‌های پیوند میان لمپن‌ها را واکاوی می‌‌کرد. می‌توانست به حضور مداوم اوباش از منظر اجتماعی بنگرد و حتی کنش شخصیت مرکزی را به بن‌بستی بزرگ‌تر از خرده‌حساب‌های شخصی بکشاند.

نگاهی گذرا به فیلم‌های موسوم به جنوب‌شهری / سرنوشت آدم‌های ته شهر یکشنبه 29 تیر 1399 00:24

نگاهی گذرا به فیلم‌های موسوم به جنوب‌شهری / سرنوشت آدم‌های ته شهر

جنوب شهری که پدران و مادران ما در آن بزرگ شدند، شکل و شمایل دیگری داشت. جوان‌های امروزی آن فضا را خیلی نمی‌شناسند و شاید همین عدم شناخت کافی از فضای جنوب شهر باعث می‌شود برخی فیلم‌سازان جوان در پرداخت فضا و روابط آدم‌ها خیلی موفق نباشند و همه‌چیز مصنوعی جلوه کند».

سینما روی کاغذ، فیلم روی پرده/ بازخوانی تأثیر نوشته‌های ایرج کریمی در سینمای دهه 90 شنبه 28 تیر 1399 23:22

سینما روی کاغذ، فیلم روی پرده/ بازخوانی تأثیر نوشته‌های ایرج کریمی در سینمای دهه 90

سلیقه‌سازی‌ای‌ که ایرج کریمی و منتقدان دیگر سینمای ایران در دهه‌های 60 و 70 با کمک شرایط به‌وجود آمده در سینمای ایران بنا کردند، حاصل فضای بسته‌ای بود که امکان بیان نظرات دیگر و تماشای فیلم‌هایی از جنس متفاوت سینمایی مورد علاقه این نسل از منتقدان را نمی‌داد.

قطب‌الدین صادقی: شاید مجبور شوم تماشاخانه «شانو» را تعطیل کنم شنبه 28 تیر 1399 18:26

قطب‌الدین صادقی: شاید مجبور شوم تماشاخانه «شانو» را تعطیل کنم

قطب الدین صادقی بازیگر، کارگردان، استاد دانشگاه و مدیر تماشاخانه «شانو» می‌گوید اگر وضعیت اقتصادی به این صورت ادامه پیدا کند ورشکسته خواهد شد و ممکن است این تماشاخانه را تعطیل کند.

فیلم- به بهانه سالروز درگذشت خسرو شکیبایی/ انتشار صحنه های نمایشی با بازی این هنرمند شنبه 28 تیر 1399 16:43

فیلم- به بهانه سالروز درگذشت خسرو شکیبایی/ انتشار صحنه های نمایشی با بازی این هنرمند

زنده یاد خسرو شکیبایی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در بیست و هشتم تیر ماه 87 دار فانی را وداع گفت، در حالیکه هنوز نمایش ها، فیلم و سریال های به جا مانده از او در خاطره ها با قوت باقی است.