پنجشنبه , ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نقد- تئاتر | صفحه 33
نگاهی به نمایش «سه خواهر» به کارگردانی نگین ضیایی/ تهاجم به متن چخوف

نگاهی به نمایش «سه خواهر» به کارگردانی نگین ضیایی/ تهاجم به متن چخوف

نمایش «سه خواهر»، به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی نگین ضیایی که اثری اقتباسی از «سه خواهر» چخوف محسوب می‌گردد، در پی چاره‌جویی این مسئله است که به آن‌چه بی‌واسطه مشاهده و دیده می‌شود تا چه اندازه می‌توان اعتماد و آن را تفسیر به رأی داشت.

شیراز/نقدي بر نمايش دوشنبه 14 بهمن 1392 00:00

شیراز/نقدي بر نمايش "تو بودي... نه تو بودي/چت رومِ نو،فلاطونی

نمایش "تو بودي... نه تو بودي!!!" به نويسندگي و كارگرداني مهران مقدر تا 14 بهمن در تالار استاد هودي شيراز به روي صحنه است

نگاهی به نمایش «در شوره‌زار» / کیفیت، حرف اول را می‌زند جمعه 20 دی 1392 00:00

نگاهی به نمایش «در شوره‌زار» / کیفیت، حرف اول را می‌زند

«در شوره‌زار» را باید نمایشی سمبولیستی در نظر گرفت. هرچند، این نمایش بستری واقع‌گرایانه‌ دارد اما بر آن است تا کاراکترهایش به‌نوعی، تمثیلی از اجتماع باشند. حسین کیانی نگاه واقع‌گرایانه‌اش در آثار قبلی‌اش بارزتر بود اما این‌بار بر آن است تا فضایی مفهومی را در صحنه القا کند.

نقدی بر نمایش سقراط / سقراط های همیشه جمعه 6 دی 1392 00:00

نقدی بر نمایش سقراط / سقراط های همیشه

«از چیزی که نشناسم و ندانم که برای آدمی سودمند است یا زیان‌آور، نمی‌هراسم و نمی‌گریزم، من تنها از چیزهایی می‌ترسم که به‌راستی می‌دانم زیان‌آورند، مانند بی‌اعتنایی به قانون و سرپیچی از فرمان کسی که بهتر و برتر از من است، خواه خدا باشد خواه آدمی.»
سقراط

نگاهی به نمایش «بیچاره مکبث» به نویسندگی و کارگردانی پیام عزیزی چهارشنبه 20 آذر 1392 00:00
چیره‌شدن تصویر بر کلام

نگاهی به نمایش «بیچاره مکبث» به نویسندگی و کارگردانی پیام عزیزی

بیچاره مکبث با آنکه در نگاه اول از قدرت پذیرندگی و جذابیت و گیرایی لازم برخوردار است اما از آنچه که مسیر کامل متن ویلیام شکسپیر را طی نمی‌کند، شاید با کمبودهایی هم همراه شده باشد.

نقدی بر نمایش سالگشتگی‎/سقوط به دنیای زیرین شنبه 16 آذر 1392 00:00

نقدی بر نمایش سالگشتگی‎/سقوط به دنیای زیرین

نمایش سالگشتگی کاری است از امیر رضا کوهستانی با بازی محمدحسن معجونی، مهین صدری، عبد آبست و هدخت ولیان که تا 21 اذر در تالار شمس بر روی صحنه است

نگاهی به نمایش «بی سرزمین تر از باد»/روایت رازهای مگو سه شنبه 12 آذر 1392 00:00

نگاهی به نمایش «بی سرزمین تر از باد»/روایت رازهای مگو

داستان نمایش «بی سرزمین تر از باد» شرح اسیر شدن یک مرد و یک زن؛ گیو پسر رستم فرخزاد سردار سپاه یزدگرد آخرین پادشاه ساسانی ایران و دختر پادشاه به دست اعراب مهاجم به ایران و بردن آنها به نزد فاتح ایران؛ سعد بن ابی وقاص و همچنین به کوفه نزد خلیفۀ آن زمان؛ عمر بن الخطاب را روایت می کند.

سیالیت، تنوع و تعریف‌گریزی در نمایش عرق خورشید اشک ماه پنجشنبه 30 آبان 1392 00:00
تئاتر تجربی با نیم‌نگاهی به «عرق خورشید اشک ماه»

سیالیت، تنوع و تعریف‌گریزی در نمایش عرق خورشید اشک ماه

پسیانی را در تئاتر بیشتر با برچسب تئاتر تجربی می‌شناسد. او در طول دوران فعالیت تئاتری‌اش در مقام کارگردان، گونه‌های متفاوتی از تئاتر را به مخاطب عرضه کرده که شاید از بحث‌برانگیزترین گونه‌های اجرایی نمایشی داخلی بوده‌اند.

نقدي بر نمايش شهر تنهايي من/بازيگران مانده در كمركش كوه درام ايبسني شنبه 25 آبان 1392 00:00

نقدي بر نمايش شهر تنهايي من/بازيگران مانده در كمركش كوه درام ايبسني

شهر تنهايي من عنوان نمايشي است كه اين روزها در فرهنگسراي نياوران روي صحنه مي‌رود. علي هاشمي سال‌ها در عرصه تئاتر فعاليت كرده. او پيش از آنكه كارگرداني را به طور جدي دنبال كند دستيار كارگردان و برنامه‌ريز حرفه‌يي در تئاتر، سينما و تلويزيون بوده است اما از آنجايي كه علاقه بسياري به كارگرداني داشته اين حرفه را به‌طور جدي دنبال مي‌كند و چندين نمايش را روي صحنه ‌برده. آخرين نمايشي كه علي هاشمي اجرا كرده، «با جاني‌دپ در فتو‌شاپ» بود كه در كافه ترياي تئاترشهر به صحنه رفت

کافه و موسیقی و سرگرمی در روایت ناتمام یک فصل معلق چهارشنبه 8 آبان 1392 00:00
نگاهی به روایت ناتمام یک فصل معلق

کافه و موسیقی و سرگرمی در روایت ناتمام یک فصل معلق

نمایشنامه اثر قصه‌ای ساده را با چاشنی کمی تعلیق که بیشتر مدیون چیدمان صحنه‌هاست روایت می‌کند و شاید تنها نقطه‌قوتش در دیالوگ‌های خوب و روانش باشد که مخاطب را به‌دنبال خود کشانده و سرگرمش می‌کند و غیر از این خلاقیت و ویژگی قابل ذکر دیگری ندارد. البته همین دیالوگ‌نویسی نیز در صحنه مربوط به میز برادر اعدامی و دوستش بسیار تکراری و کلیشه‌ای است.

نگاهي به نمايش عامدانه، عاشقانه، قاتلانه شنبه 4 آبان 1392 00:00
قتل هاي آشنا در يك نمايش نو‌آر

نگاهي به نمايش عامدانه، عاشقانه، قاتلانه

عامدانه، عاشقانه، قاتلانه يكي از معدود نمايش‌هاي يكي‌دو سال اخير است كه برخلاف جريان غالب و رايج در تئاتر ما – كه انباشته از متن‌هاي انتزاعي و بي‌معني و چرم‌شيري است – متني باسروته دارد كه معلوم است از چه مي‌گويد و چه مي‌گويد.

ترسیمِ وضعیتی هولناک، یک اصل در نمایش‌های کمدی است جمعه 26 مهر 1392 00:00
یک اصل در کمدی؛ترسیمِ وضعیتی هولناک

ترسیمِ وضعیتی هولناک، یک اصل در نمایش‌های کمدی است

نخست یک کمدی وضعیت و موقعیت شکل می‌گیرد که در آن آدم‌ها ساحت‌های گوناگون و نوینی را از خویش بروز می‌دهند. این ساحت‌ها به فراخورِ شرایط و لحظات،‌گاه - و نه همیشه - با گذشتهٔ آدم‌ها همسان نیستند و یا جهت دیگری دارند؛ زیرا موقعیتِ جدید آن‌ها را واداشته است تا خود را به گونه‌ای دیگر تبیین کنند. ساحتِ دوم با برخی از شوخی‌های شخصی و فردی شکل می‌گیرد.

نگاهی به نمایش «آقای اشمیت کیه؟» جمعه 15 شهریور 1392 00:00
.

نگاهی به نمایش «آقای اشمیت کیه؟»

پنج شنبه 14 شهریور ماه، ساعت 20 : 15 ، گروه جلفا اولین اجرای خود از نمایش "آقای اشمیت کیه!" را به روی صحنه برد. این نمایش را اسماعیل موحدی بر اساس متنی با همین نام، از "سباستین تیری" آماده کرده و شهاب غزالی، بهناز نادری، حامداحمدجو، فریدالدین سلیمانی، امین فرخزاد ، به همراه اسماعیل موحدی در آن بازی می کنند.

از نقد تئاتر چه انتظاری داریم؟ یکشنبه 6 مرداد 1392 00:00

از نقد تئاتر چه انتظاری داریم؟

ما از نقد تئاتر چه انتظاری داریم؟ این سئوالی است که در طی یک ماه، منتقدان نیویورک تایمز به صورت آن‌لاین به بررسی آن پرداختند و خیلی زود به سئوال تازه‌ای رسیدند: منظور از «ما» کیست؟

نقدی بر نمایش «قصه ات را خودت تمام كن» به کارگردانی اکرم ابوالمعالی/ نمایشی که نباید اینگونه تمام می‌شد پنجشنبه 3 مرداد 1392 00:00

نقدی بر نمایش «قصه ات را خودت تمام كن» به کارگردانی اکرم ابوالمعالی/ نمایشی که نباید اینگونه تمام می‌شد

نمايش اخير وي اما بيشتر يك اثر كلاسيك است كه قرار است قصه خود را بدون لكنت بيان كند. مسلما اين عيب نيست، اما زماني كه كارگردان سعي مي‌كند در مواردي در ميانه فضاي كاملا كلاسيك نمايش خود، ناخنكي هم به عناصر مربوط به آثار پست مدرن بزند، نمايش به ملغمه‌اي بي‌ربط تبديل مي‌شود.