امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
1395061313
شنبه 13 شهريور 1395 و ساعت 17:38:05
سایت خبری تئاتر - نگاهی آماری بر اجرای تئاتر در بهار 95

.

سایت خبری تئاتر - نگاهی آماری بر اجرای تئاتر در بهار 95

.

با مرور تعداد آثار اجراشده در ماه‌های آغازین سال 1395 و تنوع موضوعی نمایش‌هایی که در سه‌ماهه اول سال اجرای عمومی خود را پشت سر گذاشته‌اند تصویری از کمیت اجراهای تئاتر به دست می آید که می تواند مورد توجه تحلیلگران حوزه تئاتر قرار گیرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تئاتر و به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، و بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش در سه‌ماهه اول سال 95 تنها در تهران 338 نمایش روی صحنه رفته‌اند. با توجه به آمار سال گذشته در همین زمان که تعداد 233 نمایش را شامل می‌شود رشد تعداد نمایش‌های اجراشده با رقم 105 عنوان دیده می‌شود.

این نمایش‌ها که علاوه بر سالن‌های حرفه‌ای و خصوصی ، خانه فرهنگ محلات، فرهنگسراها ، سینما تئاترها ، مجتمع‌های فرهنگی و هنری و پردیس‌های سینمایی تهران را نیز دربر می‌گیرد ، درزمینهٔ موضوعی و محتوایی نیز گستردگی قابل‌توجه ای دارند.

با نگاه به اجراهای سال 95 می‌توان مشاهده کرد که بخش عمده‌ای از نمایش‌های در حال اجرا موفق شده‌اند تا با استقبال مخاطبان مهلت اجرای خود را تمدید کنند. شورای ارزشیابی و نظارت تعداد موارد تمدیدی در سه‌ماهه اول سال را 96 مورد اعلام کرده است. در مدت‌زمان مشابه سال 94 مجوزهای تمدید اجرا 60 مورد بوده‌اند.

از بین 434 مجوز صادرشده برای اجراهایی که در بهار امسال روی صحنه رفته‌اند 112 مجوز در پایان سال 1394 و 322 مجوز در سه‌ماهه اول 1395 صادرشده است.

توجه به متون ایرانی

توجه به ادبیات نمایشی ایرانی و آثار نویسندگان کشور یکی از مسائلی است که همواره با نقدها و نظرات گوناگون مواجه شده و بعضاً از عدم توجه به این بخش صحبت به میان می‌آید. نگاهی گذرا به جدول اجراهای سال 95 و به‌خصوص درزمینهٔ مجوزهای صادرشده از سوی ارزشیابی و نظارت، تعداد آثار ایرانی روی صحنه رفته را معرفی می کند.

مطابق این جدول تعداد نمایش‌هایی که بر اساس متون ایرانی به اجرا درآمده‌اند 201 اثر ، تعداد نمایش‌هایی که برگرفته از متون خارجی بوده‌اند 28 اثر و تعداد نمایش‌های اقتباسی یا برداشت آزاد نیز 5 اثر بوده است.

بر این اساس استخراج می‌شود که حدوداً از هر 5 نمایشنامه‌ای که روی صحنه رفته یک اثر بر اساس نمایشنامه خارجی بوده است.

این تفکیک در متون روی صحنه رفته را می‌توان در زمان مشابه ابتدای سال 94 بررسی کرد. طبق گزارش اعلام‌شده برای سه‌ماهه اول سال 94 نمایش‌های برگرفته از متون ایرانی 151 اثر ، تعداد نمایش‌های برگرفته از متون خارجی 18 اثر و تعداد نمایش‌های اقتباسی  یک اثر بوده‌اند.

گستره موضعی ، تنوع مخاطب

سالن‌های مختلف شهر تهران همواره با رویکردهای خاص و بر اساس نیازسنجی صورت گرفته در هر منطقه شهر تهران پذیرای آثار نمایشی هستند. برای مثال فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ محلات به دلیل ارتباط نزدیک با خانواده‌ها بیشترین تعداد نمایش‌های ویژه گروه سنی کودک و نوجوان را میزبانی می‌کنند. می‌توان دید که نمایش‌های کمدی و آزاد نیز بیش از هر سالن دیگر در سینماها و پردیس‌های سینمایی متمرکزشده‌اند.

طبق اعلام شورای نظارت و ارزشیابی در سه‌ماهه ابتدای سال جاری 134 نمایش حرفه برای مخاطبان بزرگ‌سال روی صحنه رفته‌اند که 14 نمایش نیز موفق به تمدید مدت‌زمان اجرای خود شده‌اند. در مدت‌زمان مشابه سال 94 تعداد 80 مجوز اجرا برای تئاتر حرفه‌ای بزرگ‌سال صادرشده است.

درزمینهٔ تئاتر کمدی آزاد نیز 62 نمایش اجراشده که موارد تمدیدی در این بخش 67 مورد بوده است. این تعداد نسبت به مدت‌زمان مشابه سال 94 تغییری نداشته است.

مجوزهای صادرشده درزمینهٔ قطعات نمایشی و سرگرمی ، 86 عنوان بوده که 10 نمایش نیز تمدیدشده‌اند. در سال گذشته تعداد نمایش‌هایی که در این زمینه مجوز گرفته‌اند 48 عنوان بوده که 51 مورد تمدید اجرا داشته‌اند.

در ماه‌های بهار 1395 تعداد نمایش‌هایی که برای مخاطبان کودک و نوجوان روی صحنه رفته‌اند 35 نمایش بوده است که 5 نمایش نیز موفق به تمدید مهلت اجراشده‌اند. در مدت‌زمان مشابه سال 94 تعداد 36 نمایش کودک و نوجوان روی صحنه رفته است.

نمایش‌های ویژه بانوان نیز در بهار امسال جایگاه ویژه خود را داشته‌اند به‌طوری‌که در این سه ماه 6 نمایش ویژه بانوان موفق به دریافت مجوز شده و روی صحنه رفته‌اند. در سال 94 نمایش‌های ویژه بانوان یک اثر بوده است.

ازجمله برنامه‌های دیگر نمایشی ، اجرای پرفورمنس  بوده که آمار نشان می‌دهد 4 برنامه نمایشی در این زمینه به اجرا درآمده‌اند. در مدت‌زمان مشابه سال 94 یک مورد مجوز اجرای پرفرمنس صادرشده است.

تعداد برنامه‌های نمایشنامه خوانی در بهار هزار و سیصد و نودوپنج 13 مورد بوده است.

در پایان این گزارش شاید لازم باشد نگاهی کوتاه به آمار مجوزهای سه‌ماهه اول سال 1392 بیندازیم. در این بازه زمانی 103 مجوز صادرشده که از آن میان 29 مجوز اجرا به نمایش‌های کودک و نوجوان و 74 مجوز نیز برای تئاتر حرفه‌ای بزرگ‌سال بوده است. 

صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater
تلگرام،تاتر در تلگرام،اخبار تاتر در تلگرام،تاتر جدید،تئاتر جدید،نمایش جدید،تاتر جدید در تهران،تاتر در تهران،تماشای تاتر در تهران،تئاتر جدید،تئاتر جدید در تهران،تئاتر در تهران،تئاتر تهران،تاتر تهران،تماشای تئاتر در تهران،تئاتر ایران،اخبارتیاتر،jmhjvU،jhjvUتیاتر،تاتر،تئاتر ایران،تاتر ایران،تیاتر ایران،تاتر،مرجع تئاتر،پایگاه خبری تئاتر،سایت خبری تئاتر،ایران،art iran،تئاتر،تئاتر ایران،سایت تئاتر،تئاتر سایت،فرهنگی هنری،«تئاتر»،خبر تئاتر،خبر جدید تئاتر،جدیدترین اخبار تئاتر ایران،اخبار تئاتر ایران،خبرهای تئاتر،تئاتری ها،درباره تئاتر،تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟،Iranian Theater News،theater iran،theater،iran art،art iran،theater ir،iranاخبار تئاتر

فائزه هاشمی به تماشای «هیپولیت» نشست

هنرمندان آلمانی در ایران کارگاه نمایش سایه‌ای برگزار کردند

پایان شانزدهمین جشنواره عروسکی با یادی از داوود رشیدی

تخفیف نمایش «عادل ها» به دانشجویان در هفته اول اجرا

باران کوثری با "بر اساس دوشسِ مَلفى" از ٢٣ شهريور در تئاتر مستقل تهران

حمید پورآذری: «کچلو» پر از انرژی و تصاویر دیدنی است

اعضای هیات بازبین جشنواره تئاتر کردی سقز انتخاب شدند

علی رفیعی: مدیرعامل بنیاد رودکی نه تئاتر می‌شناخت نه تئاتر می‌دید

پیام تسلیت مهدی شفیعی برای درگذشت داود رشیدی

عارف به تماشای نمایش «شمس پرنده» نشست

معرفی گروه‌های بخش تئاتر شورایی جشنواره «تئاتر شهر»

آغاز پیش فروش نمایش «زنانی که به بزها خیره شدند»

اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های اروپا و امریکا مخاطبان «ایوانف» می‌شوند

پیام لاریان با «پرسه های موازی» در تالار مولوی

جشنواره شهروند لاهيجان مي تواند در جذب توريسم ثمربخش باشد

«زندگی برای زندگی» در تالار محراب اجرا می‌شود

طرح «خانواده+تئاتر» در مرکز تئاتر مولوی

یک تئاتر از ایران در نیویورک به روی صحنه می‌رود

معرفی داوران بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی جشنواره تئاتر فجر

 


کلیدواژه ها:

آماری بر اجرای تئاترآمار تئاترآمار تیاترتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانتئاتر جدیدتئاتر جدید در تهرانتئاتر در تهرانتئاتر تهرانتاتر تهرانتماشای تئاتر در تهرانپایگاه خبری تئاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi