اخبار ویژه
گفتگو | صفحه 6
خوشحالم روح کار با طیف گسترده‌ای از مردم ارتباط برقرار کرده یکشنبه 24 بهمن 1400 03:57
خوشحالم روح کار با طیف گسترده‌ای از مردم ارتباط برقرار کرده

خوشحالم روح کار با طیف گسترده‌ای از مردم ارتباط برقرار کرده

به نظر من موضوع جنگ و هشت سال سخت دفاع مقدس، کماکان واجد ارزش‌های بی‌شماری برای مخاطب است. هر چیزی که بتواند او را به غرور تاریخی یا جغرافیایی‌اش برگرداند، مورد اقبال قرار می‌گیرد؛ آن‌هم در روزگاری که از صبح تا شب اخبار ریز و درشت غلط یا درست بر سرمان آوار می‌شود. به نظرم ظرفیت جنگ ما خیلی بیشتر از اینهاست.

غافلگیری در سکانس پایانی / فیلمنامه اولیه «ضد» یک قصه کاملا زنانه داشت جمعه 22 بهمن 1400 05:42
غافلگیری در سکانس پایانی / فیلمنامه اولیه «ضد» یک قصه کاملا زنانه داشت

غافلگیری در سکانس پایانی / فیلمنامه اولیه «ضد» یک قصه کاملا زنانه داشت

ما در بستر اتفاقات واقعی، یک قصه کاملا تخیلی را تعریف کردیم درصورتی که در نمونه‌های مشابه این اثر مانند «ماجرای نیمروز»، «ماجرای نیمروز: رد خون» و «سیانور» کاراکترهای واقعی هم دیده شده است پس نگارش فیلمنامه از این جهت برای من جذاب و چالش‌برانگیز بود.

ناامید کردن مردم، خط قرمز من است جمعه 22 بهمن 1400 05:28
ناامید کردن مردم، خط قرمز من است

ناامید کردن مردم، خط قرمز من است

منتقد هستم و بابتش هزینه می‌دهم و وسط گود رفتم. فقط حرف و غر نمی‌زنم، بلکه وسط گود رفتم. غلط و اشتباه هم دارم و یک جاهایی خطا می‌کنم، ولی خوشحالم که عمل می‌کنم، نه اینکه فقط حرف بزنم و غر بزنم. خط قرمز من این است که مردم را ناامید کنم و از این می‌ترسم.

با فیلم‌نامه حسی برخورد می‌کردم جمعه 22 بهمن 1400 05:03
با فیلم‌نامه حسی برخورد می‌کردم

با فیلم‌نامه حسی برخورد می‌کردم

سخت است فیلمی مثل «شهرک» را با اثری در حوزه دفاع مقدس یا اکشن مقایسه کرد؛ اما در نهایت دوست دارم سلیقه هیئت داوران هم جسورانه باشد و کاملا مطابق سلیقه خودشان رأی بدهند و هیچ چیزی خلوص رأی‌شان را تحت‌الشعاع قرار ندهد.

نوجوانان تجربه نداشتند، اما جگر داشتند روی صحنه بیایند! جمعه 22 بهمن 1400 04:58
نوجوانان تجربه نداشتند، اما جگر داشتند روی صحنه بیایند!

نوجوانان تجربه نداشتند، اما جگر داشتند روی صحنه بیایند!

من ۱۵ بازیگرم را به دلایل مختلف از دست دادم. اکثرشان مهاجرت کردند، چند نفری به کنکور و دانشگاه مشغول شدند و چند نفر دیگر هم روح‌شان را از دست دادند؛ دچار افسردگی یا انحراف از خطی شدند که در پیش گرفته بودند. این انرژی که برای جمع‌کردن دوباره و سر حال آوردن آنها خرج شد، به‌جد می‌گویم از تمام انرژی‌ای که در تمام این پنج، شش سال هزینه کردیم تا به صحنه برسند، بیشتر بود.

سینما نیاز به نوشدگی دارد پنجشنبه 21 بهمن 1400 18:52
سینما نیاز به نوشدگی دارد

سینما نیاز به نوشدگی دارد

داوودی: حداقل در سه دوره از جشنواره که در بخش اصلی داور بودم و در دوره‌های مختلفی جزو هیات انتخاب حضور داشتم در هیچ کدام از این سال‌ها به خاطر نمی‌آورم تحمیل از جایی به شکل جدی شده باشد. ممکن است دبیر جشنواره نظرش را به ما گفته، مثلا این‌گونه یادآوری کرده که « این فیلم‌ها از فلان ارگان هست وهیچ کدام مورد توجه واقع نشده »، اما شنیدم که در دوره‌هایی این اتفاق‌ها افتاده که قطعا این امر بستگی دارد به ترکیب داوران و شرایطی که آنها داشتند.

فقط ۵ فیلم جشنواره پروانه نمایش دائم دارند دوشنبه 18 بهمن 1400 20:38
فقط ۵ فیلم جشنواره پروانه نمایش دائم دارند

فقط ۵ فیلم جشنواره پروانه نمایش دائم دارند

حبیب ایل بیگی مدیرکل ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی به ارایه توضیحاتی درباره وضعیت نظارتی فیلم‌های حاضر در این دوره از جشنواره فیلم فجر پرداخت.

یوسف حاتمی کیا: طلای واقعی مادر است یکشنبه 17 بهمن 1400 16:10
یوسف حاتمی کیا: طلای واقعی مادر است

یوسف حاتمی کیا: طلای واقعی مادر است

خانواده دنبال شمش طلاست اما شمش اصلی که مادر است را فراموش می‌کند. این حرف من است. حتی مشکلات را اگر بگویید، من ریزبه‌ریز می‌گویم که منشأ اصلی‌اش خانواده است. من می‌گویم هر اتفاقی در جامعه ما رخ می‌دهد، از خانواده نشأت می‌گیرد. این نهاد درحال از بین رفتن است. حال به هر دلیلی باشد که قابل بحث است.

از نمادگرایی خوشم نمی‌آید/ پارسا پیروزفر انتخاب اولم برای فیلم بود یکشنبه 17 بهمن 1400 15:11
از نمادگرایی خوشم نمی‌آید/ پارسا پیروزفر انتخاب اولم برای فیلم بود

از نمادگرایی خوشم نمی‌آید/ پارسا پیروزفر انتخاب اولم برای فیلم بود

من این قصه را نوشتم و تصمیم گرفتم عاشقانه شود و وقتی عاشقانه شد همه چیزها را الک کردم و دور ریختم، هر چیزی که مربوط به این قصه عاشقانه و این دو نفر بود را نگه داشتم. ادعایم می‌شود که حتی یک جمله هم نیست که بگویم این فیلم را دوپاره کرده، همه چیز در خدمت قسمت عاشقانه فیلم است.

من نگرانم، ناامید نیستم یکشنبه 17 بهمن 1400 14:56
من نگرانم، ناامید نیستم

من نگرانم، ناامید نیستم

من از قبل، خانم سنگ‌سفیدی مدیرتولید و خانم شکوری برنامه‌ریز را می‌شناختم. فیلمنامه را خواندند. دوست داشتند و می‌دانستند دنبال تهیه‌کننده می‌گردم. من را به بهرام رادان معرفی کردند.

بخش اعظم تئاتر ایران صرفا خودش را بازتولید می‌کند شنبه 16 بهمن 1400 21:19
بخش اعظم تئاتر ایران صرفا خودش را بازتولید می‌کند

بخش اعظم تئاتر ایران صرفا خودش را بازتولید می‌کند

به نظرم سینما تجربه بصری ما را از پیرامون و ابژه‌ها شکل داده. سینما بخش مهمی از قاب ما به واقعیت است و تاثیرش بر دیگر مدیوم‌ها غیرقابل کتمان. اما به نظرم در تئاتر حداقل در وضعیت انضمامی ما، شما آزادی عمل بیشتری دارید و همچنین می‌توانید همان‌طورکه گفتم نسبت‌های جدیدی را در پروسه تولید بین افراد برقرار کنید. خود این برقراری نسبت جدید با خود اندیشیدن به شیوه جدیدی را به همراه خواهد داشت. همین امر است که به نظرم تئاتر را به محملی برای دیگرگونه اندیشیدن بدل می‌کند.

 نسل دیگر همان جنگ شنبه 16 بهمن 1400 20:45
نسل دیگر همان جنگ

نسل دیگر همان جنگ

سینما واقعا تأثیرگذار است و خیلی می‌توان با آن ارتباط گرفت. من اگر بازیگری نمی‌کردم، نمی‌توانستم الان خصوصا به‌عنوان یک آدم افغان در ایران این احترام را داشته باشم. من تلاش کردم تا خیلی چیزها عوض شد راجع به افغان‌ها، حتی در دایره دوستان نزدیکم هم دیدشان نسبت به ما تغییر کرد.

فیلم خوب، فیلم شخصی ست شنبه 16 بهمن 1400 20:38
فیلم خوب، فیلم شخصی ست

فیلم خوب، فیلم شخصی ست

سینمای ما کلا ژانرمحور نیست، بلکه متکی به «گونه» است و گونه‌اش هم، منهای معدود کارهایی، عمدتا اجتماعی است. ولی من فکر می‌کنم که فیلمم فراتر از نگاه اجتماعی صرف است و فکر می‌کنم یک خودپرسشگری در انسان‌ها ایجاد می‌کند. عمیقا معتقدم که سینما و فلسفه در یکجا به هم می‌رسند و آن‌هم خودپرسشگری است.

منیر قیدی: در زمان جنگ زن و مرد فکر دفاع از ایران بودند شنبه 16 بهمن 1400 20:17
منیر قیدی: در زمان جنگ زن و مرد فکر دفاع از ایران بودند

منیر قیدی: در زمان جنگ زن و مرد فکر دفاع از ایران بودند

نگاه به جنگ زمانی که بحث زن در جنگ مطرح می‌شود، متفاوت است چراکه تفاوت دیدگاه بین آنچه که زن در جنگ می‌بیند با آن چیزی که یک مرد مشاهده می‌کند، وجود دارد و من زمانی به این قضیه پی بردم که منابعی را مطالعه کردم.

اقتباس از ۱۵ پرونده مرتبط با «تجاوز» در «علف زار»/ پوستمان کنده شد! سه شنبه 12 بهمن 1400 14:00
اقتباس از ۱۵ پرونده مرتبط با «تجاوز» در «علف زار»/ پوستمان کنده شد!

اقتباس از ۱۵ پرونده مرتبط با «تجاوز» در «علف زار»/ پوستمان کنده شد!

کارگردان فیلم سینمایی «علفزار» می‌گوید برای نگارش فیلمنامه این پروژه بعد از بررسی بیش از ۳۰۰ پرونده مشابه، اتفاقات ۱۵ پرونده را انتخاب کرده است.

هویت، مساله اصلی فیلم «بی رویا»ست سه شنبه 12 بهمن 1400 13:01
هویت، مساله اصلی فیلم «بی رویا»ست

هویت، مساله اصلی فیلم «بی رویا»ست

بسیار علاقه‌مندم فیلم‌هایم با انبوه مخاطبان ارتباط برقرار کند، اما همزمان فکر می‌کنم نیازی نیست به تماشاگر حساس و باهوش این روزها بیش از اندازه باج داد یا او را دست کم گرفت.

 آهنگساز فیلم «شهرک»: از موسیقی دوره باروک بهره بردیم سه شنبه 12 بهمن 1400 12:36
آهنگساز فیلم «شهرک»: از موسیقی دوره باروک بهره بردیم

آهنگساز فیلم «شهرک»: از موسیقی دوره باروک بهره بردیم

بعضی از قطعات موسیقی فیلم شهرک مشابهت زیادی با قطعات آثار کلاسیک دارد البته کلاسیک بیشتر به شکل عام و وام گرفته از موسیقی‌ها یا حال و هوای موسیقی‌های دوره باروک. به دلیل اینکه بیان در دوره باروک و به‌طور کلی در موسیقی کلاسیک، خالی از احساسی‌گرایی است و این بسیار ابزار کارآمدی برای یک آهنگساز است که از این فضا بهره بگیرد برای پرهیز از حضور به عنوان یک مولف؛ نکته‌ای که خیلی به من و علی حضرتی کمک کرد برای اینکه بتوانیم بیان‌مان را به چیزی که در ذهن‌مان است، نزدیک کنیم.

آقای فرهادی چرا فقط از من امضا گرفتید؟ چهارشنبه 6 بهمن 1400 06:18
آقای فرهادی چرا فقط از من امضا گرفتید؟

آقای فرهادی چرا فقط از من امضا گرفتید؟

من در تمام این دو سال خواستار دیدن آقای فرهادی و صحبت با ایشان و مصالحه بودم. اصلا هرگز نمی خواستم از آقای فرهادی شکایت کنم. از ذهنم هم نمی ­گذشت که برای شکایت از آقای فرهادی به دادسرا بروم.

جای خالی ژانر پلیسی در تئاتر شنبه 2 بهمن 1400 13:32
جای خالی ژانر پلیسی در تئاتر

جای خالی ژانر پلیسی در تئاتر

کار ما پلیسی است که ژانر مورد علاقه‌ام می‌شود. اجرای ما کمک‌هزینه کمی خواهد گرفت. خیلی دوست دارم تا این ژانر را در تئاتر جا بیندازم. من فکر می‌کنم یکی از عوامل اصلی موفقیت تئاتر در گیشه، قصه‌گویی درست است.

حکم رئیسی نبود دینامیت مجوز نمی‌گرفت پنجشنبه 30 دی 1400 09:14
حکم رئیسی نبود دینامیت مجوز نمی‌گرفت

حکم رئیسی نبود دینامیت مجوز نمی‌گرفت

فیلم دینامیت سه‌سال اسیر شد و امروز درآمدزایی می‌کند. اما من از این افراد نمی‌گذرم، باید یک روز حلالیت بطلبند، چون بی‌خود توقیف شد. فیلمی که الان به‌راحتی پخش شد آن زمان چرا پخش نشد؟ یک آقایی پافشاری کرد که من اجازه نمی‌دهم و در نهایت امضا نمی‌کرد تا حکم آقای رئیسی (رئیس وقت قوه قضائیه) آمد.