امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
1397012610
يكشنبه 26 فروردين 1397 و ساعت 13:39:13
سایت خبری تئاتر - آسو بهاری: فرشته کوبانی انسانی معمولی، اما قهرمان معاصر ماست

.

سایت خبری تئاتر - آسو بهاری: فرشته کوبانی انسانی معمولی، اما قهرمان معاصر ماست

.

نمایش «مرد شده» به نویسندگی و کارگردانی "آسو بهاری" از تاریخ 16 فروردین در سالن بزرگ تالار مولوی به روی صحنه ‏رفته است.


پایگاه خبری تئاتر: آسو بهاری درباره علت کارگردانی «مرد شده» گفت: من یک کرد هستم و جریان و اتفاقاتی که در خاورمیانه برای قوم کرد می افتاد را پیگیری می کردم. کوبانی  شهریست که توسط داعش محاصره بود تنها رابطه شهر کوبانی با دنیایی بیرون مرز ترکیه بود چون سه طرف آن توسط داعش گرفته شده بود. از یک جایی به علت مشکلات دو  کشور مرز ترکیه هم بسته شده و کوبانی در یک محاصره یک ساله قرار گرفت. مردم شهر کوبانی تلاش کردند که از شهرشان دفاع کنند اما کار به جایی رسید که فقط دو کوچه از شهر باقی مانده بود که ناگهان یک اتفاقی افتاد و یکی از قوانین مهم داعش به بیرون درزپیدا کرد و آن قانون این بود که افراد داعش اعتقاد دارند که اگر توسط  شمشیر،چاقو یا اصلحه یک زن کشته شوند مستقیم به جهنم می روند.

 وی در ادامه گفت این اتفاق موجب شد تا کوبانی کوچه به کوچه پس گرفته شود و حضور این زنان در جبهه توسط رسانه ها مورد توجه قرار گرفت و با هواپیما و دادن صلاح این زنان را حمایت کردند و موجب آزادی کوبانی شد.

 بهاری در رابطه با  داستان نمایش گفت: در میان این زنان دختری به نام «ریحانه» بود. ریحانه دختری بود که در دانشگاه حقوق بشر می خواند و پدری داشت که شکارچی بود و به همین دلیل  کار با اصلحه دور زن یا غناصه را بلد بود. او یک تک تیرانداز حرفه ایی هست ودر یک جنگ بسیار نقش مهمی دارد.

آسو بهاری در رابطه با  تایین جایزه دومیلیون ریالی داعش برای ریحانه گفت:ریحانه در مدت زمان محدود 150 تن از رهبران داعش را کشت و به همین دلیل داعش برا ی سر او جایزه 2 میلیون دلاری قرار داده است. اطلاعات شخصی او و همچنین عکس های او در فضای مجازی کم است تا شناسایی نشود. زیرا به نماد مقاومت کوبانی تبدیل شده است.

بهاری دررابطه با شخصیت ریحانه افزود :ریحانه در جامعه امروز ما لیاقت کلمه قهرمان را دارد. ما مدت هاست در درام هایمان  قهرمان به معنای کلاسیک  نداشتیم. قهرمان یک موجود جذاب و خاص هست . ما به بیشتر اساطیر دسترسی نداریم و نمی توانیم درکشان کنیم اما ریحانه متفاوت است. زیرا از جنس مردم است و ویژگی های منحصر به فرد جسمی  ندارد بلکه عمل قهرمانانه انجام می دهد. ریحانه یک دختر معمولی است که در شرایطی خاص یک تصمیم متفاوت گرفته است.

وی افزود: ریحانه قبل از این که جنگ کوبانی شروع شود یک دختر معمولی بوده است که در دانشگاه درس می خوانده و زندگی معمولی زنانه خودرا داشته است. امکان داشته شش ماه پیش به رنگ مو و لاک دستش فکر می کرده است. اما شرایط به گونه ایی پیش رفته  است که مجبور شده است که تمام این لطیف بودن های زنانه را کنار بگذارد و تغییر رویه دهد. این روحیه تغییر رویه دادن یک  زن به یک مرد وکنار گذاشتن این جزئیات زناننه و تبدیل شدن به یک مرد خشن لزوم قهرمان شدنش است. اسم متن من مرد شده است و به معنی اینکه قبلا زن بوده است اشاره می کند. من یک مرد هستم و فکر می کنم شجاع هم هستم اما وقتی رفتار این زنان شجاع را می بینم غبطعه می خورم.

بهاری دررابطه با تاثیر این نمایش بر روی مخاطبان تئاتر گفت:  در کشور ما و در شرایطی که نسل ما کمی دلزده از شرایط امروز است دوست دارم پیش خودش فکر کند آیا هنوز علاقه و انگیزه دفاع از کشورش را دارند؟ به نظر من پیش خودش فکر می کند وطن هنوز برای دفاع و جنگیدن برایش ارزشمند است. وطن تا جایی ارزشمند است که در سال 2017 یک زن فرزند خود را به پشتش می بندد و به خط مقدم می رود و می جنگدتا ازوطنش دفاع کند.

مجتبی فلاحی، نسیم میرزاده، بهزاد خلج و دٌنا تارفي بازیگران این نمايش هستند.

لازم به اشاره است نمايش "مرد شده" به كارگرداني "آسو بهاري" از ١٦ فروردين ماه ساعت 21 در سالن بزرگ مجموعه مولوي به روي صحنه رفته است. علاقمندان مي توانند جهت تهيه بليط اين نمايش به سايت تيوال به آدرس https://www.tiwall.org/store/mard-shode  مراجعه نمايند يابه صورت حضوري به گيشه تالار مولوي به آدرس خيابان انقلاب خيابان ١٦آذر مراجعه نمايند.

 

عکس هایی از تمرین نمایش «سرآشپز پیشنهاد می‌کند»

عکس هایی از نمایش «مرثیه ای برای یک دختر»

نمایشنامه «خروس می خواند» وارد بازار کتاب شد

مهدی کوشکی به «تابوت عهد» پیوست

بازگشت امیر آقایی به تئاتر با «مالی سویینی»

3 بازیگر جدید به «لیرشاه» پیوستند

17 اثر نمایشی جدید در تماشاخانه‌های تهران

«عشق شرقی گودو» در ایرانشهر

«هدیه اسرارآمیز» روی صحنه مرکز تئاتر کانون

صابر ابر و الهام کردا به «مالی سویینی» پیوستند

ابراهیم پشت‌کوهی نمایش «مکبث زار» را به آذربایجان می‌برد

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور استعفا کرد

شهرام ناظری: تحت تأثیر نمایش «آمادئوس» قرار گرفتم

پری صابری: آرزو دارم فیلم «کوروش» را هم بسازم

اعلام زمان معرفی دبیران جشنواره‌های تئاتری

«پسرهای پشت نقاب» تئاتری برای سربازان

نامه فعالان تئاتر استان‌ها به مدیر جدید

مریم بوبانی به «خنکای ختم خاطره» پیوست

روایتی تئاتری از زندگی شاه پهلوی پس از ثریا و قبل از فرح

نادر مشایخی با «لیرشاه» همراه شد

اجرای دوباره نمایش «آن سوی آینه»

مژگان خالقی «تو مشغول مردنت بودی» را در تئاتر شهر اجرا می‌کند

«جوجه‌تیغی» با بهرام افشاری در تماشاخانه ايرانشهر

«اتاق شيشه‌اي» را مه گرفته است

خصوصی‌سازی: راه نجات یا سقوط آزاد تئاتر ایران؟

بودجه تئاتر در سال 97 خوب است/ تئاتر هنری نیست که بدون حمایت دولت‌ها موثر باشد

گم‌گشتگی در مرز...

 

 


 

  


کلیدواژه ها:

آسو بهاریمرد شدهتاترمرد شدهتاتر مرد شدهتئاتر مرد شدهتیاتر مرد شدهنمایش مرد شدهتالار مولویمرکز تئاتر مولویتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانتالارهای نمایشی تهرانتالارهای نمایشی پایتختتماشاخانه های تهران تالارهای نمایشی پایتختپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi