سینماها با پایان محدودیت‌های همه‌گیری امیدوارند با تمرکز بیشتر بر برنامه‌های جایگزین و تجربیات برتر، جمعیت را به سمت خود بکشانند.

چارسو پرس: زمانی که بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ رخ داد، برخی بر این باور بودند که ناقوس مرگ برای سینماها به صدا در می‌آید زیرا سالن‌های سینما و تئاتر در سراسر جهان مجبور بودند ماه‌ها تعطیل یا با ظرفیت اندک کار کنند اما این روزها با کاهش محدودیت‌ها، روال کار سینماها به زمان قبل از همه‌گیری بازگشته است. با این حال تأثیر همه‌گیری بر سینماها، از جمله در سنگاپور، غیرقابل انکار بوده است.

میزان تماشای فیلم در سینماها

بزرگسالان آمریکایی در ۱۲ ماه گذشته به‌طور متوسط ۱.۴ فیلم در یک سینما دیده‌اند و ۶۱ درصد از آمریکایی‌ها در سال گذشته هیچ فیلمی را در سینما تماشا نکرده‌اند،  ۳۱ درصد نیز بین یک تا چهار فیلم و ۹ درصد پنج فیلم را تماشا کرده‌اند. البته جوانان و آنهایی که در شهرها و حومه شهرها هستند، بیشتر از همتایانشان فیلم دیدند.

تعداد تماشاگران سینما در این سال‌ها کاهش یافته است. برای مثال در سال ۲۰۲۱ افرادی که برای تماشای یک فیلم به سینما رفته بودند به‌طور متوسط ۳.۶ فیلم دیدند و این در حالی است که در دسامبر ۲۰۰۷ تعداد ۶.۹ فیلم دیده‌اند.

این تفاوت احتمالاً تا حد زیادی به دلیل بیماری همه‌گیر است که باعث تعطیلی سراسری سینماها شد البته بعد از بازگشایی نیز تعداد تماشاچیان تغییر زیادی نکرد و همچنان افراد برای تماشای فیلم به سینما نمی‌رفتند. نتایج بررسی‌ها نشان داد که سن و شهرنشینی بیشترین تفاوت‌ها را در عادات سینما ارائه می‌دهند.

محققان اظهار کردند که قبل از شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در ایالات‌متحده، صنعت سینما با تقاضای کمتری برای تماشای فیلم مواجه بود سپس همه‌گیری ضربه شدیدی به این صنعت وارد کرد.

 ارزان‌ترین تفریح فرهنگی جهان بر لبه تیغ

چه کسانی به سینما می‌روند؟

سینماها بهترین مکان در جهان برای دیدن فیلمی است که گروهی آن را تولید کرده‌اند و افراد می‌توانند احساساتی مشابه سایر تماشاگران را تجربه کنند. این جادوی سینماست که قرار گرفتن در جایی برای دو ساعت و قطع ارتباطی با موارد اقتصادی و اجتماعی برای افراد لازم است.

تماشاگران سینما شامل جوانان و یا افراد بزرگسالی است که بعد از کاهش محدودیت‌های کرونایی بازگشته‌اند اما تماشاگران مسن‌تر همچنان درباره بیماری تردید دارند و معمولا در سینما شرکت نمی‌کنند.

نتایج بررسی‌ها حاکی از آن است که در سال‌های اخیر تعداد افرادی که به سینما می‌روند کاهش چشمگیری داشته است. برخی از کارشناسان بر این باورند که این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

 ارزان‌ترین تفریح فرهنگی جهان بر لبه تیغ

هزینه‌ها

لازم به ذکر است که قیمت بلیط بحث دیگری است که افراد برای توجیه عدم بازگشت به سالن‌ها مطرح می‌کنند و باید در نظر داشته باشیم که سینما ارزان‌ترین تفریح فرهنگی در جهان است و حضور در سینما به تامین مالی ساخت و نگهداری سینماها و تنوع آنها کمک می‌کند.

علاوه بر هزینه بلیط، هزینه‌های میان‌وعده و نوشیدنی نیز وجود دارند که می‌توانند به سرعت هزینه‌های تماشای فیلم را افزایش دهند. با افزایش هزینه‌های زندگی و عدم افزایش دستمزدها، جای تعجب نیست که مردم از سینما اجتناب کنند.

همچنین، عوامل متعددی در کاهش نمایش فیلم نقش دارند اما یکی از بزرگترین آنها هزینه است. با وجود بسیاری از گزینه‌های سرگرمی ارزان‌تر، جای تعجب نیست که مردم پول خود را در جای دیگری خرج کنند. علاوه براین، یکی از مهمترین عوامل در کاهش فرهنگ فیلم‌سازی و سینما، افزایش سرویس‌های ارائه‌دهنده پخش فیلم است که افراد فیلم را در خارج از سینما تماشا می‌کنند.

منابع

buzztribe.news

culture.gouv.fr

gallup.com

businesstimes.com.sg

///.

  • نویسنده :
  • منبع : خبرگزاری ایسنا